kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Fransız Kalmayın

Fransız Parlamentosu sözde Ermeni soykırımına ceza öngören yasa tasarısı kabul etti. Şimdi yasa Fransız Senatosu'na sunulacak. Kongre metin üzerinde değişiklik yapmaz ise yasayı olduğu gibi Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'a sunacak. Yani Meclis'in yasayı kabul etmesi her şeyin bittiği anlamına gelmiyor.

Şimdi sıra Türkiye'nin cevabında. Başbakan Recep tayyip Erdoğan'ın ifadesiyle bu akıl tutulmasına en iyi cevabı yine Türk halkı verecek. Bu nedenle Fransa'yı boykot etmek isteyenler için hazırlanan yol haritasını yayınlıyoruz:

1. Önümüzdeki günlerde boykot ilerledikçe Türkiye'deki Fransız veya Fransız ortaklı büyük şirketlerden "Biz Türkiye'de üretim yapıyoruz, biz Türk firmasıyız" gibi açıklamalar geldiğinde bilin ki boykot işe yarıyor demektir. Çünkü istediğimiz bu büyük firmaların Fransa'daki üst düzey yöneticilerinden Fransız hükümetine baskı yapmalarını istemelerini sağlamak.

2. Fransa ekonomisi şu an kötü durumda. Fransız hükümeti ekonomiyi canlandırmak için en son çıkardığı iş yasasını halkın baskısıyla geri çekti. Bu olay aynı zamanda hükümetin otoritesini de sarstı. Şu anda yapacağımız başarılı bir boykot Fransız hükümetini iyice zor durumda bırakacaktır, halkın tepkisini yoğunlaştıracaktır.

3. Hangi ürünler boykot edilmeli? Tüm ürünler için ayni kalitede birçok seçenek var.

Benzin: Total, Elf

Süpermarket: Carrefour, Gima, Dia Endi, ChampionSA

İnşaat: Ondulin Avrasya (Onduline -Bituline-Isoline), Lafarge, Chryso, Weber Markem

Seyahat: Air France, Club Med, Fransa'da tatil, Fransız Kültür Merkezi

Tıraş Bıçağı: BIC

Çakmak: BIC, Cartier

Kırtasiye: BIC, Sheaffer

Yoğurt: Danone, Yoplait

Şişe Suyu: Perrier, Danone, Evian

Mutfak ve diğer ev eşyalar: Tefal

Oto Lastiği: Michelin, Uniroyal, Recamic

Oto Yedek Parça: Valeo

Otomobil: Renault, Peugeot, Citroen

Spor Ekipmani: Le coq sportif

Motosiklet, Bisiklet: Peugeot

Giyim: Lacoste , Givenchy, Pierre Cardin, Yves Saint Laurent, Etam, René Derby, Sonia Rykiel, Cacharel, Daniel Hechter

Çanta: Longchamps, Lancel, Louis Vuitton

Şampuan: L'Oreal, Studio Line, Lancome

Saç ürünleri: L'Oreal, Studio Line, Garnier, Kerastase

Cilt Bakım ürünleri: Clarins, Guerlain, Avon, Avene

Bebek giyim, mama, oyuncak: Bledina, Mellin, Majorette, DPAM, Petit Bateau

Kozmetik: L'Oreal, La Roche Posay, Biotherm, Christian Dior, Clarins, Vichy

Parfüm: Chanel, Christian Dior, Clarins, Drakkar Noir, Fahrenheit, Lancome,Lavendar Harvest

Dergi: Marie Claire, Elle

Telekom: Alcatel

Sigorta: AXA, Günes Sigorta, Basak Sigorta, Basak Emeklilik (Groupama International)

Finans: Societe General Bankasi, TEB (Türk Ekonomi Bankasi)

İlaç firmaları Sanofi (Aventis&Synthelabo&Pasteur ortakligi): Servier, Fournier, Guerbet, Pierre

Tarih: 12 Ekim 2006, 14:45 - İp: 85.***.**2.97
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

burdaki listeden tek bir ürün kullanmışlığım yoktur.. doğal bir boykot halindeyim sanırım..
ama geçen tobb başkanının söylediği gibi bu ürün ve yan sanayisinde çalışan yaklaşık 70 bin kişinin işsiz kalmasına yol açacak bir kriz onlardan çok bize zararı olur.. Krizsiz bir boykot düşünülebilir.. belli bir geçiş süreci.. buda ancak devlet politikasıyla sağlanır... devlet politikasını siyasiler, bürokratlar ve askerler oluşturur.. siyasilerin ise böyle bir şeye yanaşacağını hiç sanmıyorum.. kim bilir yüzde kaçı bu yaz modası için paris te şanzelizedeydiler...

Tarih: 12 Ekim 2006, 14:53 - İp: 81.***.**3.156
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Ben şahsen hiçbir yabancı ortaklı bankayla iş yapmamaya çalışıyorum ve tüm hesaplarım yüzde yüz Türk olan bankalarda.

Ayrıca eğer aynı kalite ve özellikte Türk malları var sa uzun yıllardır bunları tercih ediyorum.

Türklerin icadı olan özbe öz Türk olan yoğurdu kendi memleketinde gidip Danone fransızından almak, ermeni soykırımı meselesi olmasa bile çok saçma.

Boykotu destekliyorum, sadece şimdi ve ermeni soykırımı tasarısı yüzünden değil, her zaman.

Sağol kontrast. Japonlar da aynı tasarıyı getirirse D80 ni ilk yakan da sen olursun umarım.

Tarih: 12 Ekim 2006, 14:58 - İp: 88.***.**1.32
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Sadece boykot etmek için değil, Türk insanının emeğinin değer görmesi, işsizliğin azalması ve güçlü bir ülke için bunu zaten yapmalıyız.

Tarih: 12 Ekim 2006, 15:09 - İp: 81.***.**3.185
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

d80 değilde okyanus. o gordugun kırmızı renoyu yakıcam galiba..

Tarih: 12 Ekim 2006, 15:17 - İp: 85.***.**2.97
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bir şeyler yapmak gerek.
bir millete kimse böyle ağır bir hakarette bulunmadı.

türkler ermenileri katletmedi demek suç! sakın fransaya giderseniz orada böyle bir şey demeyin. dava açarlar, canınız yanar.

böyle suç olmaz, böyle ceza olmaz. hukukun mantığına ters, saçmalık, aptallık.

ama işin acı tarafı, 70 milyonluk türkiyenin 800 000 ermeni kadar iplenmemesidir.

boykot, evet, danone almayalım.

ama mesela silahlı kuvvetlerin oyak-renault ortaklığını bozması çok şık olurdu. ama hiç sanmıyorum....

Tarih: 12 Ekim 2006, 15:19 - İp: 81.***.**6.159
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Arkadaşlar bu arada yeni Fransız markalarını, mallarını, ağırlıklı Fransız ortaklığı olan ürünleri de öğrendikçe listeye ekleyelim lütfen.

Tarih: 12 Ekim 2006, 15:22 - İp: 88.***.**1.32
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Arkadaşlar burada biz sadece yazarız, emin olun siyasi boyutta ufacık bir adım bile atmayacaklardır. Bizim ülke olarak bu duyarsız ya da korkak tavırlarımızla hiç bir halt olmaz.

Onlar sizin için bu tür yasalar çıkarır, siz de gider Mehmetçiğinizi Lübnana bekçi yaparsınız niye öyle istediler diye...

Herşey para ve iktidar meselesi, ülke olarak maddi bakımdan dışa bağımlılığımız olduğu sürece bu durum değişmez....

Tarih: 12 Ekim 2006, 15:26 - İp: 81.***.**3.185
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

reflekslerini kaybetmiş bir halk esasında türk halkı.

önce bir iki hafta boykot filan olur. sonra unutulur. politikacıların sert tepki vereceğini sanmıyorum.

ama gerçekten bir şeyler yapmak gerek. bilemiyorum ki?

dediğim gibi;

önce genelkurmay, oyak-renaulttan başlasa?

Tarih: 12 Ekim 2006, 15:31 - İp: 81.***.**6.159
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bencede renaulttan başlanmalı.. ve axa yla devam etmeli. fdiker gerekeni yapsın

Tarih: 12 Ekim 2006, 15:34 - İp: 85.***.**2.97
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

buffalo genel kurmayın oyak-renaulttan başlamasını beklemek hayalden öteye değil.genelkurmayın bu saltanatı bırakmasını düşünmüyorum.
eğer zamanında hortumlarla bu ülkenin ekonomisi bu hale getirilmeseydi ve zengin bir ülke olsaydın bu hallare düşülmezdi..türkiye çaresiz şuan ne yapsa zararı kendisi görüyor.

Tarih: 12 Ekim 2006, 15:48 - İp: 85.***.**5.255