iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

Resim Ve Fotoğraf Nerde Kesişir?

konu ile ilgili fikirleri öğrenmek isterim

Tarih: 19 Haziran 2009, 13:00 - İp: 88.***.**1.140
alman
alman (üye)
İstanbul / Meraklı

Bir fotoğrafın resmini yapmak ya da bir resmin fotoğrafını çekmek olabilir... Yoksa saçmaladım mı !? Sizce...

Tarih: 3 Temmuz 2009, 23:53 - İp: 88.***.**2.225
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

fotografin konusu soyut olsada somuttur,ortadadir veya anlamak ve yorumlamak cok zaman almaz.resim tamamen soyuttur.yorumlamak icin anlamak gerekir,hissetmek,arzulamak belkide dehsete kapilmak.herkez tarafindan rahatlikla anlasilamayan bir resme bakan insan,kendinden birseyler bulmaya calisir,ve buna kendini inandirmak ister beyni.resim yaratilir,fotograf zaten vardir.

fotografta cesitli akimlari hissettirmeniz icin dijital efektler kullanmaniz gerekir ,isin icine bilgisayr ve programlar girer.resimde ise sanatcinin fircasina baglidir ,ne istiyosa o ,hangi akimi benimsemis ve iletmek istiyorsa o.surrealizmi fotografta guclukle yansitirsiniz.makinadan ilk elden cikartmaniz neredeyse imkansizdir.kubizm mesela.imkani varmi?

kesistigi tek yer,bir insanin elinden ciktigidir.

Tarih: 14 Eylül 2009, 20:06 - İp: 89.***.**4.174
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

kornkal
ben bu konuyu resim ve fotoğrafı birleştirerek yapmayı düşündüğüm bir çalışma için açmıştım ama senin yorumunla farklı bi yere geldi... öyleyse sana bir soru sorucam müsadenle, sence fotoğraftada resimde olduğu gibi akımlar yaratılabilir mi?

Tarih: 15 Eylül 2009, 00:25 - İp: 88.***.**8.101
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

Picasso nun kubizmini - Salvador Dali nin surrealizmini fotografta yansitmak mumkun bence.cesitli dijital mudahalelerle yapilabilir.hatta hatta photoshop ta cok guzel kompozisyonlar yaratmakta mumkun.artik bu konu fotografin konusunsan cikip grafik-tasarimin kapsamina girer.
Lakin neden fotograf cekerizki..giderdik resim yapardik ozaman,yada bi heykel yapar koyardik ortaya). halihazirda her fotograf realizm in birer parcasidir. fotografa cokanlamlilik yuklemek cok kolay degildir.
Mesela dusuk enstanteneli cekimlerde cekilen hareketli objeler birkac yerde gozukebilir.boyle fotograflara rastlamissinizdir.cekilen hareketli insan,otururken,ayaktayken,yururken ,farkli konumlarda tek karede cekimi mumkundur.belkide bu surrealist akima ornek olabilir. veya,ust-uste ayni kareye cekilen fotograflarla dogru konumlandirilmalarla kubizme atifta bulunabilinir.
```resim ve fotoğrafı birleştirerek yapmayı düşündüğüm bir çalışma ``` derken nasil bir calismayi kastediyorsunun? daha cok ipucu verebilirsen yardimci olmaya calisirim.

Tarih: 15 Eylül 2009, 11:04 - İp: 89.***.**4.174
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 15 Eylül 2009, 11:07 - İp: 89.***.**4.174
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

David Hockney çalışmalarında Picasso ya (kübizm) olan göndermeleri

Tarih: 15 Eylül 2009, 11:08 - İp: 89.***.**4.174
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 15 Eylül 2009, 11:13 - İp: 89.***.**4.174
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 15 Eylül 2009, 11:20 - İp: 89.***.**4.174
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

www.rodneysmith.com
bu siteye bir gozatabilirsin.surrealizme ornekler var.

Tarih: 15 Eylül 2009, 11:21 - İp: 89.***.**4.174
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

daha önce katılmayı düşünüp sonra bi kaç sebepten dolayı vazgeçtiğim bir güncel sanat sergisi için yapmayı düşündüğüm bi çalışma için fikirler alıyordum , sergiye katılmaktan vezgeçip çalışmayı yapmayı şimdilik ertelesemde tamamen vazgeçmiş diilim o sebepten varsa fikirlerini bilmek isterim...
şimdi gelelim sorduğum ve senden örneklemelerle aldığım soru ile ilgili konuşmaya )) varolan akımlardan ziyade ileri dönemlerde sadece fotoğrafa ait akımlar yaratılabilir mi merak ettiğim için sordum... teşekkürler

Tarih: 15 Eylül 2009, 14:03 - İp: 88.***.**0.90