mhmttsksn
mhmttsksn (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Fotoğrafçı Ne Zaman Kurtulur ?

Yaz sezonunun sona ermesi ile bir çok fotoğrafçının foruma daha fazla zaman ayırdığını görmekteyim.

Buda işlerin ne düzeyde düşük olduğu konusunda fikir vermektedir.

Bir çok meslektaş ile yaptığım telefon görüşmelerinde, bu sene yaz sezonunda , Türkiyenin dört bir yanında anlamsız fiyat rekabetleri yaşandığını maalesef görmüş bulunuyorum.

Eminim sizde müşterilerinizle aşağıdaki diyaloğu müşterilerinizle yaşamış ve sıkıntılı durumlara düşmüşsünüzdür.

Müşteri : Düğün Fotoğrafı çektireceğiz ama önce fiyatlarınızı öğrenelim.
Fotoğrafçı : Elbette . Şöyle bir albüm XXX YTL . Şöyle bir albüm ise XXX YTL.
Müşteri : Yanında ne var ? Ne hediye edeceksiniz ? ( Çok yakın akrabamız ya arkadaş )
Fotoğrafçı : Fotoğrafları veriyoruz.
Müşteri : Ama filanca yerdeki falanca fotoğrafçı şunları şunları şunları XXX YYL'ye yapıyor. Hem sizden daha ucuz yanında da şunlardan iki tane , bunlardan 3 tane , bir tanede poster yapıyor hemde hepsini çerçeveli olarak yapıyor .

Fotoğrafçı : ( İçinden ....ha .!!! ???? ))

Buna benzer diyaloglar sürer gider....

Arkadaşlar senelerdir birlik beraberlik, etik kurallar, ticaret ahlakından bahsedilir forumda.
Bu birlik beraberlik için bir yerlerden başlamak gerekiyor.

Tüm Türkiyedeki fotoğrafçılara tek tek ulaşmak mümkün değil ama burada yer alan fotoğrafçılar için etik kurallar belirlemek, fiyat ve hizmet birlikteliği sağlamak ve bunu gerçek yaşama aktarmak adına internet ortamınından bir şeylere başlamaya ve kurallar belirlemeye tüm meslekdaşlarımı davet ediyorum.

"Meslek kurallarımız arasında bu konuda olmalı " diyen tüm meslektaşları bu konu altında fikir beyan etmelerini bekliyorum.

Beyan edilen fikirlerin mantıklı ve uygulanabilir olanlarını, forum üzerinden ilan edilmesini sağlayarak, tüm fotoğrafçıların bu kuralları önce kendi işyerlerinde uygulamaya başlamasını, daha sonra çevresinde görüştüğü arkadaşlarına empoze etmesini ve bu zorlu ve uzun maraton sonunda, her meslekte yer alan etik kuralların bizim mesleğimizde de varolmasını ve uygulanmasını diliyorum....

Evet kolay değil ama kolay ne varki ???

Haydi arkadaşlar bu kış yol alalım 2009 yaz sezonunda kimse birbirine zarar vermeden, huzurla ve insanca işini yapsın evine ekmeğini götürsün...

İlk öneriyi de ben yapıyorum :

1- Amatörlerce evde taranarak , kendi stüdyosunda yada herhengi bir fotoğraf stüdyosunda çekilmiş olan fotoğrafları (CD'de getirilmiş vesikalık, düğün .vs ) amatör baskı fiyatlarından değil, normal stüdyo fiyatlarından yapmalılar. Hatta fotoğrafı çeken stüdyo kendi yakınlarında ise kendileri yapmayıp, fotoğrafı çeken stüdyoya müşteri yönlendirmeleri... ( Düşmanlıklar terkedilmeli. Berberliğin bile etik kuralları var. )

Hadi bakalım herkes olması gereken kuralları yazsın...

Tarih: 10 Kasım 2008, 10:42 - İp: 88.***.**4.97
hcagir
hcagir (üye)
Ankara / Amatör

valla ben meslekten değilim ama hizmet sektöründenim. Bu dediğiniz aslında sizin meslektaşlarınızın değil müşterilerinizin ahlakının yitirilmesinden.

düşünsenize adam fotoğrafımı güzel çek demiyor, hediye istiyor!
Sanırım ülkemiz git gide bataklığa saplanıyor, çünkü emeğe saygıyı bırakın da emeğe talep bulamıyorsunuz. Bedavalar insanları gözünü kör etmiş bu ülkede . Allah sabır ve kolaylık versin

Ama başıma gelen bi olayı aktarmak istiyorum.
Ben düğünümü farklı bir şehirde yaptım ve studyoya girmeden dedimki bakın ben burada değilim bir daha da kolay kolay gelemem bu şehre ücreti neyse vereyim bana hamlarını da verin (çünkü seçim işlemlerini yakınlarım yapacaktı ve baskıya onlar karar verecekti) ve bana tamam veririz dediler.

arkasından da yakınlarımıza vermemişler.

sizce bu ahlaki bir durum mu?

ve verdiğiniz öneri de bence mantıklı değil çünkü orada emek çekenin sizin emeğiniz sadece baskı ise emeğinizden fazlasını neden talep ediyorsunuz?

Tarih: 10 Kasım 2008, 23:55 - İp: 88.***.**8.207
hakanfoto
hakanfoto (üye)
Bursa / Stüdyo Fotoğrafçısı

evet sevgili meslektaşım
yazdıkların çok doğru ve bunu her gün yaşıyoruz ama maelesef deve kuşu olan meslektaşlarımz bunları görmezlikten geliyor
o yaptı bende yaparım o verirse bende veririm gibi felsefelerle kendimizi yakıyoruz hemde hızlı bir şekilde
zaten teknoloji bizi yok ediyor o yetmiyormuş gibi birde bizler benzin döküyoruz daha çok yanalım diye
hiç bir meslekte bu kadar ruhsuz bu kadar basiretsiz bu kadar vurdum duymaz ve bu kadar kendine ve mesleğine saygısız bir meslek daha yoktur sanırım
rekabet fotoğraf kalitesinde olmalı yıllar önce böyle idi ama şimdi kalite değil para ve yaptığın iş değil verdiğin hediyeler öne çıkıyor
yakında dükkanları vereceğiz ama alan olmayacak çünkü o zaman fotoğrafçı kalmamış olacak.
dolar euro japonyeni diye hep bizim sırtımızdan geçiniyorlar bundan herkes şikayetçi ama dur diyen yok tepki gösteren yok
bu da sonun başlangıçı olan mesleğimizin yok olmasıdır.
Sevinin esmlektaşlarım sevinin fotoğrafçılık bitiyor hindistan dan kına geliyor

Tarih: 12 Kasım 2008, 14:38 - İp: 88.***.**7.111
a.haydar
a.haydar (üye)

Mesleğin dijitaleşmesi yılardır oturmuş sanatcı müşteri ilişkisini derinden yaralamış ortaya karma karışık bir fotoğrafcılık çıkmıştır
sanal ustaya sanal müşteri.

#a.haydar' tarafından 12.11.2008 16:19:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Kasım 2008, 16:06 - İp: 88.***.**3.185
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)

Evet arkadaşlar. Eriyoruz ve tükeniyoruz. Tablo bu...Ancak değişim esnasında bari birbirrini yemesin millet.

Tekrar ediyorum acilen bir takım kurallar belirleyelim. En azından başlangıçta bu forumdakiler bu kurallara uysalar, çevrelerindekilere anlatsalar bile büyük başarıdır.

Başlığı yüzlerce kişi okumuş ama yeterince katkı yapan yok. Bir amatör arkadaşımız ilk bölümde ne demek istediğimi anlamadan , kendince bir yorum yapmış. (Kendince yorumunda haklı olabilir. Ama benim kastettiğim şeyi anlamadığı için yorumu boşta kalıyor. )

Ayrıca bu başlık amatörlerin değil, profosyonel (ticari amaç güden) fotoğrafçıların yorumları ile katkı yapması gereken bir başlık...

Hadi millet kıpırdayın biraz.!!!

Tarih: 13 Kasım 2008, 10:32 - İp: 88.***.**6.158
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

selam,
benimde kendi çapımda bir yakınmam olmuştu.
http://forum.netfotograf.com/studyo_foto.asp?msg_id=31218&syf=2
Kural belireyelim diyorsunuz. Tamam belirleyelim kendi aramızda.
Bakalım neler çıkacak?

--------
en öncesinde sorunlar belli olmalı. Ona göre çözüm yolu-kural söylenmeli.

Tarih: 14 Kasım 2008, 16:26 - İp: 88.***.**3.54
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)

Çok doğru. Önce sorunlar, sonra kurallar.

Hadi bakalım sorunları sıralayalım....

Tarih: 14 Kasım 2008, 16:36 - İp: 88.***.**6.158
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Ayrıca müşterilerde (illa fotocular şart yok) katılabilir arkadaşlar.

Genel bişeyler söylemek istemiyorum. Ben tek tek söyleyeceğim.
İlk aklıma gelen..

1- En ucuza en kaliteli hizmeti kimse veremez. Bu gerçeği kabullenelim. Müşterilerede bu konuda yalan sallamayalım. Güvenimizi zedeliyor.

Tarih: 14 Kasım 2008, 17:11 - İp: 88.***.**3.54
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

Öncelikler beyle bir konuya değindiğiniz için teşekkür ederim.
Ancak sanıyorum herkes hayatından memnun baksanıza kimse bir şey dememiş herhangi bir fikir yok ben durumda yine bu forum sayfalarında yazdığım birkaç cümleyi hatırlatmak ihtiyacı duydum ve kopyalayır yapıştırdım.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Biz fotoğrafçılar birbirimizle rekabet edip fiyat kırmaktan başka dijital teknolojiye çuvalla para verip sonrada bedava iş yapan ahmaklar sürüsünden başka bir şey değiliz ve akıllanmayızda herhalde uzun yıllar kullandığımız kimyasallar bize böyle bir şey yaptırıyor.

Lütfen kimse alınmasın ama bu bir gerçek herhalde başka bir meslek kolunda bizim gibi emeğine ekmeğine ve parasına düşman olan kimse yoktur.
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi gelelim asıl konumuza önerdiğiniz konu zaten olması gereken şey adam cep telefonu ile evde vesikalık çekmiş şunu bana yaparmısın diyor.
Müşteri: Hayırlı işler
Ben : Teşekkürler buyrun
Müşteri Ben fotoğraf bastıracaktım cep telefonundan
Ben : Tabi kaç adet
Müşteri: Tanesi ne kadar
Ben : 50 kuruş
Müşteri: 2 tane fotoğrafım basarmısınız
Ben : Tabi Verin Hafıza kartını bakalım
Adam hafıza kartını çıkarıp verdi baktım 2 tane portre fotoğraf
Ben: bu ikisi değilmi ?
Müşteri : evet ama bunlardan vesikalık olacak 1 karta dört tane sığar değilmi ?
Ben : Tabi sığar ancak dört vesikalık 6 ytl olur beyefendi
Müşteri : nasıl yani 1 kart 50 kuruş dediniz az önce şimdi 6 ytl diyorsunuz
Ben : Evet yanlış duymadınız vesikalık başka amatör baskı başka
Müşteri : Peki ben bunu evde dizip getirsem kaça basarsınız
Ben : beyefendi siz en iyisi eve birde baskı makinesi alın buraya kadar gelmenize gerek yok cepten çekip çekip basarsınız .

Bu diyaloglar ve benzerleri ile hergün karşılaşan meslektaşlarım vardır.

Ancak bu tür uygulamaları birileri yapıyor ki vatandaş duymuş yada görmüş haklı olarak gelip istiyor önemli olanda bunun önüne geçebilmek

Biraz uzattım galiba kusuruma bakmayın
Saygılar

Tarih: 17 Kasım 2008, 13:51 - İp: 88.***.**4.115
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Ben ve benim tanıdığım fotografçılar o şekilde gelenlere direk şöyle diyoruz.
-Biz bunu basmıyoruz efendim.
-neden?
-her işin bir yöntemi uslübü var öyle çek basalım. O kadar basit değil. Gittiği resmi daireden döndüğü zaman altına logonuzuda koyduysanız ihale bizim üstümüze kalıyor. Vesikalığı zaten kabul etmiyorlar müşteriyide geriyolluyorlar bidaha çektir gel diye.
Sonrada oradaki memurların gözünde falanca fotoğrafçı vesikalığı bile basamıyor oluyor.
Bu yüzden ben oşekilde gelenlere kesinlikle biz basmıyoruz cevabını veriyoruz. Parası falan önemli değil. 3 kuruşa etiketiniz gittimi iş yapacağım diye bakarsınız sonra..
(tecrübeyle sabittir.)
-hasta falansa evine gideriz extra ücret almadan çekeriz ama yinede çekip getirene vesikalık vermemiz söz konu bile olamaz.

Tarih: 17 Kasım 2008, 14:30 - İp: 88.***.**1.51
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)

Bizim bu tür durumlardaki davranış şeklimiz aşağıdaki gibidir ...

A- Müşteri ilk önce fiyat soruyor ise ; "Amatör Baskı" xxx YTL deriz. Ama burda "Amatör Baskı" vurgusu yapılmasına tüm personel dikkat eder. Eğer getirdiği CD yada medya içerisinden vesikalık türü yada stüdyo türü bir iş çıkarsa ilk tepkimiz şaşırmışcsına " aaa bu amatör değil vesikalık, yada stüdyo işi deriz". ( Müşteri pişkinlik yapıp benim işimi benden çalmaya kalkarsa ben ondan daha pişkin olurum)

Bu amatör baskıların yapıldığı gibi değil farklı bir teknik ile yapılıyor der, ve normal vesikalık fiyatına yaparım. Ama bu tek karta basılır falan demeye kalkışırsa . Onun düşündüğü gibi olmadığını kibarca söylerim . Eğer ısrar ederse hiç tartışmaya girmem. Fırsat vermem kibarca yol gösteririm ve defelerim. Eğer benden çıkıp başka bir fotoğrafçıya gidip 30 kuruşa bastırıyorsada basan fotoğrafçının yedi sülalesinin kulaklarını çınlatırım... 30 kuruş kazanacam diye basan varsa gitsin dilencilik yapsın daha fazla para kazanır. Makina almasınada gerek yoktur. İster kızın ister darılın ama önce düşünün: 30 kuruşa tek bir 10x15 kartta 6 vesikalık amatöre basılırmı ?

B- İkinci tip müşteri gelir elinde CD vardır ve vesikalık bastıracaktır. Kaçak güreşmez bunu size açıkça söyler, normal prosedürümüzü uygulayıp , fişini keseriz ve normal vesikalık ücretimizi alırız. İtiraz edecek olursa ilk müşteri tipine yaptığımız açıklamayı yaparız. Kabul ederse işini alır gider. Kabul etmezse güle güle....

Hastalık, yaşlılık vs gibi mecburi sebepten stüdyoya gelemeyen müşteri için ekstra bir bedel almadan "gerektiğinde" kendi arabamla giderim vesikalığı çeker gelirim.

Tarih: 18 Kasım 2008, 09:57 - İp: 88.***.**5.147