mhmttsksn
mhmttsksn (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Fotoğrafçı Ne Zaman Kurtulur ?

Yaz sezonunun sona ermesi ile bir çok fotoğrafçının foruma daha fazla zaman ayırdığını görmekteyim.

Buda işlerin ne düzeyde düşük olduğu konusunda fikir vermektedir.

Bir çok meslektaş ile yaptığım telefon görüşmelerinde, bu sene yaz sezonunda , Türkiyenin dört bir yanında anlamsız fiyat rekabetleri yaşandığını maalesef görmüş bulunuyorum.

Eminim sizde müşterilerinizle aşağıdaki diyaloğu müşterilerinizle yaşamış ve sıkıntılı durumlara düşmüşsünüzdür.

Müşteri : Düğün Fotoğrafı çektireceğiz ama önce fiyatlarınızı öğrenelim.
Fotoğrafçı : Elbette . Şöyle bir albüm XXX YTL . Şöyle bir albüm ise XXX YTL.
Müşteri : Yanında ne var ? Ne hediye edeceksiniz ? ( Çok yakın akrabamız ya arkadaş )
Fotoğrafçı : Fotoğrafları veriyoruz.
Müşteri : Ama filanca yerdeki falanca fotoğrafçı şunları şunları şunları XXX YYL'ye yapıyor. Hem sizden daha ucuz yanında da şunlardan iki tane , bunlardan 3 tane , bir tanede poster yapıyor hemde hepsini çerçeveli olarak yapıyor .

Fotoğrafçı : ( İçinden ....ha .!!! ???? ))

Buna benzer diyaloglar sürer gider....

Arkadaşlar senelerdir birlik beraberlik, etik kurallar, ticaret ahlakından bahsedilir forumda.
Bu birlik beraberlik için bir yerlerden başlamak gerekiyor.

Tüm Türkiyedeki fotoğrafçılara tek tek ulaşmak mümkün değil ama burada yer alan fotoğrafçılar için etik kurallar belirlemek, fiyat ve hizmet birlikteliği sağlamak ve bunu gerçek yaşama aktarmak adına internet ortamınından bir şeylere başlamaya ve kurallar belirlemeye tüm meslekdaşlarımı davet ediyorum.

"Meslek kurallarımız arasında bu konuda olmalı " diyen tüm meslektaşları bu konu altında fikir beyan etmelerini bekliyorum.

Beyan edilen fikirlerin mantıklı ve uygulanabilir olanlarını, forum üzerinden ilan edilmesini sağlayarak, tüm fotoğrafçıların bu kuralları önce kendi işyerlerinde uygulamaya başlamasını, daha sonra çevresinde görüştüğü arkadaşlarına empoze etmesini ve bu zorlu ve uzun maraton sonunda, her meslekte yer alan etik kuralların bizim mesleğimizde de varolmasını ve uygulanmasını diliyorum....

Evet kolay değil ama kolay ne varki ???

Haydi arkadaşlar bu kış yol alalım 2009 yaz sezonunda kimse birbirine zarar vermeden, huzurla ve insanca işini yapsın evine ekmeğini götürsün...

İlk öneriyi de ben yapıyorum :

1- Amatörlerce evde taranarak , kendi stüdyosunda yada herhengi bir fotoğraf stüdyosunda çekilmiş olan fotoğrafları (CD'de getirilmiş vesikalık, düğün .vs ) amatör baskı fiyatlarından değil, normal stüdyo fiyatlarından yapmalılar. Hatta fotoğrafı çeken stüdyo kendi yakınlarında ise kendileri yapmayıp, fotoğrafı çeken stüdyoya müşteri yönlendirmeleri... ( Düşmanlıklar terkedilmeli. Berberliğin bile etik kuralları var. )

Hadi bakalım herkes olması gereken kuralları yazsın...

Tarih: 10 Kasım 2008, 10:42 - İp: 88.***.**4.97
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

remi5861 ve mhmttsksn sizin görüşlerinize aynen katılıyor ve kendimde bu şekilde davranıyorum mhmttsksn arkadaşımız stüdyo fotoğrafı başlıklı forumda demişki
sorun müşteride değil FOTOĞRAFÇIDA .
Evet aynen öyle ve çok yerinde bir değerlendirme sorun bizde arkadaşlar bu bir gerçek ve bu insanlar bizim meslektaşımız emeğine,ekmeğine ve mesleğine saygısı olmayan birkaç kendini bilmez insanda.

Bir fotoğrafçının yanında bir süre çırak olarak çalıştıktan sonra dijital teknolojinin nimetlerinden faydalanarak kendi çapında stüdyo açan yani kıytırık bir dijital makine çıkma 1-2 flaş 2 el bir bilgisayar birde craclı ps oldu bitti . Al sana stüdyo
Eh bu vatandaşa çanak tutup baskı yapacak bir çok yerde var nasılsa.

Ben Tüm fotoğrafçı ve Baskı işi yapan laboratuvarları meslekten olmayan ustalık yada kalfalık belgesi olmayan stüdyolara iş yapmamaları için çağrıda bulunuyorum.

Biz neden onca zaman harcayıp gidip belge aldık keşke almasaymışız

Tarih: 18 Kasım 2008, 10:21 - İp: 88.***.**0.91
hakanfoto
hakanfoto (üye)
Bursa / Stüdyo Fotoğrafçısı

sayın meslektaşlarım her dediğiniz çok doğru ve katılmamak mümkün değil.
Ancak birde şçyle olursa ne olacak siz 8 ytl vesika diyorsunuz ama diğer meslektaşınız 7 ytl yanında 10x15 veriyor müşteri olarak şimdi siz ne yaparsınız tabii 10x15 tercih edersinzi doğru mu ben 25 yılımı verdim neden yıllarca arşivlerimizi saklıyoruz bir daha yaptırılsın yada büyütmeler yapıtırsın diye insanlar e şimdi 10x15 veriyorsam ne anlamı kaldı arşivide ver hatta vesikalığı özel bir iş kabul etmiyorsak sadece 10x15 olarak görüyorsak o zaman 4 vesikayı da amatör fiyatına verelim doğrusu bu değil mi ama o zamanda dükkanları kapatalım bir tane kioks makine alalım gidelim belediye ve ya hükümet konaklarının önümde bu işi yapalım
ama öyle değil dimi
bir iş yeri açmak için yıllarımızı veriyoruz ve o iş yerinde müşteriye hizmet için bekliyoruz yatırım yapıyoruz makineler alıyoruz daha iyi hizmet vermek için binlerce dolar ve ya euro harcıyoruz. Ama biri geliyor vesika yanında 10x15 diğeri 13x18 yada albüm yapıyorsun cep albüm büyütmeler senin ana na benim anama yedi sülalene diye gidiyoruz. Müşteri bize sahip çıkmaz o çıkarına bakar ama bizler kendi çıkarımıza bakmıyopr köle misali aptalca hediyeler veriyoruz yakında albüm vesika amatör yanında para almayacağız ve ne hediye veriyorsunuz diye soracaklar bedava olsa bile çünkü alıştırdık. Ben hediye vermiyorum çok kazanmıyorum ama kimse ye de kölelik yapmıyorum. bana gelen fotoğraf çektirmeye ve işin yaptırmaya geliyor hediye almaya değil
beklentim tüm meslektaşlarımında bu saçma hediye verme yarışından vazgeçmeleri ve kendine saygı duymalarıdır.

Tarih: 18 Kasım 2008, 10:37 - İp: 88.***.**4.24
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)

hadi millet sizde katılın ve görüşlerinizi yazın. Tartışalım, kural koyalım uygulayalım, uygulatalım... Gelin mesleğimize saygınlık kazandıralım...
En azından bunu netfotoğraf.com aracılığı ile başaralım .. Meslektaşlarımıza yanlışlarını anlatalım, vazgeçirelim...

Tarih: 18 Kasım 2008, 11:24 - İp: 88.***.**5.147
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

valla sanırım herkes hayatından memnun bir tek biz şikayetçiyiz.

Dostlarım sanırım problem bizde ne dersiniz

Tarih: 19 Kasım 2008, 11:04 - İp: 88.***.**9.229
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bana gelen fotoğraf çektirmeye ve işin yaptırmaya geliyor hediye almaya değil
bu güzeldi.

katılım konusunda acele etmeyin arkadaşlar zamanla destek çıkacaktır. Konu aradabir gündeme taşındımı katılım olur düşüncesindeyim. Bekleyelim görelim bu arada aklıma gelirse diğer meseleleride tek tek ara ara yazamak istiyorum.

Tarih: 19 Kasım 2008, 11:43 - İp: 88.***.**1.51
aydagül
aydagül (üye)

selam,
böyle önemli bir konuyu açtığınız için tşk ederim .bende profosyonel stüdyo fotoğrafçısıyım. aynı konulardan bizlerde şikayetçiyiz. ama şunu belirtmek isterim,
bana sizin anlattığınız tarzda gelen müşteriye asla amatör tab fiyatından iş yapmam.
ayrıca stüdyolar neden çektikleri fotoğrafları cd olarak müşteriye veririlerki anlamıyorum. O müşteri bir kerelik müşteri olur. Kendi kendilerine iş kaybı yaratıyolar farkında değiller....
Bence fotoğrafçıların prensibi olmalı, cd veya negatif vermemek...

Tarih: 20 Kasım 2008, 12:13 - İp: 88.***.**3.43
serwetk
serwetk (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşlar gerçekten zor günler geçiriyoruz işler giderek düşmeye başladı sezonda yapılan gereksız ındırımler kampanyalar yuzunde sıkıntı çekıyoruz.bu kadar şuursuz rekabet yapan bı sektör daha yok.
işlerimizin böle gıtmesının sebeplerı
1.sezonda şuursuca yapılan kampanyalar düşük fıyatlar
2.kötü işçilik insanları zamanında dolandıranlar kazıklayanlar.
3.4 v.s ye 10x15 veya 13x18 ,15x21 verenler
4.dügün salonlarında ve nikah dairelerınde dönen hava paraları ve fotografcıyı yollma para koparma operasyonları.
5.okullarda dönen amca dayı komşu kıyakları rüşvetler hedıyeler vsvsvs..
6.bıtane makıne bıtane prınter alanın dukkan açması
7.iş yapmadıgımız halde devletın vergı alması ılgılenmemesı kanun yada kanunlar çıkartmaması.
Bence devlet ve oda bı standart getırmelıdır bellı başlı kalıte standartları ıstemesı gerekmektedır.
bende uymuyosam buna bende kapatayım olan arkadasımın yanında çalısıyım sorun degıl ama bu standatlar getırılmesı gerek yoksa ılerde hem meslek bıtecek hemde dukkanlar kalmıcak....

Tarih: 20 Kasım 2008, 15:22 - İp: 88.***.**9.148
uguracar
uguracar (üye)
Gaziantep / Stüdyo Fotoğrafçısı

herkese iyi çalışmalar. konuya başlamdan önce hatam olursa af oluna diyip aklıma gelenleri yazmak istiyorum.
herkesin yorumuna katılmamak elde değil. ancak yorum yapan meslektaşlarımın müşteri diyologlarında biraz daha ılım ve akıllı yollar bulmalarını rica edeceğim.
küçük bir örnekle neyi anlatmak istediğimi ifade edeyim.
müşteriniz geldi elinde cd flaş kart vs. içinde evde çektigi kendi resmini vesika yapmanızı rice ettiginde (müşteriyi orda yaptıgı işi bir suç "mesleki anlamda" oldugunu hatırlatır vaziyette)
bu işi yapmaya haiz elinde bir belge (kalfalık ustalık vs ) olup oladıgını farklı yorumlarla izah ettiginizde müşteride karşısında bilinci birisini gördügünde geri çekilecektir. UMARIM AKLIMDAKİ TAM OLARAK ANLATABİLMİŞİMDİR.
yani sizin bu işi yapmaya belgeniz oldugunu meslege uzun zamandır emek verdiginizi ve bunun kişilerin evlerinde kolayca yapamayacagını ifade ederek kazanç sagladıgınız bu yola devam etmenizi rica edecegim.
son bir şey daha söylemek istiyorum
meslektaşlarım yaptıkları yorumların altına (sorunların) olabilecek cevaplarıda yazarlarsa bu kurallar daha çabuk, akıllı, mantıklı bir şekilde biçim kazanacaktır.
bana ulaşmak isteyen meslektaşlarıma msn adresiminde verebilirim.
herkese bol kazançlar...

Tarih: 28 Kasım 2008, 11:41 - İp: 81.***.**8.118
cengizhan07
cengizhan07 (üye)
Kahramanmaraş / Firma

Fotoğrafçı Ne Zaman Kurtulur ?

sizin derdinizi iyi anlıyorum mhmttsksn yıllardır uğraşık ama olmadı olmuyor olacak formulü 10 yıl önce buldum be geçtiğimizgünlerde harekete geçtik .
şuna inanıyorum türkiyedeki bütün fotoğrafçılar kapansa biz açık kalacağız
bunda çok iddaliyız.
http://www.netfotograf.com/ilan.asp?ad_id=20449
okuyun görüşelim hiç böyle düşünmeyin fiyat indiren indirsin bununla başa çıkılamadı herşeyi yaptık olmuyor. indirseler ne kadar daha ellerindekini avuçlarındakini bitirene kadar indirirler sonra zaten sektör bitiyor.
bu işe dur diyecek kendine inanan varsa bizde diyoruz ki onlar ne yaparsa yapsın biz istediğimiz parayı kazanırız ayakta kalırız varım diyenleri bekliyorum. biraz iddalı oldu ama bu 10 yılın bir araştırma sorgulaması var varım diyenleri bekliyorum
http://www.netfotograf.com/ilan.asp?ad_id=20449
[email protected]

fotoğrafçı nezaman kurtulur canı çıkınca o da çok değil zaman olarak işte ozaman kurtulur az kaldı
kalan sağlar bizimdir

#cengizhan07' tarafından 16.12.2008 03:55:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Aralık 2008, 23:03 - İp: 88.***.**7.51
musty67z
musty67z (üye)
Zonguldak / Firma

merhaba tüm yazdıklarınızı kısmen okudum bu konu tüm fotografcı arkadaşlarımız ortak konusu size daha evvel yazmadığım içinde kendime kızıyorum biz fotografcılar olarak buna duyarlı olmaz isek zaten bitti gözüyle bakılan fotografcılığı kalkındırmamız mümkün değil bunun önüne biz nasıl geceriz bunu bilemem ama bunu kendimizin yapması çok zor nedenmi ben baskı yapmam böyle durumda ya diğer arkadaşlar yaparsa ne olur ?
falancı fotografcı suna yapıyor fişmancı fotografcı bunu yapmıyor oluyor
basımdan daha yeni gecen bir olay bir yerde 3 fotoğraf cep teli ile çekilmiş ve bu baskı üzerinden yani kart üzerinden baskı istedi yaptık tabiki elimizde mat kart vardı ona baskı yaptık müşteri aldı resmi bu neden soluk olmuş diye sordu bizde kartı mat olduğu için söyledik neyse diğer bir fotoğrafcıya gitmiş termal baskı yapmışlar oda parlak kart olduğundan arada fark olmuş tabiki müşteri hiç üşenmeden bana geldi ve bu resim le arasındaki farkı sordu gene anlattık tabi en son sinirlendim ve mişteriyi yolladım
diyeceğim sudur herkes fotografcı olmuş biz halen fotoğrafcı olamamışız........

Tarih: 26 Aralık 2008, 20:47 - İp: 85.***.**6.186