glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Analog Rangefinder Tavsiyesi

Herkese merhaba,

Çoğu zaman DSLR kullanıyor olsam da bazı durumlarda ve çekimlerde hala filmli makine kullanıyorum. Ama filmli de olsa SLR'ler belli bir ağırlık ve aksesuar setini beraberinde getirdiğinden bir yerden sonra yorucu oluyor.

Bu sebeple, özellikle sokak çekimlerinde kullanacağım bir rangefinder arıyorum. Aşağıda yazdığım kriterlere göre önerebileceğiniz bir makine olursa sevinirim.

1) Boyut olarak küçük, ağırlık olarak hafif olmalı. Cepte ya da çok küçük bir çanta ile taşınabilmeli.

2) Pozometreli bir model olmalı. Pilli ya da selenyumlu olması fark etmez. Yeter ki güncel bir pil modeli ya da hala hayatta kalmayı başarabilecek bir selenyum olmalı.

3) Lens değişimi hiç önemli değil. Sabit lensli olabilir. 40-50 mm gibi bir odak benim için yeterli olacaktır.

4) 1.7 gibi diyaframları tercih ederim ama 2.8'e de razıyım.

5) ebay'den nakliye dahil 50$ üzerine çıkmadan alınabilecek birşey olursa iyi olur (ekipmana servet ödemekten bıktım artık

6) Diyafram ya da enstantaneden en az birini (tercihen diyaframı) kontrol edebilmeliyim. Full otomatik olmasın.

Şimdiden teşekkürler..

Tarih: 16 Şubat 2010, 19:44 - İp: 217.***.**8.65
luddite
luddite (üye)
İstanbul / Amatör

Dayanamadım bi tane Yashica Electro 35 GSN aldım bugün. rangefinder öle bi hastalık oluyor ki slr'le bakası gelmiyor insanın

Trip 35 hayırlı olsun güle güle kullan

Bir de biri bana bu Electro'nun pil olayını öğretse...

Tarih: 13 Nisan 2010, 03:43 - İp: 94.***.**6.204
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Bir arkadaşım Yashica Electro kullanıyor. Pil olayı şu şekilde hallediliyormuş:

6V her yerde bulunan aşağıdaki fotodaki gibi bir pil alınacak (ya da 1.5V buton pillerden 4 tanesi üst üste koyup bantlanacak)..

Bu da ebayden 3-4 dolara alınacak bir adaptöre koyulacak. Fotoda o da mevcut. Ebayden aratıp rahatlıkla bulabilir, bir de link vereyim :

http://cgi.ebay.com/Yashica-Electro-35-MG-1-Battery-Adapter_W0QQitemZ320506208969QQcmdZViewItemQQptZFilm_Cameras?hash=item4a9fa8a2c9

Hadi kolay gelsin..

Tarih: 13 Nisan 2010, 09:17 - İp: 193.***.**7.122
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

pil ile kapak arasina konacak yay gibi iletken bir demir tel de ayni isleyi görüyor. tecrüyle sabit

Tarih: 13 Nisan 2010, 12:52 - İp: 91.***.**8.140
luddite
luddite (üye)
İstanbul / Amatör

glorfindel ve kty ikinizi de çok teşekkür ederim. Makine yarın gelecek bakalım. Şu yay işini deneyeceğim. Bulamazsam tekrar başınızı ağrıtırım Selamlar

Tarih: 14 Nisan 2010, 22:38 - İp: 94.***.**7.227
luddite
luddite (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdiii gelelim sorunlara..

Öncelikle makinenin pozometresi iyi çalışıyor onu gördük. Güneşli havalarda sorunsuz. Lakin iç mekanlarda sürekli slow ışığı yanıyor. f1.7 deyken bile böle. Ayrıca auto exposure'da diyaframı naparsam yapayım makine bulb gibi davranıyor. Sebebi niyedir bilen var mı?

#luddite' tarafından 22.04.2010 02:45:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Nisan 2010, 02:24 - İp: 94.***.**4.86
luddite
luddite (üye)
İstanbul / Amatör

Eveeet. Uzuun süren (1,5 saat:D) araştırmalarım sonucunda bahsettiğim sorunun ecnebilerin "Pad of Death" tabir ettikleri, deklanşör miliyle devre anahtar milinin arasındaki bağlantıyı kuran silikonumsu minik bir maddeden kaynaklandığını öğrendim. Şöyle ki tüm Electro serisinde 10 sene sonunda bu madde eriyip makinenin pozlama değerlerini sapıttırıyor. Bu yüzden yabancı forumlardaki tüm Electro sahipleri en az bir kere bu bakımı yapmışlar ve saolsunlar tüm deneyimlerini paylaşmışlar. Bu küçük nesne kazınıp yerine sağlam olanı yapıştırılınca makinenin hiç birşeyciği kalmıyor. 0 model canavar gibi bir rangefinder oluyor. (gerçi ben bir vida yuvasını kırdığım için slow-over lambaları tutukluk yaparak yanıyor ama yine de yanıyor
Bir de böyle içini açıp tamir edince daha bir sevdim keratayı

Linkler:

http://www.yashica-guy.com/document/repair.html#nine

http://www.scribd.com/doc/16600004/Yashica-Electro-Repair-Manual

#luddite' tarafından 24.04.2010 00:47:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Nisan 2010, 00:45 - İp: 94.***.**4.86
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Heyy, süpermiş gerçekten.. Dijital makinelerin biraz da sorunu bu. Diyelim bozdun, hadi otur da tamir et bakalım... Mekanik makinelerde illa ki bir yerleri söküp kurcalayınca bir çaresi bulunuyor. Eline sağlık ne diyelim.. Geçmiş olsun..

Çektiğin fotoları bekliyoruz artık. Yashica konuşsun biraz artık..

Tarih: 24 Nisan 2010, 22:09 - İp: 217.***.**0.54