bodrum1977
bodrum1977 (üye)
Muğla / Amatör

Nıkon 8800-olympus 8080-canon Pro-1

3 DFM DEN BİRİNİ SEKMEK İÇİN BANA YARDIMCI OLMANIZI İSTİYORUM. TÜM ÖZELLİKLERİ GÖZ ÖNÜNE ALIRSAK HANGİSİ EN İYİ.....

Tarih: 31 Mart 2005, 23:47 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

olympus 8080

Tarih: 1 Nisan 2005, 00:41 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Panasonic dmc fz 20 yi incele...

Tarih: 1 Nisan 2005, 05:23 - İp: yok
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

CANON PRO1 İ ELE.

Tarih: 1 Nisan 2005, 09:30 - İp: yok
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

pro1 kullanıyorum. oldukca memnunum. fiyatı dışında çokda küçümsenecek bir makine olduğunu sanmıyorum. yanında en kolay taşıyabileceğin makinede bu ayrıca...
--Ama TR fiyatı çok uçuk o başka....

Tarih: 1 Nisan 2005, 11:15 - İp: yok
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

muratsen pro1 kullanıyorum çok memnunum yazmışsın.Olympus 8080 veya Nikon 8800 ile karşılaştırdıktan sonra yazmış olsaydın böyle yazmazdın herhalde.

Tarih: 1 Nisan 2005, 18:33 - İp: yok
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Nikon'u bilmem...OLY 8080 yakın arkadaşımda var. kullanma imkanı buldum açıkcası fersah fersah fark yok aralarında...5x optik zoom kesinlikle bu klasmandaki bir makine için yetersiz Menüye alışmak ölüm gibi geldi. Bütün Canon modellerinde inanılmaz kullanışlı bir menü var. ve dediğim gibi Canon çok daha Compact
-haklısın 8080 daha iyi foto çekiyor ama gözalıcı bir fark değil bu

-eğer yalçınların sattığı gibi 2100 YTL olsaydı hiç düşünmez 8080 alırdım (yada biraz daha düşünür 300d alırdım ) fakat ben Pro1'i çanta+uv filtre+tripod dahil 900 YTL'ye aldım. o ara bulabildiğim en iyi 8080 fiyatı 1450 YTL idi ve açıkcası aralarında benim bütcem açısından değerlendirdiğinde ise kesinlikle 550 YTL'lik bir fark yok (aksesuarları düş fark dahada açılıyor)
-bence makine alırken bütce önemli bir kriter...
---son olarak... iflah olmaz bir Canon'cu değilim (s1 is'den nefret ederim mesela) ama Pro1 ileri amatör düzeyde yabana atılmayacak bir makine : yüksek zoom'da vinyet ve bazı flash problemleri var (lens hood yada filtre adaptörü takılı iken fotonun orta alt kısmında karartı oluşuyor)
- Bunun dışında netlik -kontrast-ışık doygunluğu-renk doğruluğu-sağlamlık ve kulanılabilinirlik açısından son derece başarılı bir makine olduğunu kesinlikle iddia ederim.
-Tabii kelepir bulunması şartı ile

Tarih: 1 Nisan 2005, 19:25 - İp: yok
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

şunu da eklemeliyim. pbase.com yada benzeri sitelere girdiğimde çok iyi makinelerle çekilmiş çok kötü fotoğraflar (D70-10D-20d ile bile) yada çok kötü makinelerle çekilmiş çok iyi fotoğraflar görüyorum. bir yerden sonra makine kişinin teknik ve artistik yetenekler ile etkileşime giriyor. çoğu zaman asıl sonucu veren kişi, yani makine değil...ayağınıza istediğiniz ayakkabıyı giyin! koşmaya heves yoksa sonuç belli...tabi başlarken iyi bir ekipmana sahip olmak önemli yoksa artık kötü makine yok gibi
- Bodrum1977 arkadaşım bence en ucuza hangisini bulursanız onu alın. mesela halil75 nickli arkadaş FZ20'sini 1gb bellek dahil 750 YTL'ye sattı. bu makine için herşeyi söyleyebilirsiniz ama fiyatı bu olunca hiçbir olumsuz eleştiriyi haketmez (çünkü 600 YTL fiyatlı (kartı düştüm) hiçbir makine FZ20 ile kapışamaz)

#muratsen' tarafından 01.04.2005 19:55:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Nisan 2005, 19:47 - İp: yok
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

yine ben...
-bodrum1977 bu arada kobra ve burkay ve özgürfotonun yetkinliği bana göre çok çok fazladır ona göre değerlendir. ben sadece kullanıcı yorumu yapıyorum.
-bu arada ustaları bir arada yakalamışken bir soru sormak istiyorum pro 1 standard rgb ve adobe rgb modlarını destekliyor aralarındaki farkları vekullanışlı oldukları durumları açıklayabilirmisiniz?
saygılarımla...

#muratsen' tarafından 01.04.2005 20:51:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Nisan 2005, 20:37 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Adobe RGB Srgb den biraz daha geniş renk yelpazesine sahip özellikle yeşil tonlarda zaten bu iki farklı renk skalasını kullanan tüm makinelerde böyle hangisi seçilmeli dersen tamamen kişisel zevke göre yapılacak bir seçim son olarakta şu linki vereyim kendin görmen açısından belki bakmışsındır

http://www.dpreview.com/reviews/canonpro1/page11.asp

Tarih: 1 Nisan 2005, 23:23 - İp: yok
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

kobra verdiğin linkdeki örnekleri inceledim. adobe rgb modunda renkler daha doğru ve doygun geldi gözüme...
yarın birkaç deneme çekimi yapacağım. adobe rgb modunu kullanmanın makine performansına bir etkisi olurmu acaba? (yavaşlama - kartta daha fazla yer kaplama vb.)

Tarih: 1 Nisan 2005, 23:49 - İp: yok