ozzy_1999
ozzy_1999 (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

01. 04. 2006 Fiyat Liteleri

1 nisan 2006 tarihinde uygulanacak liste fiyatları sizce nasıl ve tutacakmı lütfengörüşlerinizi bildiriniz
(İSFO'NUN AÇIKLADIĞI FOTOĞRAF STÜDYOLARININ UYĞULAYACAGI FİYAT LİSTESİ)

#ozzy_1999' tarafından 15.03.2006 12:37:39 tarihinde düzenlendi.

#ozzy_1999' tarafından 15.03.2006 12:37:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2006, 11:32 - İp: yok
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

Ben vesikalık fotograf cekmek basit bir istir dedim fotografcılık basit bir istir demedim neyse uzatmanın alemi yok hoscakal.

Tarih: 29 Nisan 2006, 14:19 - İp: 85.***.**7.68
a.haydar
a.haydar (üye)

İYİ BİR VESİKALIK ÇEKEBİLMEK HİÇTE BASİT BİR İŞ DEĞİLDİR
IŞIĞI, POZU İFADEYİ YARATMAK USTALIK İSTER
ÖYLE İŞKEMBEYİ KÜBRADAN ATMAKLA OLMAZ ARKADAŞ.

Tarih: 29 Nisan 2006, 14:55 - İp: 88.***.**1.183
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

kolay is nedir biliyormusun yaparken ne fiziksel ne ruhsal yorulmazsın, yaratıcılıgını ortaya koymazsın, kabiliyetini ortaya koymazsın, vaktini ortaya koymazsın, uzerine sorumluluk almazsın vs... benim bildigim kadarıyla vesikalık fotograf bunların hepsine giriyor yani biyerden attıgımız yok yerleri ayarlanmıs iki tane paraflasın karsısına adamı oturtup, omzunu duzeltip deklansore basmak zor is degildir kimse kendini kandırmasın ustalık falanda istemez 2 gun izleyen herkes yeterli ekipmanla vesikalık fotograf cekebilir.
Anlattıklarımın hepsi sadece vesikalık fotograf icin gecerlidir ayrı bir kulvar olan moda, still life, gelin damat fotograflarına laf soylemek haddim degildir.(buarada bazı gelin damat fotografları varki akıllara zarar)

Tarih: 29 Nisan 2006, 15:40 - İp: 85.***.**7.68
a.haydar
a.haydar (üye)

öyle kolay olsaydı benim elman 2 yıldır vesika çekiyor ama bahsettiğin gibi çıkıyor ben sana ( iyi vesikalık) demiştim
biraz inatcısın arkadaş bilmediğin konularda yaptığın yanlış yorumlarla imsanların kafasını bulandırma .

Tarih: 29 Nisan 2006, 17:57 - İp: 88.***.**1.183
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

verdigim orneklere veya acıklamalara tatmin edici bir cevap veremediginin farkındasındır umarım bu durumda tabiki fikirlerimi savunmaya devam edecegim ne inatcıyım nede sabit fikirli sadece basit bir vesikalık fotograftan 10 ytl ucret talep edip birde bunu haklı gostermeniz cok can sıkıcı
lutfen daha fazla uzatma benim kimsenin kafasını bulandırdıgım falanda yok alkıs tutmamımı bekliyorsunuz insanları kazıklarken

Tarih: 29 Nisan 2006, 18:40 - İp: 85.***.**7.68
a.haydar
a.haydar (üye)

Tarih: 29 Nisan 2006, 19:04 - İp: 88.***.**1.183
doli2300
doli2300 (üye)
Yozgat / Stüdyo Fotoğrafçısı

omergin kardeşim. Vesikalık çekmekte de bir sanat vardır. Belki sen farkı görmeyebilirsin. Fakat fotoğraftan fotoğrafa farkı gören insan çoktur. Ayrıca kart maliyetini ve ecza maliyetini hesaplayarak fiyatlandırma yapamazsınız. Bu bizim ekmek kapımız Türkiyede yada dünyada hiç bir fotoğrafçı yokturki günde 500 vesikalık çeksin. ortalama bir hesaplar günde bir fotoğrafçı 30 vesikalık çekse sizin hesaptan kazanacagı para 30*0,30=9YTL eder sevgili kardeşim. 9 Ytl ye ayakkabı boyuyorlar artık... İsfonun belirlerdiği fiyatlar kesinlikle aşırı degil. Avrupa'da 8 vesikalık stüdyoda 15 euro. Otomatlarda ise 4 euro. Bu bizim Avrupalılar demekki stüdyo da vesikalığı 14 euroya malediyorlar. FOTOĞRAFÇI ARKADAŞLAR HEP BUNLARIN SUÇU BİZDE BAŞKASINA KIZMAYALIM. Biz mesleğimizi böyle ayaklar altına aldırırsak Ömerengin kardeşimizde haklı olarak böyle konuşur. Vay efendim ben eminönündeyim istediğim fiyata baskı yaparım. Ben rekabet ederim 24 vesikalığı 5 milyona çeker yanınada 18x24 hediye veririm. Bu tür şeyleri biz yaptıkça mesleğimizde böyle aşagılanır. kimsenin zoruna gitmesin arkadaşlar. Bu mesleği ayaklar altına düşüren bizleriz amatörler değil. Ha birde şu varki asıl işi fotoğrafçılık olmayıpta sonradan stüdyocu olan Arkadaşlarla Gerçek fotoğrafçıları Ustaları birbirine karıştırmamak lazım. Biz esnaf gibi davrandıkça omergin kardeşimiz gibi arkadaşlarda böyle konuşmaya devam edecektir. Biraz uzun oldu kusura bakmayın...

Tarih: 29 Nisan 2006, 19:29 - İp: 85.***.**9.113
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

yanlıs anlasılmasın kimse 30 kurusa yapın demiyor 30 kat kar koymayın diyor ikisi cok farklı seyler

Tarih: 29 Nisan 2006, 19:37 - İp: 85.***.**7.68
gercekcii
gercekcii (üye)
İstanbul / Firma

Arkadaslar herkesın yogurt yıgısı farkılıdır;

Adam fiyatını yuksek tutar cd album vs .vs. hediye eder
Baska biri maliyeti dusurur ucuza yapar ikiside aynı seydır.

Baska birilerine dayatma yapmanın hic bir alemi yoktur. Ayrıca bulundugun semtde onemlıdır...

Ben Almanyada fuarlara katıldım ve oranın fotograf pıyasasını da gordum. Orada de ucuza ve pahalıya yapanlar var. İSFO'nun acıkladıgı fıyatları tuketıcı olarak cok yuksek buluyorum....

Tarih: 29 Nisan 2006, 20:45 - İp: 88.***.**8.162
gercekcii
gercekcii (üye)
İstanbul / Firma

Ayrıca bana bu fıyatalrı savunan arkadaslar sunu acıklasın;

Malları aldıgınız fıyatlar bellı bunları nasıl %200 karla fatura kesceksınız. Bu fıyatlarda DUZGUN fatura kesmek ımkansız

Tarih: 29 Nisan 2006, 20:49 - İp: 88.***.**8.162