iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

Resim Ve Fotoğraf Nerde Kesişir?

konu ile ilgili fikirleri öğrenmek isterim

Tarih: 19 Haziran 2009, 13:00 - İp: 88.***.**1.140
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

#iviavi' tarafından 15.09.2009 00:17:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2009, 13:02 - İp: 88.***.**1.140
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Ben resimle fotoğrfın çok ayrı sanat dalları olduğuna inanırım..Ama kısaca özetleyecek olursak da her ikisi de görsel sanatlar çatısı altında değerlendirilip, resmi tual üzerine yerleştirme ile fotoğraftaki kadraj olaylarını benzeştirebiliriz..Onun dışında resimde boya yada kalem gibi malzemelerle el becerisi ön plana çıkarken fotoğrafta ise ışığı ve makineyi kullanarak sanatı oluşturduğumuz için resim ve footğrafın oluşturulma biçimlerinin tamamen farklılığı burda ortaya çıkıyor..Ama güzel sanatlar fakültelerinin fotoğraf bölümlerine öğrenci alınırken, - ne alakası varsa - özel yetenek sınavlarında bizzat resim yaptırılarak öğrenci seçilir ve sözde fotoğraf bölümüne öğrenci alınacak sınavlarda fotoğrafın F'siyle alakalı tek bir sınav yada soruyla sınama yapılmaz..

Tarih: 19 Haziran 2009, 13:18 - İp: 88.***.**7.112
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

evet farklı sanat dalları -ki fotoğraf sanat olarak algılanmasada- ama kompozisyon, ışık, renk gibi noktalarda resim fotoğrafın temelini oluşturuyor diye hala bölümlerde çizim yaptırılıyor bence, fakat benim asıl sorunum şu : fotoğraf ve resmi birleştiren bi çalışma yapmayı düşünüyorum bu yüzden aslında farklı görüşlere ihtiyacım var.

Tarih: 19 Haziran 2009, 13:30 - İp: 88.***.**2.133
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

İki türde kurguda perspektif gerektirir

Tarih: 19 Haziran 2009, 13:35 - İp: 78.***.**6.243
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

alla alla ciddi misin?

Tarih: 19 Haziran 2009, 13:37 - İp: 88.***.**2.133
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Fotoğraf ve resmi birleştirebileceğiniz bir çalışma olarak ilk akla gelen kolaj çalışması oluyor..Daha doğrusu benim aklıma bu geliyor..Ben de bir ara ikisini birleştirip birşeyler çıkarma çabasında idim ve önce fotoğraf çekip, ardından da çektiğim fotoğrafı tual üzerine yağlı boya olarak yapmştım..iki farklı öneri

Tarih: 19 Haziran 2009, 13:59 - İp: 88.***.**7.112
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

teşekkürler aeron bende kolaj düşünmüştüm ama daha farklı bişeyler istiyorum sanırım biraz daha araştırıp karıştırmam, daha önce yapılan çalışmalar var mı öğrenmem lazım (senin çalışman dışında)

#iviavi' tarafından 19.06.2009 14:10:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2009, 14:04 - İp: 88.***.**2.133
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Mesela kolajda tualin tamamının parça parça fotoğraf parçaları ile resimden oluşması esas görülürken bunun yerine farklı bir çalışma olası için tüm tual yüzeyini tualin dikey, yatay yada köşegen olarak eşit alan bırakacak şekilde ikiye bölünüp yarısının sizin çektiğiniz bir fotoğrafa, diğer yarısının ise (yani fotoğrafın kesik kısmının ) yağlı boya ile tamamlanmasıyla ortaya çıkacak bir çalışma olabilir..

#aeron' tarafından 19.06.2009 14:09:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2009, 14:08 - İp: 88.***.**7.112
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

manipülasyon yapın yada, çektiğiniz bir fotoğrafın (mat kağıt) baskısını alıp üzerinde fırça ve boyalarınız ile efektler oluşturun

ikisinin ayrıldığı iki nokta var benim bildiğim; biri eserin oluşumunda kullanılan araçlar, diğeri birinde toplama yapıyorsunuz diğerinde çıkartma... bunların dışında 3/1 e kadar her şeyleri aynı...

Tarih: 19 Haziran 2009, 18:40 - İp: 88.***.**6.108
iviavi
iviavi (üye)
Gaziantep / Amatör

güzel fikir teşekkürler cinascinas...

Tarih: 19 Haziran 2009, 19:08 - İp: 88.***.**5.241