iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

Resim Ve Fotoğraf Nerde Kesişir?

konu ile ilgili fikirleri öğrenmek isterim

Tarih: 19 Haziran 2009, 13:00 - İp: 88.***.**1.140
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

yeni akimlar...fotografta bir akim yaratilabilinirmi? sadece fotografa ozgu bir akim varmi onu bilmiyorum.fotografin bu yonuyle hic ilgilenmedim.uzerinde dusunulmesi arastirma yapilmasi ,orneklenmesi ve kabul gormesi gereken birsey.ve ``akim`` ozelligini alabilmesi icinde onbinleri yuzbinleri arkasindan surukleyebilmeli.

Onceki yazimda eksik biraktigim birkac konu var.romantizm,modernizm,postmodernizm,fashizm,sadizm,idealizm,realizm...gibi akimlari fotografa yansitabiliriz.yansitilmasi zor akimlarda vardir.

teknikler olabilir.fotograftaki teknikler.belki akim degil ama oldukca benimsenmis teknikler var,S/B+ters isik+panoroma+360derece....gibi.

ama senin bahsettigin bambaska bir sey.zor birsey.
peki sen neler dusunuyorsun sadece fotografa ait yeni akimlarla ilgili?illaki vardir dusunceler degilmi?

Tarih: 15 Eylül 2009, 15:18 - İp: 89.***.**4.174
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

sanat olup olmadığı tartışıla dursun bence algılanabilmesi ve ardından sınıflandırılarak akımlar ortaya koyması için biraz daha zaman ihtiyacı var fotoğrafın... ''fotograf sanat değilse değerlide değildir'' mantığıyla fotoğrafı sanat yapmaya çalışmak yanlıştır, belki sanattır belki değildir ama bana sorarsan fotoğrafın durduğu yer bambaşkadır... ve umuyorumki ilerde fotoğraf bu dönemden daha iyi algılanır (çok mu acımasız ve karamsar oldu? )

Tarih: 15 Eylül 2009, 15:33 - İp: 81.***.**2.53
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

Sanat en genel ve kaba anlamıyla, yaratıcılığın ve/veya hayalgücünün ifadesi olarak tanimlanabilir.bundan yola cikarsak; bu 2 olguyu fotoraflta gormek mumkundur.
''fotograf sanat değilse değerlide değildir'' bu acimasiz degilde ,yanlis bir onermedir.daha dogrusu her fotograf icin dogru degildir.piyasada cok fazla degersiz fotograf var bana gore.birseyler anlatmali fotograf,gorundugunden farkli hissettirmeli.baktiginda seni icine cekmeli hayal etmelisin,coskuyu veya huznu hissettirebilmeli.ancak ozaman degerli olabilir,ve degerli oldugu kadarda sanata isaret eder.
ayni yeri ,ayni ekipmanla ceken 2 fotografcinin urunleri mutlaka farkli olacaktir birbirinden.biri sadece goruneni cekerken,digeri gorulmeyenide gostermeye calisacaktir.iste bu 2. fotografcinin urunu sanata isaret eder.
``daha zamana ihtiyaci var ``fikrine katiliyorum.akim konusu ciddi bir surec meselesi.bundan yuzyil sonra belkide fotograftaki yeni akimlar tartisilacak.500 yil sonrada baska bir sanat dali cikip ,fotograf akimlarindan nasil esinlendiklerinden bahseden insanlar olacak.) utopya gibi)
bir baska fotograf teknigide stop-motion.cok eglenceli bir okadarda zahmetli bir is.bence video ve fotografin kesisimidir.1000 lerde kareden olusan bir sistem.
resim ve fotografin kesisimi ise bundan yola cikarsak,fotografi bastiktan sonra uzerine yagli boya resim yapmaktir belkide.kulaga pek hos gelmiyor)

Tarih: 15 Eylül 2009, 16:05 - İp: 89.***.**4.174
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

evet bencede ''fotografı bastıktan sonra üstüne yağlı boya yapmak'' kötü hatta korkunç bi fikir ))
fotograf resim gibi değil benim için beni hayal dünyasına götürmesine bana farklı ufuklar yaratmasına gerek yok bana anlatmak istediği bişey olsun ve onu iyi ve doğru bir şekilde anlatsın... ( sanırım belgesel fotoğrafçılık üzerine eğitim almanın verdiği bir bakış açısı )
şu stop-motion işine gelirsek evet izlemesi eğlenceli ama yapması zor iş, katılıyorum bu yüzden hiç denemicem ))

Tarih: 15 Eylül 2009, 16:39 - İp: 81.***.**2.53
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 15 Eylül 2009, 17:04 - İp: 89.***.**4.174
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

http://www.zeynepinyeri.com/.a/6a00d8341c67b053ef010535ad0668970b-popup

hic fena fikir degil aslinda))

Tarih: 15 Eylül 2009, 17:05 - İp: 89.***.**4.174
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

cıks... olmaz hala korkunç bi fikir ))

Tarih: 15 Eylül 2009, 17:07 - İp: 81.***.**2.53
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

peki kabul,korkunc)

Tarih: 15 Eylül 2009, 17:09 - İp: 89.***.**4.174
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

bu arada iyi bi fikir bulursam sana söylerim, söz ))

#iviavi' tarafından 15.09.2009 17:31:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Eylül 2009, 17:12 - İp: 81.***.**2.53
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

evt yormak lazim beyni,ayni sekilde ben soz veriyorum)

Tarih: 15 Eylül 2009, 18:24 - İp: 89.***.**4.174