nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Analog Mu Digital Mi?

Merhabalar ben doğa fotoğrafçılığına başlamak isyorum. Fakat fotoğrafçılık tecrübem hiç yok, bu konuda bilgi sahibi olabilmenin yegane yolunun manuel kullanıma uygun bir makine alarak onun en az 1-2 sene evire çevire kullanmak ve her deyatını öğrenmek olduğu kanısına forum sayfaları sayesinde vardım. Fakat şimdi de aklıma bir konu takıldı Analog mu yoksa digital bir makine mi?

Marka ve model önerirseniz çok sevineceğim...

Tarih: 23 Mart 2005, 21:05 - İp: yok
meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

2 yıldır Canon AE1 Program kullanıyorum ve kullandığım dijital makinelere göre (Kodak CX ve DX serisi, Canon A serisi, HP modellerini tam hatırlamıyorum) oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. İyilik kavramını biraz açayım, manuel ayarları daha rahat yapabiliyorum. Ama alışkanlık olduğunu da düşünüyorum. Seni yanıltmak da istemiyorum, film ve banyo ücreti ödemiyorum, ama yine de masraflı geliyor. Dijital bir makine de çektiğin her fotoğrafı istediğin an görebiliyorsun bence en önemli özelliği bu, filmli makinede ise iyi çıkmaz diyerekten birkaç kere fazladan çekiyorum... Bu da her zaman yanımda yedek film taşımama neden oluyor.

Canon PowerShot S1 IS
3.2 MegaPiksel CCD
10x Optik, 3.2x Dijital ve 32x Birleştirilmiş zoom
5.8 - 5.0 mm (35mm film eşdeğeri: 38 - 380mm)
TTL, 1 nokta AF (her pozisyonda mecvut)
15 - 1/2000sn Estantane
Çok açılı 1,5" P-Si TFT, Yaklaşık 114,000 Piksel
JPEG, AVI, WAVE dosya formatı
USB desteği
111.0 x 78.0 x 66.1mm Boyutlar
370g Ağılık

Bence bütçen elverdiği ölçüde, senin de fotoğrafçılıkta seni tatmin edebilecek bir makine tercihi yapalısın. Forumda arkadaşların bir kısmı Canon PowerShot S1 IS kullanıyorlar, makineyi inceledim ama kullanma şansım olmadı... (Kendime Canon 350D (28-300 Sigma lens) almayı planlıyorum ama her yere götüremiyeceğimi düşünerekten Canon PowerShot S1 IS almayı düşünüyorum.)

Şimdiden hayırlı olsun...

Tarih: 23 Mart 2005, 23:23 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

merhaba aslında bu sorunun bir cevabı yok. ama sen yeni başladığına göre kompakt sınıfından bir dijital makine senin işini rahatça görür (manuel kullanım özellikleri olan)

Tarih: 24 Mart 2005, 20:46 - İp: yok
buba
buba (üye)
İstanbul / Amatör

ilk başta manuel ayarları olan compact dfm bi makina sana yeter orda teknikleri öğrenirsin sonra da iyi makinalara geçersin.

Tarih: 27 Mart 2005, 12:29 - İp: yok
  • 1