mkuruca
mkuruca (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 60d Fotoğrafta Beliren Leke

Daha 4 gün önce aldığım 60d makinemle çekimin ortasında birden bire fotoğraflarda leke belirmeye başladı. Önce filtreden olduğunu düşündüm, çıkarttığım halde değişmedi. Lensi yumuşak bezle hafifçe sildim, lekenin yeri değişti. Lens değiştirdim, leke hala fotoğraflarda mevcut.

Çekim sırasında lens değiştirmemiştim. Eğer bu toz ise lens değiştirilmediği halde nasıl girmiş olabilir, ve nasıl yer değiştirebilir? Toz değilse ne olabilir?

Makineyi yarın aldığım yere geri götüreceğim. Konu hakkında fikri olan varsa lütfen beni de aydınlatsın.

[/IMG]

[/IMG]

#mkuruca' tarafından 24.12.2014 17:21:28 tarihinde düzenlendi.

#mkuruca' tarafından 24.12.2014 17:23:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Aralık 2014, 17:18 - İp: 24.***.**1.16
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Korkulacak bir durum değil,sensöre toz gelmiş.İşi bilen bir tarafından temizlenirse daha iyi olur ve sizde nasıl yapıldığını görmüş olursunuz,yoksa sensöre zarar verebilirsiniz.

Tarih: 24 Aralık 2014, 19:34 - İp: 94.***.**8.7
mkuruca
mkuruca (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler.

Mantığım bir türlü almıyor ama sensör tozunu kabul etmek durumundayım sanırım. Bu kadar büyük leke bırakan nasıl bir tozsa artık...

Tarih: 24 Aralık 2014, 20:11 - İp: 24.***.**1.16
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Bu hepimizin karşılaştığı bir durumdur,zamanla alışacaksınız.Temizleme pompası edinirseniz sizde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Birde makinenizin sensör toz temizleme özelliği vardır,aktif değilse aktif edin.

Tarih: 24 Aralık 2014, 20:35 - İp: 94.***.**8.7
mkuruca
mkuruca (üye)
İstanbul / Amatör

Sensör temizleme aktif. Önceki makinamı (500d) 4 yıl kullandım, ailede ikinci makina ihtiyacı doğunca bunu aldım. 4 yılda çektiğim hiçbir fotoğrafta problem yaşamadım, 4 günde 80 shutter'da bunları yaşadım.

Umarım değişimi kabul ederler, "15 gün içinde değişim yaparız" demişlerdi ama sensör tozu için ne olur bilmiyorum. Bende şimdi "ya düzgün temizleyemezlerse" tedirginliği var...

Tarih: 24 Aralık 2014, 20:46 - İp: 24.***.**1.16
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu kadar buyuk tozu temizleme pompasiyla ufleseniz bile gider ...

Tarih: 25 Aralık 2014, 01:00 - İp: 154.***.**9.172
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

üç resimde toz farklı yerde.bir yerdeki toz diğer rsimde görünmüyor.
ilginçmiş. arkadaşların dediği gibi sensör tozu bu, menüden sensör temizleme moduna gelip (pil dolu olmalı) aynayı kaldırdıktan sonra pompa ile üflenirse gidebilir. toz aslında bu kadar büyük değil muhtemelelen sensöre bakınca göremeyebilirisiniz lensin zoom etkisi ile görünen boyutu değişiyor..istanbuldaysanız götürüp temizletin.sensör işi hassastır.

Tarih: 25 Aralık 2014, 08:55 - İp: 194.***.**4.25
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ayni toz parcasi geziyor muhtemelen - o sebeple farkli yerlerde ... Zorlasaniz dusecek gibi

Tarih: 25 Aralık 2014, 10:50 - İp: 154.***.**9.172
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

crop yapmıştır dedim ama geziyor olabileceği aklıma gelmemişti çok yaşa sen paperman :=) geziyorsa kolayca düşer

1-pil dolu olsun
2-aynayı kaldırıp makineyi ağzı aşağı gelecek şekilde tutu
3-pompa ile kuvvetlice 10 defa falan hava püskürt.
4-pompanın ucu içeride hiç bir paraçaya deymesin
5-makinenin içine üflemeyin hohlamayın parmağınızı sokmayın.

Tarih: 25 Aralık 2014, 13:20 - İp: 194.***.**4.25
mkuruca
mkuruca (üye)
İstanbul / Amatör

Bugün makinayı satın aldığım dükkana giderek temizlik yaptırdım. Sonrasında düzeldi.

Fikirler için teşekkürler

Tarih: 25 Aralık 2014, 23:40 - İp: 24.***.**1.16
  • 1