lampy
lampy (üye)
Ankara / Amatör

Fotoğrafdaki Leke

Merhabalar ;

D7100 Makinem ile geçtiğimiz cumartesi günü biraz çekim yaptım çekim esnasında lens felan da değiştim fakat sonrasında aşağıdaki fotoğrafda da görüleceği üzere leke problemi yaşamaktayım. Makine de Vizör den bakarken herhangi birşey görünmemesine rağmen fotoğrafı çektikten sonra fotoğraf da da beliren siyah leke oluşuyor lensi çıkartıp ayna ya ve sensöre bakınca böyle bir leke göremiyorum ama

Tarih: 26 Haziran 2014, 15:23 - İp: 85.***.**7.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

bu leke büyük ihtimalle objektiftedir, sensörde olsa böyle etki bırakmaz. ön ve arka camlarını iyi kontrol et ve sil

Tarih: 26 Haziran 2014, 17:24 - İp: 81.***.**1.46
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Bana kalırsa sensör lekesi,sol altta direğe bitişik,sağ taraftaki direklerin hemen üstünde ve köprü ayağının üst sağ tarafındada birer tane var.

Normal şartlarda lensi çıkardığınız zaman sensör gözükmez,ya dikkatlice aynayı kaldırıp bakacaksınız yada makineyi bulb moduna alıp denklanşöre basıp aynanın yukarı kalkmasını sağlayacaksınız ve sensörü o şekilde temizleyeceksiniz.Ama bu işlemi yaparken ayna yada sensörü çizmemeye gayret edin.Kuvvetli bir nefes veya lens temizleme pompası ile yapın.

Tarih: 26 Haziran 2014, 21:59 - İp: 91.***.**4.100
lampy
lampy (üye)
Ankara / Amatör

Green Clean ve bir pompa alıp temizlemek lazım o zaman 1-2 tane toz parçası var ondan ayrı ek olarak evet onları zaten lensi çıkarttığım da görebilyorum rahatlıkla fakat bu leke bu kadar etki etmesine rağmen çıplak gözle baktığım da göremiyorum. Bu yüzden endişe ettim acaba sensöre yada ayna yamı birşey oldu diye de bakınca da birşey görünmediği için ikilem de kaldım böyle.

Tarih: 26 Haziran 2014, 23:21 - İp: 85.***.**7.207
anna-t
anna-t (üye)
Yurtdışı / Doğa Fotoğrafçısı

Aynada bir leke olsa da fotoğrafları bir türlü etkileyemez; çünkü deklanşöre bastığınız anda ayna yukarı kalkar. Sensörü temizlemekte fayda var bence, çok küçük toz parçaları olabilir ki pek iyi görünmez.

Tarih: 27 Haziran 2014, 10:05 - İp: 185.***.**4.85
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

şu soldaki sinek konmuş gibi görünen büyük lekede optik fluluk olduğu için sensörde değil gibi geldi bana! sensör lekelerini sfkbay'ın bahsettiği üç noktada olduğu gibi leke kenarlarını daha sert gözlemliyoruz

Tarih: 27 Haziran 2014, 11:11 - İp: 81.***.**1.46
  • 1