kan_ki
kan_ki (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Neden Hdr ?

Cahilliğime verin hdr nin ne olduğunu biliyorum az çok,böyle bi konu açıldı mı onu da bilmiyorum sadece soruyorum hem kendime hem değerli fotoğraf meraklılarına...
Neden HDR?
Doğada ve ya hdr ye mağruz kalmış yada güzelleşmiş fotoğraf ta neden gözümle göremediğim renkler hdr yapılınca benim yada başkasının hoşuna gidiyor?
alışkanlıkmı?D'imaj mı ?farklı olma çabasımı?
bilmiyorum merak ediyorum

Tarih: 25 Haziran 2009, 11:59 - İp: 88.***.**8.169
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Doğru diyorsun gaijin..

Bazılarıda fotoşopla da çok abartılı neticeler yapıyor ekliyor,onlarda hiç güzel olmuyor..Orijinal fotoğrafını belkide kendide beğenmiyor,yardımcı prog ile süslüyorda süslüyor..Maharet değil keza , el çabukluğı yapılmış bir uğraş ve paylaşım zati..Raw olayı ayrı lakin abartılı fotoğraf [lar] günümüzdeki [genelde analog kullanan] fotoğraf sanatçıları tarafından da TV'lerde epey eleştiriliyor zaten,canlı yayınlarda..
Yani işin özeti, çekilen o tek kare fotoğrafı sırasıyla beş ayrı PC prog geçirip yapa yapa uğraşa kain, paylaşmak millete beğendirmek pek iyi bir iş değil..Etik değil..

Ülkemize gelen yabancı turislerde dikkatimi çekti uzakdoğulu çekik gözlü millet slr-like ile geziyor genelde,avrupalı Dslr ile..
Gidip konuşun onlarla, pc paylaşımlarında basit bir iki prog kullanıyorlarmış, boyut küçültme ve kont kesk ayarları için diyorlar.,,neticeleride iyi çekimlerinin..Yani belli bir yarış içinde değillermiş aileli akrabalı mertebesinde onlarda..

Benimde aklıma bunlar geldi gaijin..

Tarih: 25 Haziran 2009, 19:13 - İp: 85.***.**9.38
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tabi cektigin fotograftan beklentinde onemli,
fotografı kendine begendirmek istiyorsan zaten cekersin begenirsin, ama fotografı baskalarına begendirmek istiyorsan, ve baskaları gibi fotograf cekemiyorsan, bu tip programlara yuklenıyorsun..
birisi dandik bir hdr yapıp 30 yorum alıyorsa baskası 2 yorum alamıyorsa "bende demekki hdr yapmalıyım begenilmek için" dıyor ınsan..
fotografı kendi begenimiz ve tatminimiz için ceksek bu tip bir yanılgıda olmayacaktır, beyhude ugrasta..
bu tip duzenlemelere girişirkende kendi tatminimizi on planda tutarsak işi ogrenme hususunda daha ıstekli ve sabırlı olabiliriz diye dusunuyorum.
nede olsa trendi kacırmamak için degil, kendimizi tatmin etmek için fotograf cekiyor ve işliyor olacagız,yanı zamanımız daha bol.

Tarih: 25 Haziran 2009, 19:25 - İp: 78.***.**5.197
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" .....bu özelliğin direkt makinemizin içinde olması gerektiğini de düşünüyorum..

Av ,Tv, Tav modları gibi HDR modu da olmalı -bu modu olan makine varsa incelenmek isterim " demiş Lazut .

HDR modunun ( tek kareden ) ilerki DSLR modellerinde olacagına eminim . Tamamen bir yazılım işi ve makina nasıl RAW'u JPEG'e çeviriyorsa , bu işlemi bir iki saniye içinde de yapabilir . ( Bu ozelligi bomba gibi yeni bir modele sakladıklarına inanıyorum )

Şu an Nikon'larda adı HDR olmasa da D-Lighting diye bir mod var ( Sony'lerde de var sanırım ama ne deniyor bilmiyorum ) . D80 gibi modellerde çekim sonrası , D300 gibi modellerde çekim öncesi de ( active D-Lighting ) seçilinebiliyor . Dinamik range'i , karanlıkta kalmış yerleri açarak arttırıyor .

Nikon Active-D'yi anlatırken terminolojide HDR terimini kullanmamaya dikkat etmiş - zaten yapılan işlem HDR kadar dinamik range'i arttıran bir şey değil . Sonuçlar da şimdilik HDR kalitesinde değil ama dinamik range'i 1.5-2 stop kadar uzattığı kanısındayım . Sonuçları beğeniyorum ama aşırıya kaçıldığında "gürültü" çok artıyor .

Ornek dersen Lazut

Tıklayın - Göl ve Balıkçı

Tıklayın - Yüzer Ev & Tekne

Tarih: 25 Haziran 2009, 19:51 - İp: 64.***.**4.24
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

En iyi işlevli HDR işi, ömerkılıç'ın yalovada da anlattığı ve bu sitede de verdiği iyi örnek o mesela..

Sitedeki link bu TIK

http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=18226

Tarih: 25 Haziran 2009, 20:02 - İp: 85.***.**9.38
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Yerinde ve doğru yapılan bir HDR çok güzel sonuçlar verir. Ben fotoğrafta doğallıktan yanayım ama HDR başka. Özellikle doğa, manzara, ışık gölge oranının yüksek olduğu yerlerde. mimari, nesne gibi çekimlerde maksimum detay için en iyi seçim. Ama mesela portreye uymaz.

Tarih: 25 Haziran 2009, 21:19 - İp: 85.***.**8.24
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

paperman örnekler için teşekkür ama senin de dediğin gbi bunlar tam HDR değil..

İnşallah en yakın zamanda HDr çekim yapan makine yapılır..

Tarih: 25 Haziran 2009, 22:07 - İp: 88.***.**1.160
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

pentaxta var hocam

Tarih: 25 Haziran 2009, 22:13 - İp: 78.***.**3.156
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Ne pentax da var mı? Kandil kandil eğlenme bizimle remi..

Tarih: 25 Haziran 2009, 22:26 - İp: 88.***.**1.160
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

hocam kandiliniz mübarek olsun. Pentaxın şu son modeli vardıya adı aklıma gelmedi şimdi.
buldum
K7

Buyrun link. Sayfayı açınaca direk ctrl+f tuşuna basın çıkan ekrana hdr yazın. anında o kısma atlıyor.
link:http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=39453

Tarih: 25 Haziran 2009, 22:32 - İp: 78.***.**3.156