tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

Aiaf Nekadar Mesafeden Etkili?

arkadaşlar çok merak ettimde makinemde AiAF netlemesisteminin 5 cm en sosuza olduğu söyleniyor uzak mesafelerde otomatik netlemeyi kullandığımda MF tuşuna basınca kaç cm olarak ayaryaptığını görebiliyorum maksimum 50cm de kalıyor halbuki mesafe bayağı uzak sonsuza netlemesi gerekir bence bu durumdan şu sonuca vardım otomatik netleme aiaf maksimum 50 cm e kadar algılayabiliyo sonrasını elle ayarlamak gerekiyo bu konuda yorum yapabilirmisiniz veya dikkatini çeken arkadaşlar varmı a75 a95 te buna rastladım

Tarih: 5 Ekim 2004, 17:22 - İp: yok
exif22
exif22 (üye)
İstanbul / Amatör

AUTO modu dışındaki diğer modlarda manuel focusa girdiğin zaman sağ tuşa basmaya devam et sonsuz a gittiğini göreceksin ...

Tarih: 5 Ekim 2004, 23:11 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

çok saol exif 50 cm den sonrasını elle ayarlamam gerekiyo dediğimde onu kastetmiştim zaten sağ tuşa basınca yapmak zorunda kalıyom asıl merak ettiğim AiAF 1 m den sonrasını otomatik netleyemiyomu

Tarih: 6 Ekim 2004, 08:45 - İp: yok
celenli
celenli (üye)
İstanbul / Meraklı

en az 2-3 metreye kadar auto focus çalışabiliyor bundan eminim--- ama maksimum mesafe hakkında ölçüm yapmadım birde tele çekimlerde aiaf devreden çıkıyo.
menuye baktığınızda off konumunda pasif olarak gözüküyor

Tarih: 6 Ekim 2004, 11:57 - İp: yok
exif22
exif22 (üye)
İstanbul / Amatör

Olurmu ,1 metreden sonrasını netleyemez mi hiç manzara resmi çekmedin mi makinayla,..

MF tuşuna basınca kac cm olarak ayar yaptığını görebiliyorum maksimum 50cm de kalıyor diyorsun ; bende 50 cm de kalmıyor sonsuza kadar devam ediyor diyorum ....
Makinanın manuelinde hepsi yazıyor ..

Tarih: 6 Ekim 2004, 22:49 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

merhaba exif ben derdimi tam anlatamadım herhalde evet öyle olması gerektiğini veya öyle olduğunu biliyorum manzara resimlerini de çok güzel netliyo ama ekranda 50cm veya 1 m olarak gözüküyo bunu merak etmiştim sadece. makinenin nasıl çalıştığını çok iyi biliyorum da böyle olmasını anlayamadım sadece.

Tarih: 7 Ekim 2004, 08:37 - İp: yok
exif22
exif22 (üye)
İstanbul / Amatör

tembeleryk, anlaşamadık yine

Auto mode'un dışında bir moda gir , manuel fokus 'a bas ,
1-50 görünecek sonra 4lü tuşlardan sağdakine basarak devam et , göreceksin 50cm den sonra 1m, 2m, 5 metre'yi göreceksin en sonda da m harfinin altında sonsuz işareti var...

Benim A-60 da böyle görünüyor ...

Selamlar,

NoT: Sanırım Canon daha belirgin olsun diye LCD de 1 den sonsuza göstermemiş,2ci sayfada belirtmiş diyelim ...
Önce 3 cm den 50cm ye sonrada 50 cm den sonsuza..

#exif22' tarafından 07.10.2004 23:48:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ekim 2004, 23:44 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

merhaba exif22 bana zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim ama senin tabirinlede anlaşamadık yine .
söylediklerin tamamen doğrudur . ben zaten şu ana kadar auto moddan hiç bahsetmedim hep manuelde kullanırım

netlemeyi manuel yapıyorum yani MF ye ikikez basarak ayarlanıyo zaten. bunlar malum şeyler. makinemde bi problem olduğunu tespit etmiş durumdayım şu anda . zaten manuel netleme kullanıyorum çok da önemli değil dahada olmazsa erkayalara gönderirim. sana tekrar teşekkür ederim bana vakit ayırdığın için

Tarih: 8 Ekim 2004, 15:39 - İp: yok
  • 1