fototto
fototto (üye)
Ankara / Amatör

Sony 50mm F:1,4 Pozlama Problemi

Merhaba arkadaşlar,

Hem bir önceki makinam A100`de hemde şimdi kullandığım A300`de severek kullandığım SAL-50F14 kodlu Sony 50mm F:1, 4 lensimde bir süredir sorun yaşıyorum. Dış ortamda neredeyse hep fazla pozlamaya neden oluyor. Yani az buz değil, kullanılamayacak kareler çıkıyor. Önce kullandığım A300 gövdede sorun olduğunu düşündüm ama sonra başka bir gövdede denediğimde de aynı problemi görünce sorunun lenste olduğunu anladım. Sonra yaklaşık 25 gün önce objektifi Ankara Sony yetkili servislerinden Bilgili elektronik`e bıraktım. Servise lensin arızasını anlatmam uzun zaman aldı ama sonunda sorun olduğunu kabul ettiler. Yalnız sorunu anlatmaya çalışırken Sony servislerinin Fotoğrafçılığa ne kadar uzak olduklarını anladım. Neyse dün lensin tamir olduğunu bildirmeleri üzerine gidip servisten teslim aldım. Lensin anladığım kadarıyla Gövdeye bilgi ginderen ünitesini değiştirmişler. Neyse iç ortamda yaptığım denemelerde sorun yokken dışarı çıktığımda yine aynı sorunla karşılaştım. Servisteki yetkiliye sorunun devam ettiğini söylememe rağmen o bana ısrarla bu lensin sadece iç ortamda portre çekmeye yaradığını söyledi.

Bu sabah farklı lenslerle birkaç deneme yaptım. Ekte bulunan 2 isimli Fotoğraf 50mm ile 3 ve 6 isimli fotoğraflar ise Sony (Zeiss) 16-80 ile 50mm de çekildi.

Tüm fotoğraflar aynı ortamda, aynı noktaya netlenerek ve toplam 4 dk. içerisinde çekildi. Yani şartların değişmesi gibi bir durum söz konusu değil.

2 ve 3 no`lu fotoğraflar (2; 50mm, 3; 16-80mm) ; Manuel, 1/1000 F:10 iso:100 ve diğer tüm ayarlar aynı.
6 no`lu fotoğraf ise 16-80 ile 16mm de P modunda çekildi. Bu foroğrafı çevre şartları hakkında genel izlemin edinmeniz için koyuyorum. 6 no`lu fotoğrafda makine kendi pozlamasıyla 1/320, f10, iso 100 değerlerini seçti.

Sonuç olarak;

Prime bir lens ile zoom lensin aynı miktarda ışık almasını tabiki beklemiyorum fakat bu benin ilk kullandığım 50 mm değil ve bu kadar hatalı pozlamamalı diye düşünüuorum. Hatta şimdi (saat 19:55) balkondan komple gölgede kalan bir bölgeyi fotoğrafladığımda da aynı problem oldu. Neyse bu konudaki görüşleriniz benim için çok önemli. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Tabi problemin varlığını tesbit etsem bile birde Sony servisindeki arkadaşlara bu lensin sadece kapalı ortamda portre çekmeye yaramadığını da anlatmam gerekecek...

2-)

3-)

6-)

Düzeltme : Konuyu yanlış yere açtım, modoretör bir arkadaş taşıyabilirse sevinirim.

#fototto' tarafından 10.06.2009 22:04:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Haziran 2009, 21:58 - İp: 88.***.**4.41
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ben de vakti zamanında sattığım beercan de benzer bir sorunlar karşı karşıyaydım.

Filmli gövdede sorunsuz çalışan lens dijital gövdede f8 ve daha kısık diyaframlarda abartılı pozlama yapıyordu neredeyse 4 durak fazla pozluyordu. Birşey keşfetmiştim makinadaki ayarları (A200) resetleyince problem ortadan kalkıyordu ama bir iki çekim sonra yine ışık patlama yapıyordu.Biraz ilginç bir durumdu yani.

F 1.4 2 2.8 4 5.6 8 11 16 değerlerinde aynı objeyi aynı ışıkta flaşsız şekilde A modunda çeker misiniz ? Sorunun çözümünde bir yol katederiz belki.

Bir de mümkün müdür bilmiyorum ama aynı lensi başka bir makinada da deneyin ...

Tarih: 10 Haziran 2009, 23:04 - İp: 88.***.**7.152
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bu arada Sony servisinin tavrını anlamak mümkün değil. Onca para verdiğiniz lens ile en doğru çekimi yapmak sizin hakkınız. Sizi araştırmaya sorunu bulmaya zorlayacaklarına kendileri çözselermiş.

Tarih: 10 Haziran 2009, 23:10 - İp: 88.***.**7.152
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Biraz araştırma yaptım ve diyafram yapraklarındaki yağlanma sebebiyle her zaman sağlıklı şekilde makinanın öngördüğü ya da sizin seçtiğiniz diyafram kısılması yapılamıyormuş lenste.

Diyafram yapraklarındaki yağlanma garanti kapsamında mı kullanma kılavuzundan okuyup buna göre bir tamir stratejisi geliştirmek lazım.

Tarih: 10 Haziran 2009, 23:40 - İp: 88.***.**7.152
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

"KULLANABİLDİĞİN TEK ALET ÇEKİÇSE, O ZAMAN ETRAFINDAKİ HERŞEY ÇİVİ GİBİ GÖRÜNÜR"

Bilgili Elektronik, adı üstünde "elektronik"ten başka kuş tanımıyor anlaşılan, çip değiştirerek meseleyi elektronik yoldan halletmeye çalışmışlar, meselenin "mekanik" olabileceği akıllarının ucundan geçmiyor.

Tam sopalıklar, bari lensi ehil ellere emanet etselerdi, mesela Sirkeci'deki Özenİş'e, bu cins aksamın tamirinden sorumlu Sony servisi bir onlar var bir de Mekel.

Sıradan bir Minolta/Sony AF lensin bayoneti şöyle birşey :

Burada saat 9 istikametinde kırmızı index noktası , saat 12 istikametinde elektronik pinler gözüküyor. (yeni modellerde pin sayısı daha fazla), saat 7 istikametinde AF mekanizmasının güç aldığı şaft gözüküyor.

Saat 9 yakınlarında işaret ettiğim yeşil okun başladığı yerdeki pim, lensin diaframını (aperatürü) kumanda eder. Lens gövdeye takılı değilken o pimin okun dibinde olması gerekir, yani mekanizmanın yayları onu oraya iter.

Şimdi elinize yumuşak platik ince bir cisim alarak aperatür pimini yeşil ok istikametinde açın. (yumuşak plastik çünkü lensin sağını solunu çizmek istemeyiz değil mi)

Pimi hareket ettirdikçe aperatür açılcaktır, pimi bıraktığımız an aperatür anında kapanacak, pim eski yerine dönecektir.

Bu hareketi yaparak mekanizmada herhangi bir tutukluk olup olmadığını tespit edin.

Mekanizma hemen geri gelmiyorsa, diafram tutukluk edip açık kalıyorsa, fazla pozlanan fotografların sırrını çözmüş olacaksınız.

Mavi_izci'nin dediği gibi bir yağlanma problemi varsa, bu da kendini mekanizmada tutukluk olarak gösterecektir.

Sorun böyle mekanik birşeyse, ehil ellerde tamir görene kadar, lensinizi A modunda F1.4 olarak kullanabilirsiniz.

Umarım basit bir tutukluktur, parça falan değiştirmeden hallederler.

Not: DOF Preview özelliği olan herhangibir gövdede durumu daha çabuk tespit edersiniz. Mesela KM 7D, KM 5D, A100 , A700 veya eski filmli Minolta SLRların DOF preview özelliği olanlar.

Tarih: 11 Haziran 2009, 00:46 - İp: 85.***.**2.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

1-2 ekleme yapmadan edemeyeceğim.

Neden iç mekanda problem yaşamadığınızın açıklaması :

Normal şartlarda vizörün aydınlık olması için lens gövdeye takılıyken diafram en açık konumdadır, yani aperatür pimi yukarıdaki resimdeki yeşil okun ucundadır.

Çekim anında, makina diaframın ne kadar kısılacağını hesaplar ve aperatür pimi o hesaplanan noktaya kadar serbest bırakır. Lensteki mekanizma (yaylar) gövdenin serbest bıraktığı yere kadar yeşil okun tersi istikamete iter.

Eğer bu yaylanma hareketi tutukluk yapıyorsa, diafram gövdenin hesapladığı yere kadar kısılamayacak, resim fazla pozlanacaktır.

İç mekanlarda ışık az olduğundan, gövde diaframı kısmaz, dolayısı ile sözkonusu yeşil okun tersi istikamette bir hereket sergilenmez, tutukluğu meydana getirecek durum oluşmaz. Resim doğru pozlanır.

Aklıma geldikçe uyuz oluyorum. Servisin çipi değiştirdiğini söylediniz. Bu çok garip.

Hiç lensi çıkarıp, makinayla lenssiz çekim yaptınız mı ? Makinadaki F değeri "--" şeklinde görülür. Çektiğiniz resimlerin EXIF bilgisi F1.0 olur. Lensinizde çip bozuk olsaydı, aynen böyle davranış sergileyecekti. Hiç böyle birşey hatırlıyor musunuz ? (Bu durumu en iyi M42 adaptör vasıtasıyla manuel lens kullananlar bilir. )

Aslını arasanız çipin gövdeye geçmesi gereken bilgiler :
1. Max ve min aperatür
2. Fokal uzunluk ( matris pozlama ve stabilizasyon için gerekli )
3. Fokus mesafe bilgisi, flaş için gerekli, sadece en yeni lenslerde olan bir özellik.

SSM serisi değilse (sizinki değil) Minolta/Sony lenslerde gövde lensteki hiçbirşeyi elektronik olarak kumanda etmez, sadece üstteki bilgileri alır. Max-min aperatür ve fokal uzunluk bilgisi geldiğine göre ( exif bilglilerini kontrol edin) çip değiştirmek gayet anlamsız.

Tarih: 11 Haziran 2009, 02:37 - İp: 85.***.**2.206
fototto
fototto (üye)
Ankara / Amatör

Mavi_izci, Antika; öncelikle ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler,

Sorularınıza gelince,

F 1.4 2 2.8 4 5.6 8 11 16 değerlerinde aynı objeyi aynı ışıkta flaşsız şekilde A modunda çeker misiniz ? Sorunun çözümünde bir yol katederiz belki.

Çektim fakat pozlamalar kararsız.

Bir de mümkün müdür bilmiyorum ama aynı lensi başka bir makinada da deneyin

Ankarada Sony kullanan arkadaşım yok ama Cumartesi bir satıcıya gidip deneme için ricada bulunabilirim.

Biraz araştırma yaptım ve diyafram yapraklarındaki yağlanma sebebiyle her zaman sağlıklı şekilde makinanın öngördüğü ya da sizin seçtiğiniz diyafram kısılması yapılamıyormuş lenste.

Diyafram yapraklarındaki yağlanma garanti kapsamında mı kullanma kılavuzundan okuyup buna göre bir tamir stratejisi geliştirmek lazım.

Sorun buysa bence garantiden yapılması lazım. Zaten iş dönüp dolaşıp dilimizden anlayan bir servis bulmaya çıkıyor.

Pimi hareket ettirdikçe aperatür açılcaktır, pimi bıraktığımız an aperatür anında kapanacak, pim eski yerine dönecektir.

Bu hareketi yaparak mekanizmada herhangi bir tutukluk olup olmadığını tespit edin.

Mekanizma hemen geri gelmiyorsa, diafram tutukluk edip açık kalıyorsa, fazla pozlanan fotografların sırrını çözmüş olacaksınız.

Mavi_izci'nin dediği gibi bir yağlanma problemi varsa, bu da kendini mekanizmada tutukluk olarak gösterecektir.

Sorun böyle mekanik birşeyse, ehil ellerde tamir görene kadar, lensinizi A modunda F1.4 olarak kullanabilirsiniz.

Umarım basit bir tutukluktur, parça falan değiştirmeden hallederler.

Dediğinizi denedim. Diyafram yapraklarında herhangi bir tutukluk görünmüyor.

Aklınıza gelen başka birşey olursa deneyebilirim.

Antika; Özen İş ve Mekel den bahsetmişsiniz. Olmazsa onlardan birine yollayayım lensimi.

Ama sanırım problem daha büyük gibi.

#fototto' tarafından 11.06.2009 23:15:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Haziran 2009, 23:13 - İp: 78.***.**8.32
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Aperatür piminin geriye yaylanması nasıl, yeterince seri mi ? Veya yavaş yavaş geri sal pimi, hiç tutukluk yapıyor mu ? Normalde gövde çekim esnanısında pimi serbest bırakırken, lensteki mekanizma içindeki yaylanma sebebiyle gövdeyi takip etmesi lazım. Mekanizmayı sağlam bir lensle karşılaştır.

Makinanda DOF-Preview olmadığına göre, başka bir gözlem yapabilirsin :

Makinayı manual pozlama moduna al. AF'yi kapat. Aperatürü en dar değere ayarla (F16, F22 neyse işte) Perde hızını 2 yada 4 saniyeye falan ayarla. Sonra makiinayı kendine çevir, bir poz çek. Çekim esnasında lensin içinden diaframa bak, bakalım kapanıyor mu ?

Bu gözlemi boş bir filmli makinada yapmak daha kolay. Arka kapağı açıp bakınca, diaframın ne halt ettiğini kolayca görürsün.

Yüksek hızlarda aperatün ne yaptığını görmek için aynaya karşı fotograf da çekebilirsin tabii, ama bunları fazla pozlamamk için ortam ışığını senin kontrol etmen gerekir

Lenste elektronik bir hata olsaydı, çektiğin fotoların EXIF bilgilerinde aperatür ve fokal uzunluk bulunmazdı, kontrol ettin mi ?

Bence problem mekanik, mutlaka hallederler.

Özeniş'e doğrudan yollaman mümkün tabii, ama bunu "Bilgili" Elektronik'in senin için yapmasını sağlayabilirsin, sinirlerin sağlamsa bir dene. Aslını ararsan bu adamların bu işe hiç burunlarını sokmaması, lensi senden alıp doğrudan işten anlayan servise yollamaları gerekirdi.

Neyse benim başımdan geçen tecrübeyi görmek için ilgili link:
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=18762

Not : DOF-Preview F2.8'e kadar görüntüyü hiç karartmaz, ancak bundan daha kısık aperatürlerde bir kararma yapar. Bunun sebebi vizörün 1970lerden önce kullanılan mat ekranla değil, sonradan karanlık zoom lensler için geliştirilen microprism ekranla çalışmasıdır.

#antika' tarafından 12.06.2009 00:43:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2009, 00:40 - İp: 88.***.**9.94
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Aynaya karşı diaframın fotosunu çekme işi hoşuna gittiyse bir de şunu yap:

Fotografı bir normal "fill flash" ile bir de "rear-sync" ile çek. Rear flaşta diafram normal (yani kısık), fill flashta açık görünüyorsa, mekanizma yeterince kapalı değilse, mekanizma yeterince hızlı geri yaylanmıyor demektir.

Tabii bir de saniyede 120 frame çeken bir video kamera ile........

Tamam tamam zırvalamaya başladım, bu mesajı dikkate almayın lütfen

Tarih: 12 Haziran 2009, 00:57 - İp: 88.***.**9.94
fototto
fototto (üye)
Ankara / Amatör

#Antika;

Öncelikle zaman ayırdığın için çok teşekkürler. Şu an işyerinde olduğumdan istediğin denemeleri yapamıyorum ama şunu söyleyebilirim,

Akşam 50 mm nin diyafram perdesini denerken 16-80`in kini de denedim ve 16-80 in çok daha seri hareket ettiğini gördüm. Yani nasıl desem 16-80 de diyaframı tam açıp geri bıraktığında şak diye kapanıyorken 50mm nin daha sanki çok kısa bi takılmadan sonra kapanıyor.

Tekrar teşekkürler. Ankarada olsaydınız sizinle karşılıklı sohbet etmeyi çok isterdim.

Tarih: 12 Haziran 2009, 14:08 - İp: 85.***.**5.80
fototto
fototto (üye)
Ankara / Amatör

Evet, aşağıdaki fotoğraflar sayesinde elimde çekiç dışında bir silahla yarın servise gidebilirim. Artık bu seferde sorun yok derlerse 50 mm ile nasıl çivi çakılır görecekler.

1. fotoğraf 1/3200, F:1,4
2. fotoğraf 1/3200, F:5
3. fotoğraf 1/3200, F:18
4. fotoğraf 1/3200, F22

Sorun ne bilmiyorum ama bir sorun olduğunu biliyorum. Çözmek Sony`e kalmış..

1-)
[resim]

[resim]

2-)

[/IMG]

3-)

[/IMG]

4-)

[/IMG]

#fototto' tarafından 12.06.2009 21:53:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2009, 21:49 - İp: 78.***.**8.32