panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Somali.. Açlık.. Lütfen.. Yardım....

LÜTFEN ARKADAŞLARIM..
FORUMDAŞLARIM..
FOTODAŞLARIM.....
LÜTFENNN...
ÇOCUKLAR ÖLÜYOR, ÇOCUKLAR SOLUYOR ORADA..

KIZILAY : 2868'e boş mesaj 5 TL

DİYANET İŞLERİ : 5601'e afrika yaz gönder 5 TL

İHH KAMPANYASI : 3072'ye afrika yaz gönder 5 TL

KİMSE YOK MU DERNEĞİ : aclik yaz 5777'ye GÖNDER

* * *

Bu kurumlarla yardım etmek istemiyorsanız, google'a "somali yardım" yazın ve aratın. Yardım edebileceğiniz başka platformlar da çıkacaktır.

Benim bir kızım var. Bu yaz sıcağında beraber iş koştururken bana defalarca "babacım acıktım" dediğinde, o an 1-2 saat yiyecek bulamadığımda, içimdeki üzüntü ve eziklik bir hiçtir, SOMALİnin acıları yanında.. Hem de sıfır "0" ın altında bir hiçtir.

Oradaki annelerin babaların çocuklarına söyleyecek yalanları ve avuntuları yok..
Çocuğun da zaten ısrar edecek umudu ve gücü yok..
Bu acı tarif edilemez.

LÜTFEN.....

BU MUBAREK AYDA, LÜTFENNN...

SOMALİ'YE YARDIM EDELİM GÜZEL DOSTLARIM... LÜTFEN....

#panctom' tarafından 09.08.2011 00:02:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ağustos 2011, 00:48 - İp: 94.***.**1.245
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Turistik yerlerde, güüyaa iftar sofrası denilen yerlerdeki, artan yemeklerle 3 ülke doyar
ne kadar savruk,bencil bir millet olduk biz yahu... (ben de dahil )

bakmaya ruhum yetmiyor fotograflara, dün yediğim lokmalar boğazıma takıldı...

Allah razı olsun PACTOM konu için.
Acilen insan olalım ....

Tarih: 6 Ağustos 2011, 14:51 - İp: 78.***.**0.230
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

o konuda haklısın panctom, gemi kacıranla yardımı engelleyen aynı adam zaten.
ne demek oh olsun.
su fotograflara bakıp oh olsun diyen vicdansızdır zaten.
sonucta 5 lira 10 lira,varsa imkan 100 lira 1000 lira
kimseyi batırmaz.
verirsin senden cıkar. ben olayın o kısmında degilim.

ben reminin neden son ana kadar beklendi sorusunun cevabını arıyorum. neden birden boyle bir duyarlılık hareketi baslatıldı.
ramazan yuzundense kimse kusura bakmasın bu bildigin işgüzarlıktır.
yok ondan degil derseniz somalide on yıllardır boyle bir durum var..
attım mesajı gitti sevabında degilim. cennetteki hurilerin hayaliyle ibadet eden muslumanlardan degiliz çok sükür.

ama dedim ya fener söndü, mum yandı, mum söner florasan yanar..
o yardımdan bir mum parası kadar dahi olsa rant elde edenin ahirette yakasına yapısmayı nasip eder allah umarım.

sahabenin dedigi gibi; bunlar gibi şerefsizler yuzunden insan yardım yapmaya bile korkar hale geliyor, işte müslüman gecinenlerin islama en buyuk zararları.

Tarih: 6 Ağustos 2011, 15:01 - İp: 88.***.**8.140
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

desi gecen gun malum tvlerden birinde bir iftar cadırını gosteriyordu, birine mikrofon tuttu spiker.
kadın gecen gun almanyadan geldik, orada biz de boyle cadırlar kuruyoruz almanların ilgisini cekiyor falan diyordu.
dusundum, fakir vatandas iftarını yapsın diye sevabınamı kuruluyor bu cadırlar, yoksa kendisi iftar cadırı kuracak durumda olanlar bile degişiklik olsun diye gidip televizyonda hava atabilsin diyemi?

keşke yardımlar oraya kadar ulassa da orada zorbalar el koysa, gunahı bize olmazdı enazından.
benim korkum oraya kadar bile gitmemesinden.

Tarih: 6 Ağustos 2011, 15:18 - İp: 88.***.**8.140
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Garcin güzel demişsin.

Bu toplumsal güvensizliklerin sebebi olanları Allah ateşin ta en dibine batırsın.
İnsan kadar güzel ve aynı zamanda insan kadar aşağılık bir yaratık yok..

Bu konuda çok sözüm ve öfkem var da, konuyu saptırmayayım şimdi..

Bu dünya ve insanlık kıyameti hakediyor aslında..
Ama..
Hala yüreği insanlık duygusuyla atanların hörmetine dönüyor dünya..

Tarih: 6 Ağustos 2011, 15:39 - İp: 94.***.**1.245
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yüreği insanlık duygusuyla atanlar artar da insanlıgın dinle imanla tuttugun takımla, destekledigin partiyle takıldıgın mahalleyle derinin rengiyle, dilinle ırkınla alakası olmadıgını analr artık insanoglu, nşallah

Tarih: 6 Ağustos 2011, 15:46 - İp: 88.***.**8.140
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Elbette yardım edeceğiz. Lakin bu bir vakıa.

Tarih: 6 Ağustos 2011, 15:57 - İp: 78.***.**2.77
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Desi, özellikle ramazan aylarında israf kat be kat artıyor. Her yerde toplu iftar çadırları, özel yemekli iftar toplantıları vs vs oluyor.
Ve buralarda artan yiyecekler ciddi boyutlarda fazla..
Çöpe döküyorlar resmen..

Tabaklardan artanlar veya her neyse çöpe atılmasına karar verilen yemekler, o ilin hayvan barınaklarına götürülse.. En azından çöpe değil, cana gitmiş olur.

* *

Pazaremmi, Garcinin dediği gibi.. Yardıma engel olan zihniyetle, gemi kaçıran zihniyet aynı..
Yani oranın zorbaları bunlar, tüm Somali'ye mal edilmemeli..

Tarih: 7 Ağustos 2011, 01:34 - İp: 94.***.**1.245
milagro
milagro (üye)
Bursa / Meraklı

İnsanlığın bittiği yerde elimizi z uzatalım.Her gün çöpe 6.1 milyon ekmek atılıyor.Her gün tonlarca su heba ediliyor. kefenin diğer tarafında ise bir yudum su bir lokma kuru ekmeğe muhtaç insanlar Allah c.c bizlere hesabını sormazmı..

Kaçı uluşacak derseniz derim ki biz özerimize düşeni yapalım verelim Rabbim şüphesiz yaptıklarımızı zayi etmez.

Biz burda iftara kadar dayanamaz iken orada anne çocuğunun çaresiz ölümüne boyun eğiyor... Rabbim sen kudret elinle onların yardımcısı ol.

Tarih: 7 Ağustos 2011, 14:28 - İp: 81.***.**6.48
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

İnsan olmaya namzet kişileri yardımdan uzak tutan şey ego denilen illettir. tasavvufta çok kullanılan insan olmaya namzet kelimesini özellikle kullandım .yani daha insan olmaya aday kişi.hayvani hislerini yenip sadece bana demiyecek paylaşma duygusunu öğrenecek.paylaştıkça ego denilen nefis terbiye edilir.

fakat deniz feneri davasınıda gördük dindar geçinen kişilerin daha insan olamadıklarını.oysa ağzı iyi laf yapıyordu bunların.bunları görüpde yardımdan vazgeçmekde doğru değil.çok şükür banka yoluyla yatırılan yardımlar müffetişler yoluyla amacına uygun kullanılıyormu diye takip ediliyor.

ben kurbanlarımı tanıdıklara vekalet vererek yurt dışında kestirdiğim için nereye gittiğinide takip etmiştim.gerçek ihtiyaç sahibi olana vermek gerek.somali halkıda bu ihtiyaç sahiplerinden.fakat sadece yardım yeterli olmaz.tarım alanında modern tarımı da bunlara öğretip kullanmalarını sağlamak gerek.

bide çok salak olan sözde islamı kuracağız diye insanlara eziyet eden tipler mevcut.bunlardan biride ladin ailesi mekkede 30 katlı gökdelen yapıyorlar 60 adet gökdelen.kabe manzaralı yatak odaları. 5 yıldızlı keyif evleri.acaba insanların oaraya gitmekteki amacı ne suudi yönetimi bunu parayamı çevirmeye çalışıyor.
hz.hadicenin evini sahabe mezarlarını sahabe evlerini yıktılar.sırada hz. muhammedin doğduğu ev kaldı.onuda yakında yıkma pilanları varmış.insanlar ziyeret için gidiyor.ziyaret olmaktan çıkarıp başka hale getirecekler.

tabi petrol zenginlerinin kafalarının nasıl çalıştığı kendilerine yakın ülkeler nasıl davrandıkları önemli.biz herşeyden önce kendimize bakalım.bir atasözümüz var. yap iytiliği balık bilmezse Halık bilir diye.

Tarih: 7 Ağustos 2011, 18:15 - İp: 78.***.**9.195
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Somali'de..
Kızılay da gerekli yardım faaliyetlerine başlamış bile..

Fikrimce Kızılay'a bağış, doğru bir tercih..

HABER İÇİN TIKLAYINIZ

Tarih: 9 Ağustos 2011, 00:03 - İp: 94.***.**1.245