fototto
fototto (üye)
Ankara / Amatör

Sony 50mm F:1,4 Pozlama Problemi

Merhaba arkadaşlar,

Hem bir önceki makinam A100`de hemde şimdi kullandığım A300`de severek kullandığım SAL-50F14 kodlu Sony 50mm F:1, 4 lensimde bir süredir sorun yaşıyorum. Dış ortamda neredeyse hep fazla pozlamaya neden oluyor. Yani az buz değil, kullanılamayacak kareler çıkıyor. Önce kullandığım A300 gövdede sorun olduğunu düşündüm ama sonra başka bir gövdede denediğimde de aynı problemi görünce sorunun lenste olduğunu anladım. Sonra yaklaşık 25 gün önce objektifi Ankara Sony yetkili servislerinden Bilgili elektronik`e bıraktım. Servise lensin arızasını anlatmam uzun zaman aldı ama sonunda sorun olduğunu kabul ettiler. Yalnız sorunu anlatmaya çalışırken Sony servislerinin Fotoğrafçılığa ne kadar uzak olduklarını anladım. Neyse dün lensin tamir olduğunu bildirmeleri üzerine gidip servisten teslim aldım. Lensin anladığım kadarıyla Gövdeye bilgi ginderen ünitesini değiştirmişler. Neyse iç ortamda yaptığım denemelerde sorun yokken dışarı çıktığımda yine aynı sorunla karşılaştım. Servisteki yetkiliye sorunun devam ettiğini söylememe rağmen o bana ısrarla bu lensin sadece iç ortamda portre çekmeye yaradığını söyledi.

Bu sabah farklı lenslerle birkaç deneme yaptım. Ekte bulunan 2 isimli Fotoğraf 50mm ile 3 ve 6 isimli fotoğraflar ise Sony (Zeiss) 16-80 ile 50mm de çekildi.

Tüm fotoğraflar aynı ortamda, aynı noktaya netlenerek ve toplam 4 dk. içerisinde çekildi. Yani şartların değişmesi gibi bir durum söz konusu değil.

2 ve 3 no`lu fotoğraflar (2; 50mm, 3; 16-80mm) ; Manuel, 1/1000 F:10 iso:100 ve diğer tüm ayarlar aynı.
6 no`lu fotoğraf ise 16-80 ile 16mm de P modunda çekildi. Bu foroğrafı çevre şartları hakkında genel izlemin edinmeniz için koyuyorum. 6 no`lu fotoğrafda makine kendi pozlamasıyla 1/320, f10, iso 100 değerlerini seçti.

Sonuç olarak;

Prime bir lens ile zoom lensin aynı miktarda ışık almasını tabiki beklemiyorum fakat bu benin ilk kullandığım 50 mm değil ve bu kadar hatalı pozlamamalı diye düşünüuorum. Hatta şimdi (saat 19:55) balkondan komple gölgede kalan bir bölgeyi fotoğrafladığımda da aynı problem oldu. Neyse bu konudaki görüşleriniz benim için çok önemli. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Tabi problemin varlığını tesbit etsem bile birde Sony servisindeki arkadaşlara bu lensin sadece kapalı ortamda portre çekmeye yaramadığını da anlatmam gerekecek...

2-)

3-)

6-)

Düzeltme : Konuyu yanlış yere açtım, modoretör bir arkadaş taşıyabilirse sevinirim.

#fototto' tarafından 10.06.2009 22:04:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2009, 21:58 - İp: 88.***.**4.41
fototto
fototto (üye)
Ankara / Amatör

1 hafta önce İstanbula yollamaları için bıraktığım lensimi bugün almak için Servisi aradım ve aldığım cevap şu oldu; "Verdiğiniz bilgiler ışığında 1 haftadır diyaframı tamir etmeye çalışıyoruz ama olmadı, bugün İstanbul - Mekel `e yolluyoruz". Neyse Gövdeyi ellerinden kurtarabildim en azından.

Normalde çelik gibi sinirlerim vardır ama bende de metal yorgunluğu oluşmaya başladı. Aynı serviste daha önce lens 20 gün kalmıştı ve çipini değiştirip geri vermişlerdi...

Tarih: 20 Haziran 2009, 11:28 - İp: 85.***.**5.80
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Haftaya Mekel, Ankara'yı aradığında şöyle diyalog geçebilir aralarında :

Mekel : Bu lensin iç mekanizması dağılmış, biri bunu kurcalamış, tamir ederiz ama XXX YTL'ye malolur, garantiye de girmez.

"Bilgili" : Müşteriye soralım bakalım XXX YTL^yi ödemeyi kabul ederse yaparsınız.

Bu hıkaye artık beni bile isyan ettiren hazin bir sona doğru gidiyor. Sanırım "Bilgili" müşteriye "Lensi kurcalamışsınız" falan demez, muhtemelen default mavaslı okuyacaktır : "Lensi düşürmüşsünüz, garanti kapsamına girmez", yerse.

Keşke bu adamları geçen hafta dediğim şekilde sıkıştırsaydınız, "İstanbul'daki servisi arayacağım, hangisine yolladınız" falan diye sorsaydınız. Çünkü "Bilgili" bu işten bir halt anlamadığnı sağlam çipi değiştirerek gösterdiği gibi bir de müşteriye yalan yanlış konuşarak güvenirliliğini yerlere düşürmüş durumda, onların hiçbir lafına güven olmaz artık. Pazartesiden tezi yok, Mekel'i arayın, "lens elinize geçti mi?" , "Bilgili içini açtığı lensin canını okumuş mu?" falan diye birinci elden malumat alın.

Tarih: 20 Haziran 2009, 19:50 - İp: 85.***.**8.251
fototto
fototto (üye)
Ankara / Amatör

Evet.. Sonunda Sony lensi tamir edemedi ve değiştirme kararı aldı. Cumartesi günü yeni lensim geliyor.

Yardımcı olan arkadaşlara gönülden teşekkürler...

Tarih: 2 Temmuz 2009, 15:59 - İp: 85.***.**5.80
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

yeni lens in hayırlı olsun

Tarih: 2 Temmuz 2009, 19:01 - İp: 212.***.**5.226
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Antika ( Full Paranoid Mode )

Geçmiş olsun, yeni lensini ne zaman verecekler ?

Mekel ile Bilgili arasında nasıl bir dialog vukuu bulduda böyle bir sonuca vardılar, merak etmemek mümkün değil. Her ne kadar bu meseleden müşteri zahmet, zaman ve sıkıntıdan başka zarar görmemiş gibi gözüküyorsada, Sony'nin servis ağı açısından durum oldukça düşündürücü.

Sonuç :

Sony'nin garantisi dolmuş hiçbirşeyini asla ve asla Özenİş dışında bir servise götürmeyin.

Ne yaptıklarını bilmedikleri için beter edecekler, işin içinden çıkamayınca inanılmaz bir fatura çıkararak işin içinden sıyrılmaya çalışacaklardır.

Tarih: 2 Temmuz 2009, 23:00 - İp: 85.***.**0.15