okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Karpuz Alım Sorunsalı

Malum yaz geldi karpuz mevsimi ufaktan açıldı.

Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum. Diyarbakır karpuzumu tavsiye edersiniz Tekirdağ karpuzumu adana karpuzumu. bir de iran karpuzu var bugünlerde revaçta. Ama ben yerli karpuzdan yanayım, yerli karpuz sanayimiz gelişsin.

Karpuzun markasına karar verdikten sonra karpuz seçme sorunsalı karşımıza çıkar.Eve gidip bıçağı vurunca hayal kırıklığı yaşamayı hiçbirimiz istemeyiz.

Gerçi bu durumu önlemek için karpuzcular kesmece kavramını geliştirmişse de büyük marketler sokağımızın köşesinde 5 yıldır yerinden kımıldamayan 68 model bmc kasasında karpuz satanlar kadar bu konuda duyarlı değildir. Geçenlerde mesela kilosu 4 milyondan aldığım iran karpuzu kelek çıkmıştı. Geri götürdüm itiraz etmeksizin iade aldı. Ancak parayı vermedi, kan kırmızı diyarbakır karpuzları gelince ödeşecekmişiz.

Marketlerde genelde orta yaşlı kelli felli müşterilerden birini gözüme kestirip ondan yardım isterim.Tipi adanalıya benziyorsa daha bir güvenirim seçimine.O da yoksa karpuzu elime alır tek elimle şak şak vurarak karpuzdan çıkan sesi dinlerim. Ancak hangi tür ses çıkartırsa karpuz iyi olur onu daha çözemedim.

İçi geçmiş karpuzu hayatta yiyemem. Özellikle içinin geçmemiş olduğunu nasıl anlarız.

Karpuz yetiştiricisi üyelerimiz bu sorunsallarda yardımlarını esirgemezlerse kendilerine müteşekkir olacağımı şimdiden bildirmeyi kendime bir vazife sayarım.

Lütfen ikinci el karpuz satmak gibi teşebbüslere itibar etmeden sorunsallarımın çözümü konusunda bilgi ve tecrübelerinizi konuşturarak cevap verirseniz sevinirim.

#okyanus' tarafından 28.05.2007 21:38:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 21:25 - İp: 88.***.**1.174
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Elleyerek seçmek bazen yanıltır insanı. Karpuzları ellediginizde bazen istediginiz gibi gitmeyebilir. BU yuzden koklayarak almak daha iyi. Karpuzun bir yerinden burun buyuklugu kadar (lazut icin karpuzun yarısı demek bu) delik açılmalı. Eger lavanta ve fabuloso koklulu bitkisel hearblife ve amvay şeklinde aynı zamanda aloevera tadında bir koku gelirse dogru karpuzu seçmişiniz demektir.

bu konuda sevgili sanatcılarımızın da anlamlı deyişleri vardır.

Karpuz getir yiyeyim.
.....

devamı neydi yav bunun.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 21:34 - İp: 88.***.**0.164
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı

Evet bu konu önemli...

Tarih: 28 Mayıs 2007, 21:36 - İp: 88.***.**3.66
tatarbey
tatarbey (üye)
Ankara / Meraklı
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Kestiğiniz karpuzun yarısını karpuzbeye yani pazarbeye gönderin. Çekirdek makrosunu inceleyip durumu bir topic açarak duyurur. Makro zahmeti için öteki yarımı da gönderirseniz raporu görürsünüz, fazladan 5 torba çimento rapora dahil değildir.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 21:56 - İp: 88.***.**3.114
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Arkadaşlar lütfen burun hakkımı murtiçi kargo ile adresime gönderiniz..Böylece karpuza para vermekten kurtulmuş olurumm

Tarih: 28 Mayıs 2007, 22:11 - İp: 88.***.**8.72
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

İşte özlenen beklenen topik.Bende tam kavun alım sorunu topiği açmak üzereydim. MErson amcam beni düşünmüş gene.
Şimdi efendim seçime başlamadan önce bizim buralardaki bir tabir ile başlayayım. Bizim buralarda herhangi bir şeyin at tarafına .... derler. Tabağın ....ü , tencerenin ....ü gibi. Gene bizin buralarda kavunu alırken ....ü koklayacaksın derler. Kıyasen karpuzunda ...ü koklarsak sanırım en iyi karpuzu almış oluruz.
Bizim burda birde geri geri gitmek manasında .....ün, ....ün gitmek tabiri vardır ki bunun konumuzla alakası bulunmamaktadır.Bu nedenle bu hususu es geçiyorum.
Ama pantalonunarka cebine ne dediklerini...........

Tarih: 28 Mayıs 2007, 23:23 - İp: 88.***.**5.169
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

ne gereksiz muhabbetler ediyorsunuz ya, ığyy

Tarih: 28 Mayıs 2007, 23:37 - İp: 85.***.**1.151
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Hocaha rica ederim.Tam karpuz mevsimi.Ne demek gereksiz.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 00:36 - İp: 88.***.**5.169
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

hocha, gereksiz değil; standart oluşturuluyor...

Tarih: 29 Mayıs 2007, 08:43 - İp: 88.***.**8.221
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Hamam böcekleriyle karpuzun DNA larının birleştirilme çalışmalarının olduğunu duymuştum....
Ne işe mi yarayacak..
Düşünsenize karpuzu kestiğiniz zaman bütün çekirdekler bir anda oraya buraya kaçışacak ve karpuzda hiç çekirdek kalmayacak..

Tarih: 29 Mayıs 2007, 09:12 - İp: 88.***.**7.170