mhmttsksn
mhmttsksn (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Fotoğrafçı Ne Zaman Kurtulur ?

Yaz sezonunun sona ermesi ile bir çok fotoğrafçının foruma daha fazla zaman ayırdığını görmekteyim.

Buda işlerin ne düzeyde düşük olduğu konusunda fikir vermektedir.

Bir çok meslektaş ile yaptığım telefon görüşmelerinde, bu sene yaz sezonunda , Türkiyenin dört bir yanında anlamsız fiyat rekabetleri yaşandığını maalesef görmüş bulunuyorum.

Eminim sizde müşterilerinizle aşağıdaki diyaloğu müşterilerinizle yaşamış ve sıkıntılı durumlara düşmüşsünüzdür.

Müşteri : Düğün Fotoğrafı çektireceğiz ama önce fiyatlarınızı öğrenelim.
Fotoğrafçı : Elbette . Şöyle bir albüm XXX YTL . Şöyle bir albüm ise XXX YTL.
Müşteri : Yanında ne var ? Ne hediye edeceksiniz ? ( Çok yakın akrabamız ya arkadaş )
Fotoğrafçı : Fotoğrafları veriyoruz.
Müşteri : Ama filanca yerdeki falanca fotoğrafçı şunları şunları şunları XXX YYL'ye yapıyor. Hem sizden daha ucuz yanında da şunlardan iki tane , bunlardan 3 tane , bir tanede poster yapıyor hemde hepsini çerçeveli olarak yapıyor .

Fotoğrafçı : ( İçinden ....ha .!!! ???? ))

Buna benzer diyaloglar sürer gider....

Arkadaşlar senelerdir birlik beraberlik, etik kurallar, ticaret ahlakından bahsedilir forumda.
Bu birlik beraberlik için bir yerlerden başlamak gerekiyor.

Tüm Türkiyedeki fotoğrafçılara tek tek ulaşmak mümkün değil ama burada yer alan fotoğrafçılar için etik kurallar belirlemek, fiyat ve hizmet birlikteliği sağlamak ve bunu gerçek yaşama aktarmak adına internet ortamınından bir şeylere başlamaya ve kurallar belirlemeye tüm meslekdaşlarımı davet ediyorum.

"Meslek kurallarımız arasında bu konuda olmalı " diyen tüm meslektaşları bu konu altında fikir beyan etmelerini bekliyorum.

Beyan edilen fikirlerin mantıklı ve uygulanabilir olanlarını, forum üzerinden ilan edilmesini sağlayarak, tüm fotoğrafçıların bu kuralları önce kendi işyerlerinde uygulamaya başlamasını, daha sonra çevresinde görüştüğü arkadaşlarına empoze etmesini ve bu zorlu ve uzun maraton sonunda, her meslekte yer alan etik kuralların bizim mesleğimizde de varolmasını ve uygulanmasını diliyorum....

Evet kolay değil ama kolay ne varki ???

Haydi arkadaşlar bu kış yol alalım 2009 yaz sezonunda kimse birbirine zarar vermeden, huzurla ve insanca işini yapsın evine ekmeğini götürsün...

İlk öneriyi de ben yapıyorum :

1- Amatörlerce evde taranarak , kendi stüdyosunda yada herhengi bir fotoğraf stüdyosunda çekilmiş olan fotoğrafları (CD'de getirilmiş vesikalık, düğün .vs ) amatör baskı fiyatlarından değil, normal stüdyo fiyatlarından yapmalılar. Hatta fotoğrafı çeken stüdyo kendi yakınlarında ise kendileri yapmayıp, fotoğrafı çeken stüdyoya müşteri yönlendirmeleri... ( Düşmanlıklar terkedilmeli. Berberliğin bile etik kuralları var. )

Hadi bakalım herkes olması gereken kuralları yazsın...

Tarih: 10 Kasım 2008, 10:42 - İp: 88.***.**4.97
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

#fotoasli' tarafından 27.12.2008 15:35:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Aralık 2008, 15:03 - İp: 88.***.**8.119
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)

Yaş ilerleyip geriye baktığınızda, pişmanlık duyacağınız şeyleri yapmayınız ve yapanlara alet olmayınız.

İster yaşı 15 olsun, ister 30, ister 40 tüm fotoğrafçılara sesleniyorum.

1-Kaç sene daha bu işi yapabilirsiniz ?
2- Kaç sene daha bedava iş yapacaksınız ?
3- Sebebi ne olursa olsun , ister işlerin azalması , isterse teknolojinin gelişerek bize ihtiyaç kalmadığında ve bu işi yapamaz hale geldiğinizde B planınız nedir ? Nasıl geçinmeyi düşünüyorsunuz. ?
4- Fotoğrafçılık mesleğinden bugüne kadar ne birikim elde ettiniz ? Bundan sonra bu koşullar ile ne kadar elde edebilirsiniz ?
5- Eviniz , arabanız varmı, dükkanınız kendinizemi ait yoksa bu zamana kadar dükkan sahibini sizmi doyurdunuz ? İşlerinizin azalması dükkan sahibinizi ne kadar ilgilendiriyor ? Dükkan sahibiniz sizden daha çok veren birisini buldumu sizi sepetlermi ?
6- Canınızdan çok sevdiğiniz aileniz için maddi kaynaklarınız ne denli yeterli ?
7- Canınızdan çok sevdiğiniz çocuğunuz iyi bir eğitim alabiliyormu ? Gücünüz yetiyormu ?
8- Ailenize geçmişte ne kadar zaman ayırdınız ve şu an ne kadar zaman ayırıyorsunuz?
9- Ailenize ayırmadığınız zaman karşılığında maddi açıdan ekstra ne kazandınız?
10- En son ne zaman ailenizle beraber bir tatil yaptınız? Yoksa hiç yapmadınızmı ?

- Ne zaman akıllanacaksınız kardeşler????

#mhmttsksn' tarafından 27.12.2008 15:34:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Aralık 2008, 15:29 - İp: 88.***.**2.48
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Ağzına sağlık

Tarih: 28 Aralık 2008, 07:22 - İp: 88.***.**6.114
esoes
esoes (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

HERKESE BOL BANA AZ MÜŞTERİLER... slm arkadaşlar öncelikle hepinize başarılar dliyorum....(rekabet dolu hayatınızda) rekabet güzeldir bence rekabetsiz olmaz evt hiç bi şey olmaz herşey rekabettir..........ama 1 adet 10 15 vererek değil bedava yaparak deil....herkes işini 4/4 lük yaparak rekabet kızışır....diceksiniz ki sen hiç indirim yapmadın mı size bişey diyim allah sizi inandırsın......benim 5 yıldır işyerim var...bundan 3 yıl önce tövbe ettim rekabete neden mi...çünkü dielimki bi vesikalık 9 ytl ben bunu 8 e çektimi müşteri beğenmiyor illaki 9 ytl ye çekmem lazım..nasıl ama ::::))) abi ucuz cektimi insanda heves kalmıyorya....ve bunu yürekten sölüyorum müşteri ister gelsin ister gelmesin umrumda olmaz.... iş olmaz sa kapatır işçilik yaparım diorum inanın buna ama allaha şükür iş yapıyorum...benim umrumda olmaz allah deldiği boğazı aç bırakmaz arkadaşlar...........buda dedemin lafı...zaten zengin olmak hayal bu ülkede.............başarılar herkese bol bana az müşteriler....

Tarih: 7 Ocak 2009, 01:18 - İp: 78.***.**5.50
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

Meslegine gönülden baglı olan arkadaşlarım
suyu bulandırıp bulanık suda balık avlamaya çalışan çürük elmaları aramızdan
temizlemedigimiz sürece biz birbirimize daha çoook aglarız,
adam dükkan açıyor cep telefonu ile (evet dogru okudunuz cep telefonu) gelin
çekiyor fotoshopta fon atıyor albüme yapıştırıyor müşteriye veriyor müşteride
para verip alıyor sonrada bu adamla bu camiadaki meslege yıllarını vermiş firmalarla
fiyat mukayesesine çıkıyor,
yukarda bahsi geçen şahıs cumartesi pazar askeri garnizonlardan minübüslerle
askerleri taşıyıp ücretsiz makina cep telefonu gibi hizmetler sunuyor,
bir başka arkadaş 10 ,10x15 poz hepsinin fonunu degiştimek kaydı ile 5 ytl gibi
bir ücretle yapıyor,
yıllarca oda başkanlıgı yapmış bir abimiz 56 adet vsk 6 ytl gibi bir ücretle veriyor
oda başkanımızda aidat tahsilatı haricinde bu meslekten oldugunu hatırlamıyor,
biz birbirimize bu davranışları nomal karşılayıp sessiz kalırsak sonumuz neresi
allah bilir

Tarih: 9 Ocak 2009, 18:08 - İp: 88.***.**3.97
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

cep telefonuyla gelin çekiyor???????? Burda cidden koptummmm.

Peki o adama kim düğün fotografını çektiriyor??

Tarih: 16 Şubat 2009, 17:16 - İp: 85.***.**5.147
zumre
zumre (üye)

merhaba arkadaşlar tüm yorumları okudum ama yorumların hepsi amatör 10x15 ve vsk lıklar neden işin özüne girmiyoruz. işin özü ne mi? dügün salonu fotoğrafçıları ve emekli ögretmenler. burda hangi arkadaşımız gittide bir okulun interaktif cd çekimini yaptı acaba gidemez çünkü emekli ögretmen gidip ayarlıyor müdürü kendide günlük fotografçıya 65 tl veriyor 3 gün süren çekimde çekim yapan arkadaş (denmezya) 195 tl alıyor. sadece nüfusunu kullanan e.ögretmende 4.150 tl kazanıyor ve bizim odabaş agalarımız sadece bizden gelecek aidatları bekliyorlar.
salona gelince ki salon fotografçılıgı yapan kişiler %75 i bu meslekle ilgisi olmayan kişiler salona parayı bastırıyorlar ve alıyorlar ergi yok elektirik su parasıyok 5 ila 8 tl den foto veriyor bunun vergisiyok hangimiz gidipde bir vergi dairesine bunları şikayet ettik. vergisiz kazan saglıyorlar ama biz vergimiz verdigimiz halde ayakta duramıyoruz diye ve bundan sonrada salonu işleten arkadaş orda kazandıgı para ile salon sahibini de kafaya alıyor ve bir kuaför bir stüdyo açıyor ve gelinbaşı bedava yok şu hediye yok burası salonun fotograf stüdyosu diye gelinleri kendine alıyor bizde açık kalan yerlerimizi zaten olmayan yorganla örtmeye çalışıyoruz........
biz ne yaparsak yapalım boş tek yapmamız gereken veya masaya elimizi vurmamız gereken yer önce bizi yiyip bitiren oda başkanlarının yeridir. Onlar makamında oturup yedikçe biz daha çoooooookkkkkkkk dertleşiriz buralarda
KAFANIZI ŞİŞİRDİM ÖZÜR DİLERİM

Tarih: 25 Şubat 2009, 00:04 - İp: 88.***.**0.222