ozzy_1999
ozzy_1999 (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

01. 04. 2006 Fiyat Liteleri

1 nisan 2006 tarihinde uygulanacak liste fiyatları sizce nasıl ve tutacakmı lütfengörüşlerinizi bildiriniz
(İSFO'NUN AÇIKLADIĞI FOTOĞRAF STÜDYOLARININ UYĞULAYACAGI FİYAT LİSTESİ)

#ozzy_1999' tarafından 15.03.2006 12:37:39 tarihinde düzenlendi.

#ozzy_1999' tarafından 15.03.2006 12:37:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2006, 11:32 - İp: yok
usta
usta (üye)

Bu listenin tutması aslında zor görünüyor çünkü bunu her fotoğrafçının kaldıracağını düşünmüyorum kesşke tutsa..

Tarih: 3 Nisan 2006, 15:30 - İp: 85.***.**4.250
phenomen
phenomen (üye)

sayfayı inceleyin lütfen ve tepkinizi gösterin

http://forum.netfotograf.com/studyo_foto.asp?msg_id=9317

Tarih: 6 Nisan 2006, 12:22 - İp: 85.***.**2.100
gercekcii
gercekcii (üye)
İstanbul / Firma

Oncelıkle herkese slm okudugum bu mesaj gercekten beni cok uzdu.

Ben eminounde bır fotograf studyosunda calısmaktayım. Ayrıca bu fıyatları gercek dısı olarak goruyorum.

Sizler fiyat-kalite ılıskısını dogru orantıda goruyorsunuz. Halbukı her ucuz sey kalıtesız degıldır. Bir 36'lık bir makaranın malıyetı ne kadardır?? Ben size soyleyeyım 5YTL peki bunu 15YTL ye satmak fotografcılık, esnaflık mıdır?? Bir dia banyosu 10YTL ye yapılır mı 3YTL malıyetı olan bır sey sonucta...

Ayrıca İSFO ya uye degılsenız herhangı bır yaptırım guclerı yok. Burası ozgur bir ulkedır ve herkes ıstedıgı fıyata yapabılır.

Tarih: 28 Nisan 2006, 16:07 - İp: 85.***.**1.150
a.haydar
a.haydar (üye)

gercekcii,
maliyet hesabını yaparken hangi kıstaslarla yapıyorsun anlayamadım
maliyet kalemleri yaparken dikkat etmen gereken o kadar cok örtülü maliyet varki
kira işcilik amortisman vergiler meteryaller ve daha nice maliyetleri dikakte alman gerek
gündüz nufusu 3 milyon olan eminönünde sürümden kazanabilirsin zaten bahsedilen rakamlarla iş yapamazsın oralarda
fiyatlarını daha yüksek tutuğunda işinin düşmeyeceğini bilsen daha yüksek fiyata çalışacağını sende biliyorsun
burada ahlakssız fiyatlandırma yapıldığını kast etmen yersiz

Tarih: 28 Nisan 2006, 20:02 - İp: 85.***.**3.3
cevat
cevat (üye)
Sakarya / Firma

#cevat' tarafyndan 10.05.2006 09:48:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Nisan 2006, 20:44 - İp: 81.***.**9.145
gercekcii
gercekcii (üye)
İstanbul / Firma

a.haydar zaten sımdı sende beni savunmus oldun. Eger ben eminounde fiyatları arttırsam. Müsteri bana niye gelsin...

Ben cevatın ne demek ıstedıgını anlamadım. Konuyla alakası yok

Herkes istedigi fiyata calısabılır. Yanlıs anlamayı onlemek ıstıyorum. Sert bir ifade kullanmısım. Ama sen yuksek fıyatta satıs yapıyorsun dıye benımde yuksek fıyatta satıs yapmamı ısteyezsın.

Yuksek fiyat = Kalite yanlıs bır dusunce
Ben frontier makine + fuji kagıt kullanıyorum
Banyo makinesinin solusyonuda gun gun tazeleniyor.
Bu kalitesiz bir baskıysa siz haklısınız...

Tarih: 28 Nisan 2006, 21:04 - İp: 85.***.**3.235
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

6 tane vesikalıga (evde cekip en kral minilabda bastırsan maliyeti 30 kurus) 10 ytl deger bicmek mi mantıklı olan yazık gercekten cok yazık

Tarih: 29 Nisan 2006, 02:08 - İp: 85.***.**7.68
a.haydar
a.haydar (üye)

sayın ömergin
bukonuda cok yanlış bir yargınız var
doktorun muane ücreti avukatın veya memurun maliyet ücretini için nasıl bir maliyet cıkarırsın acaba
kar hesabı kayserili mantığına yakın desem kızmazsın umarım
şaka bir yana eski bir yazımı yine yayınlıyorum
Bazı arkadaşların fotoğrafcılardaki fiyatları cok abartılı buldukların yazmalarından oldukça rahatsızım.
Türkiyede yaklaşık 16000 civarı fotoğraf stüdyosu var. ve hemen hemen her yerde fotoğrafhane var yani tekelci monopol piyasa değil. ve herkesin çektiği fotoğraf farklı kalite ve farklı maliyetlerde oluşuyor.
bu durumda fiyatı belirleyen kriter farklılık gösterebilir
fiyat arz ve talebe bağlı değişkenlik gösterir yani siz neyi nekadar talep ederseniz onun fiyatı ona göre artar veya azalır tabi burda maliyette önemlidir . ama en önemlisi arz-talep tir

bugün fotoğrafcılığın en büyük maliyetleri sabit gider kalemlerinden oluştuğunu söyleyebilirim.
kira, işçilik, örtülü maliyetler, amorstiman, vergi vb kalemler kullandığımız kağıt ecza film pil gibi fotoğrafcılıkla ilgili malzemelerden daha fazla maliyet tutmaktadır ( örtülü maliyetler: örneğin kendi işyerim değilde bir başka yerde çalışsaydım alacağım ücret. v.b)

amortisman la ilgili bir örnek
2 yıl önce dijital makinaya yaklaşık 100 bin avro ödedim ve bu makinayı bugün satsam 50 60 bin avroya ancak satabilirim yani yaklaşık 2yılda yaklaşık 40 bin avro günlük 55- 65 avro + arza tamir ücretiyle günlük en az 100-120 ytl kayıpla güne başlıyorum
buna ödediğim parayı faizde işletseydim kaznacağım faizi eklersek gerisini siz düşünün
unutmadan bu maliyetlere katlanmamın asıl sebebi teknolojiye ayak uydurmak ve daha kaliteli hizmettir

fotoğrafcıların büyük çoğunluğunun haftada 7 gün günde 14 saat çalıştığını eş ve cocuklarına yeteri zaman ayıramadıklarını ve bir kısmı fırsat bulduğunda bu sitede stres attıklarını biliyormuydunuz.
özelikle son yıllarda işlerin düştüğünü maliyetlerin arttığını düşündükçe....
tiçaret te sanat ta dışardan göründüğü gibi değil dostlar
amacım sanatın kaliteli yapılabilmesi adına verilen emeği ve zorlukları biraz olsun anlatabilmek . anlatıklarım buzdağının görünen kısmı bile değil. anlatmadıklarım da diğer fotoğrafcı dostlar anlatabilirler

Tarih: 29 Nisan 2006, 11:08 - İp: 88.***.**1.183
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

ben kayserili degilim antalyalıyım
Doktor kıyaslaması olmamıs buraya benim babam doktor mesela adam 40 sene okumus cabalamıs sonra biryere gelmis ve ugrastıgı sey insan hayatı, kıcı kırık bir alet veya makine degil elinin altında bir can var bu stes altında istedikleri fiyatı almakta ozgurler bence.
hocam haklısındır belki bir kac yerde giderleriniz buyuk olabilir ama bir dusun bu memleketde 30 kat karla ne satılıyor yok makine su kadar avro yani ben 30 kat kar etmiyorum dersen sana bir ornekde ben vereyim suanda en basit cnc torna yada cnc freze tezgahı 100.000 avrodan asagı degil dedigim gibi bunlar en basit olanları bide bir isletmenin elektrik, isci, sigorta giderlerini dusun bu durumda senin hesabına gore atıyorum yaptıgı bir somunu degil 30, 50-60 katına satması lazımdı bu durumda oturacak sandalye bile alamazdık.
Yazında demissin ki kalite farklılıkları fiyat farkını doguruyor boyle olsa sorun yok zaten ama bilmem farkındamısın bu baslık altında yapılmak istenilen tum fiyatları esitlemek.
Ayrıca sen o kadar yatırımı eminim vesikalık fotograf cekmek icin yapmadın amacın daha kaliteli dugun vs.. fotografı cekmekti zaten onların fiyatına itirazım yok herkes verdigi emegin karsılıgını isteyebilir tabi gene cok abartmamak sartıyla.
Bide eger fiyatlar boyle olursa basta sizin zararınıza olacak ben 300d gibi makineler ve sigmanın dandik zoom objektifleri ile fotografcılık yapan birsuru insan biliyorum ve bu adam atıyorum cekimini d2x le yapan adamla aynı parayı alacak, kimininde makinesi var kullanmayı bilmiyor adamın biri ismi lazım degil gecen gun cıkmıs ben raw dosyasını nasıl acarım diyor bunu soran fotografcı!
Neticede vesikalık fotograf cekmek basit bir istir ve resmen cok ama cok fahis fiyatlara yapılmak istenerek insanlar kazıklamaya calısılmaktadır.

#omergin' tarafyndan 29.04.2006 12:02:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Nisan 2006, 11:55 - İp: 85.***.**7.68
a.haydar
a.haydar (üye)

ömergin bu konuda yazıyla sana anlattıklarım yargılarını kırmaya yetmiyeceğini düşünüyorum
unutmaki çok kazançlı ve basit bir iş olsaydı her köşebaşına bir fotoğrafcı açılırdı. kapanan fotoğrafcılar kapanmazdı..

Tarih: 29 Nisan 2006, 13:54 - İp: 88.***.**1.183