aligkmn
aligkmn (üye)
Gaziantep / Amatör

Canon Eos 200d Almalımıyım???

Merhaba hobi olarak kamp yapıyorum ve bununla etkileşimli olarak bir fotoğraf makinesi almak istiyorum. Giriş seviyesi için Canon eos 200d yi buldum ama fiyat ve özellik olarak nasıldır? Ürünü kapıda yöntemi ile söyledim ve 2 günden beri kargo şubesinde.Fiyatı normal kit lensle birlikte 2700 lira. 200d tanıtım ve inceleme videoları yeni yeni çıkmaya başladı. Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim

Tarih: 11 Ağustos 2017, 22:45 - İp: 176.***.**8.42
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı


O bütçenin yarısını lense ayırıp, idare eder bir gövde almak benim seçeceğim yol olurdu....

 

Tarih: 18 Ağustos 2017, 00:38 - İp: 95.***.**2.218
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşım ben size nikon D3400 ü tavsiye ederim. 2017 nin en iyi giriş seviyesi dslr si olmaya aday bir ürün. 2017 model bir teknoloji harikası. Fiyatı oldukça ucuz. Canon 200D yeni çıktı. Çok pahalı. O kadar para vermeye değmez.

 

Tarih: 19 Ağustos 2017, 11:59 - İp: 212.***.**7.90
xebra
xebra (üye)
İstanbul / Meraklı

Üreticilerin tüketicileri nasıl avladığını görüyorsunuz işte. "Her sene yeni model çıkar mı !?" diye şikayet eder bu hobi ile 2-3 seneden beri ve daha eski ilgilenenler. Tabi ürünü alıyor, 2 sene sonra bildiğin "Eski model" ve piyasada adı-sanı anılmaz oluyor nerede ise. Üretici de bu hobiye her yıl yeni adım atacak tüketiciyi avlamak için her sene yeni model üretiyor.

Yeni ve donanımsal olarak daha iyi fotoğraf makinası ile daha iyi fotoğraf çekilir gibi düz bir mantık var. Elbette bu doğrudur ama bu önermenin doğruluğunu kanıtlayacak çok önemli bir etken olan fotoğraf makinasını kullanacak olan "zeka, bilinç" unsurundan hiç bu önermede bahsedilmemiş. Yani bunu kullanacak kişinin bilgisi ve zekası her araçta olduğu gizi bunda da sonuca etki eden en önemli parçadır.

Bir de şöyle farklı bir bakış açısı getireyim...
Her makinada "otomatik mod" var. Burada üreticinin hedeflediği amatörün de ötesinde acemi, çok yeni fotoğrafçıların tümüyle berbat fotoğraflar çekip de hem kendilerini kötü hissetmemeleri ve hem de satın aldıkları o ürün hakkında "Harbi betermiş, hemen satıp başka bir şey alayım" şeklinde düşünmemelerini istemesi. Bu nedenle bir bakıma makinalarda "Yapay zeka" olamaz amma varmış gibi diyebiliriz. İşte bu nedenle de yukarıda bunun karşısına kullanıcıyı "zeka, bilinç" olarak tanımlayarak koyuyorum.

 

Tarih: 28 Ekim 2017, 08:34 - İp: 31.***.**2.170
xebra
xebra (üye)
İstanbul / Meraklı

...devam ediyorum !..

Kullanıcıyı sabit alır isek ve bu kullanıcıya 3-4-5 farklı fotoğraf makinası verir isek. Aynı kullanıcıyı bir odada hazırladığımız bir masayı aynı mesafeden her makina ile aynı ayarlarda (F3.5, iso 100 vb. gibi) fotoğraflar çektirir isek ancak o zaman bu ürünlerden çıkan fotoğrafları incelediğimizde fark görür isek farkı yaratanın saf ve sadece ekipman olduğunu söyleyebiliriz !

İşte ciddi test ve incelemeler yapan sitelerin yaptığı da budur. "30 yıllık fotoğrafçı da olsa, hayatında ilk kez fotoğraf çekecek kişi de, aynı koşullarda her ikisi de bu testteki makina ile zerre farklı fotoğraf çekemezler, aynı fotoğrafı çekerler" in kanıtıdır yani bu.

Dolayısı ile önceki mesajımda bahsettiğim "bilinç ve zeka" burada fotoğrafı farklı kılan yani farktan kast ettiğim iyi yada kötü kılan etken olacaktır. Kişi bilinciyle öğrenmek ister, öğrenmeyi de ezbere ve kalıplara, öncekilerin ayak izlerinin bire bir üstüne basarak devam etmek olarak görmez ise, zekası ile kendisine kestirmeler icatlar yapabilir ise çoğu insanın bunca yıldır belki binlerce aynı kopyasını ürettiği fotoğraflardan üretmemeyi başarabilecektir ! Günümüzde bana göre fotoğrafçıdan çok fotokopici var !.. Kaç milyon kız kulesi fotoğrafı vardır ? Bunlardan kaçı birbirine %90 benzer ? Burada "Farklı olmak için amuda kalkıp kız kulesi fotoğrafı çekin" gibi bir şey dediğim de çıkartılmaz umarım.

 

Tarih: 28 Ekim 2017, 08:44 - İp: 31.***.**2.170
xebra
xebra (üye)
İstanbul / Meraklı

Önünüze 100 tane aynı binanın fotoğrafını koysalar... Bunun gece-gündüz, yaz-kış, az ileriden-az geriden 10'ar tane farklı çekilmişini de gördünüz belki dikkatlice bakacağınız 30 tane fotoğraf olur. Milyonlarca kopyası ve böyle de meşhur bir yerin, acaba insanlar 1 saniyeden uzun bakar mı ? Dikkatli bakar mı ? Bence bu gibi alanlarda çalışmak kişisel arşiv için olabilir veya profesyonelsinizdir müşteriniz istemektedir yapılır ama fotoğrafçının sosyal aktivitesi açısından zaman kaybı !.. Sosyal aktivite demem de günümüzde tahminim 100.000'de 1'den bile azdır bir fotoğrafçının gerçeklik ortamında galeriler açıp da ciddi eleştirmenlerin ziyaretleri yaşaması gibi bir olay Şöyle ağzında pipo ile, sakalı ve askılı pantolonlu eleştirmenler ! Dolayısı ile günümüzde amatör yada profesyonel olsun her fotoğrafçının ya sanal ortamın sosyal ağlarında ya kişisel web sitesinde veya fotoğraf ile ilgili 500pigs, flickr vb. gibi ortamlarda galerileri var. Kast ettiğim sosyal durumu da bunlar işte.

NOT : Bu arada belirtmek isterim ki "Her profesyonel eşit değildir iyi fotoğrafçı" !.. Çünki profesyonel bu işten para kazanan ise bugüne kadar herhalde hayatınızdaki bir çok alanda para kazanmak üzere herhangi bir iş alanında karşınıza çıkmış, size profesyonel hizmet sunmak vaadiyle ihtiyacınız olanı size sunan ama hiç de profesyonellik ile alakası olmayan bir sürü "pro" görmüşsünüzdür !? Fotoğrafçılıkta da aynı durumlar daha da feci biçimde vardır. Arka mahalledeki " Bilmem kim fotoğraf stüdyosu" dışarıdan bakılınca bu işten para kazanan bir profesyoneldir ama gittiğinizde vesikalık çekip dandik bir printer'de basıp size pro hizmet veriyor olabilir. Bu gibi durumlarda ben meraklı amatörlerin öyle profesyonellerden çok daha yetenekli ve bilgili olduğuna inanıyorum.
#xebra' tarafından 28.10.2017 08:53:30 tarihinde düzenlendi.


#xebra' tarafından 28.10.2017 09:09:25 tarihinde düzenlendi.

 

Tarih: 28 Ekim 2017, 08:52 - İp: 31.***.**2.170
  • 1