pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kar Lastiği Kullanımı

Eski arabamda mişlen marka kar lastikleri kullandım. İlk sene çok iyiydi. Ancak 2. sene çekişleri düştü. Araba kar lastiği gereklimi. Kullanan başkaları varmı. NE olursa olsun bu kış genede almayı düşünüyorum. Hangi marka almalı acaba.
Matriksin ebatları 195/55/15. Nadir bulunduğu için pahalı. Ucuz nerde bulurum.
Tabi öncelikle almalımı yoksa almamalı mı.
Okyanus abi bu gidişle kesin Altıntaşta büro açar. Adam para harcayacak yer arıyor diye. Ama bir araçta güvenlik herşeyin önünde gelir bence. Haksızmıyım. 2 çocuğumda çocuk koltuğun kullanıyor. KEsinlikle bağlamadan seyahat ettirmem. BElki hiç lazım olmayacak (inşallah) ama olursada -TÜH- demektense 250 ytl vermiş olmayı yeğlerim.
Kar lastıklarıda aynı şekilde. Tüh taktırsaydım demektense 700-800 vermek en iyisi gibi.

Tarih: 2 Kasım 2008, 19:05 - İp: 88.***.**6.74
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

nokian iyidir kar lastiklerinde. michelin aslında bence abartıldığı kadar iyi bir lastik değil. daha doğrusu her markanında farklı modelleri var iyisi kötüsü yani.

benim arabanında lastiklerinin tanesi pirellide 240 ytl idi. ben 4 ünü 360 a aldım marshall mı adı. bakıp okuyunca söylerim. memnunum önceki continentalle arasında pek fark göremiyorum.

Tarih: 2 Kasım 2008, 19:13 - İp: 85.***.**3.97
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Hakkaten bende honkook ile mişelin arasında fark göremedim. Belki çok yüksek performanslı kullanımda fark ediyodur.
SEnin ebatlar ne abi. Tanisi 240 olduğuna göre

Tarih: 2 Kasım 2008, 19:22 - İp: 88.***.**6.74
okyanus.
okyanus. (üye)

55 yanak ama diğer kısmını tam bilmiyorum tabanlar biraz geniş. 195 veya 205 olabilir değiştirdiğim lastikler.

hankook iyi markadır zaten. zaten yüksek hızlarda farkediyormuş da o da ne kadar farkediyor bilmem. yüksek hız dediğim 200 ve üstü.

ben birtek yumuşak hamur olmasına dikkat ederim. yol sesini az veriyor. birde desenine. marshall baya iyi oldu o konuda. continental kadar ses yapmıyor.

michelinler in yanakları biraz zayıfmış. yanlardan çabuk balon yapıyor diyorlar. bilmem artık duyduğumun yalancısıyım. bu yaz lastik değiştireceğimde çok araştırmıştım.

bir de lastiğin üzerinde dot yazar ve dot yazısının karşısında rakamlar vardır. o rakamlarda üretim tarihide bulunur. eski lastik alma. kullanılmamış olsa bile bir kaç yıl beklemişse hamurun kimyasal yapısı değişebiliyormuş.

Tarih: 2 Kasım 2008, 19:33 - İp: 85.***.**3.97
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dedimya sertleşiyormuş diye. Bu senenin malını alırım. Bu marşal iyi hoşta kayıyormuş.
Bunlarında manyakları var. forumlarda yazıyorlar. Gerçi fiyat farkı çok fazla olursa kayarsa kaysın diyeceğim geliyor.
PRelli sordum 235 dediler
marşal 160.
Birde lastiklerin denklik tablosu varmış. Bİr ebat küçülünce prelli 165 liraya var.
Yani 195 yerine 185 ooluyor.

Tarih: 2 Kasım 2008, 19:39 - İp: 88.***.**6.74
okyanus.
okyanus. (üye)

ebatı hiç değiştirme. fabrika orjinali neyse birebir aynısını al. lastikçiler kendilerinde aradığın lastik yoksa başka lastik uydurmaya çalışıyorlar.

marshall ın kaydığına da tanık olmadım. sert fren yaparak arada bir deniyorum. hiç kaymıyor demeyim ama continentale de hiç kaymıyordu diyemem. aynı gibi. farkedilir bir fark görmedim şimdilik. Gerçi 3 aydır kullanıyorum daha bundan sonra ne olur bilmem.

kumho hankook nokian nexen bunlar nisbeten ucuz olup da beğenilen lastikler.

Tarih: 2 Kasım 2008, 19:45 - İp: 85.***.**3.97
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Marşal l zaten hankook üretimi imiş.
Yani 2. malı gi.i
Samsung aoc gibi.
Bak dunlop. Dunlop çok iyi markadır. Ehmede bayaığı ucuz.
Dunlop çorap almıştım. 3 sene giyildi. o kadar sağlam. Dunlop toyatoda ekstra özellik olarak sunuluyor.
http://www.lastik24.com/default.asp?gb=urun&uk=905&kat=Lastik

Tarih: 2 Kasım 2008, 20:00 - İp: 88.***.**6.74
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

kışlık lastik tabi ki al. hatta 4 tane al benim gibi sadece önler için alma
continental var bizde, normal kullandığım 4 mevsim lastiklerden daha çok seviyorum o yüzden daha kış gelmeden (geçen hafta) normalleri söküp onları taktım. diğerine göre çok daha rahat hem de kuru yol kullanımında. bir kere hidrolik daha yumuşak oluyor, sesi de daha az yapıyor bunlar kauçuk olduğundan. kalkış ve frende daha güvenli. okyanus continental kayıyor demiş, ben şahit olmadım, hatta bir keresinde yokuş çıkarken (süratli) ani fren yapmak zorunda kaldım çok sert, onda bile kaymadı, sağdaki arkadaşı emniyet kemeri tutmasa camı öpüyordu çok sert durdu araba
tarihine dikkat et, kışlık lastiklerin ömrü 4 (dört) senedir, sonra dişleri felan iyi olsa da (zaten kolay bozulmaz) sertleşir, daha fazla kayar, heterojen hale gelir, balans için bi 100 gram kurşun koyarlar heralde normallerde 60bin km ortalama ömür, biliyosundur, o yüzden bunun ömrü zaten km farketmez 4 yıl olduğundan kışlıkları kullanmak diğer tekerin ömrünü uzatmak açısından avantajlıdır.
4 lastik alacaksan yol yardımı bilmemne muhabbeti veriyor bazıları, ondan al belki işe yarar bigün, bir de garantisi olur onu da sor.

Tarih: 2 Kasım 2008, 20:24 - İp: 81.***.**7.8
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Lassadan buldum 185 ytl ye. En iyisi onları lmak 4 tanesi ne yapar 740.Amma para.
BEnde dediğin gibi kullanmayı düşünüyorum. Yani en az 6 ay.. Kasımda tak mayıs başında çıkar.
BEnim lastıklar zaten her sene gider. En fazla birbuçuk gider.

Tarih: 2 Kasım 2008, 20:31 - İp: 88.***.**6.74
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

ya işte küçük lastiğin avantajları, beğenmediğin daçya 165 kullanıyo 75 lira civarı tanesi

Tarih: 2 Kasım 2008, 21:09 - İp: 81.***.**7.8
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

BEnde onu soracaktım. Daçyaya kar lastığı takılıyomu diye.

Tarih: 2 Kasım 2008, 21:11 - İp: 88.***.**6.74