okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Salep Zorunsalı

Zorun ney niye salep içmek istiyon demeyin emmiler.

Keza biz çocuk iken Toros dağlarının enğin doruklarından ve zirvelerinden toplar ve bakkala satar idik. O da alır idi. Elbette para mukabili. Lakin o zamatlar da pahalı idi bu meret.

Hanım kişi bakkaldan nestle salep almış idi. Hazır mahiyette idi gaynamış suya (sudan salep olmaz emmiler) yahut süte dökün yazmakta idi ( ingilizler bu tarz şeylere take a way derler, yani al ikile manasında).

Binaleyen muhteviyat kısmını mercekle (makro mercek. zira yazılar çok küçük idi lakin biz büyüdük dünya denişti ) okuduğumda içindeki salep miktarının %0,3 mertebesinde olduğunu görmem ile dumura gidip gelmek arasında bir kararsızlık yaşayarak cinnet geçirsem şu an diye düşündüm.

Netekim paraya kıydım aktar denilen otlu bitkiler satıcısından salep aldım 50 ğr mertebesinde. Zira kilosu 200 TL idi meretin. Aktar emminin sözüne göre içine nişasta da katmak gerekir imiş lakin nişasta olayı işin hile and hurdası olduğu için o kısmına girişmedim.

Mamafih bizim oralarda kış boyu pastanelerde şorda şurda kaynayıp duran salep semaverini istanbulda görememek beni nostaljiden alıkoymakta idi.

Bir tencereye süt koyun emmiler. Isınana kadar karıştıraraktan amel eyleyin. Sonra bir kilo süte 8 ğr denmekte lakin bir tatlı kaşığı salep atıp 15-20 dakka karıştırın. Saatiniz hislon marka olursa daha iyi. hislon yok ise evde bulunan herhangi bir saat ile de dakka tutabilirsiniz lakin aynı lezzeti vermez.

Tarih: 14 Ocak 2012, 15:51 - İp: 81.***.**4.66
okyanus.
okyanus. (üye)

emmi telimin markasını genelden yazmış idim az önce zati. (sınırsız arama topiçi e71)

lakin sen özeline de bak keza.

Tarih: 6 Şubat 2012, 22:29 - İp: 81.***.**4.66
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

ne ozeli, ne teli vede ne tineri ne oluyor orda? biz burda bir sahlep bulup icmezken.

Tarih: 7 Şubat 2012, 05:07 - İp: 69.***.**3.96
okyanus.
okyanus. (üye)

n.baba abd de salep olsa idi onu da yarım litrelik bardaklarda içer idi.
dünya salep üretimi abd ye yetmez idi.
biz dizel salep içer idik o vakit.

Tarih: 9 Şubat 2012, 21:06 - İp: 81.***.**4.66
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

okyanus derin meselerden fırsat buluyor azda olsa..gocaman gönüllümü araki bulasın..tel.ide değişmiştir.....ve ya rahatsız etmek endişesi..zor bir makam sahibi olduğu söyleniyor..

Tarih: 10 Şubat 2012, 00:01 - İp: 78.***.**2.16
okyanus.
okyanus. (üye)

şabanemmi o kişi ünlü bir şahıs kişi olacak.
zira nevi şahsına muhtasar idi zati.
tayini denişik yerlere çıksa da, beleşten denişik yerleri gezme ve uzun süreli konaklama imkanımız husulü vukua erse gayet güzel olur zira.

Tarih: 10 Şubat 2012, 13:30 - İp: 81.***.**4.66
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

okyanusun yazıklarından mefhum unu çıkardım yetecek kadar....kısmet rüzgarının esmesini bekleyeceğiz...tişört filan giymek lazım....

Tarih: 10 Şubat 2012, 21:12 - İp: 78.***.**4.156
tesfiyeci
tesfiyeci (üye)
Manisa / Amatör

Bizde sahlebi severiz acıbademden somata da yaparız kendimiz
Lakin biz sanayii sitelerinde yetişip sanayii kültürü aldığımızdan olsa heral
Bizim burda sahlep başka anlamlarada geliyo.
Sahlepin Argo anlamlarıda var Yani

Tarih: 10 Şubat 2012, 23:05 - İp: 88.***.**2.6