kan_ki
kan_ki (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Neden Hdr ?

Cahilliğime verin hdr nin ne olduğunu biliyorum az çok,böyle bi konu açıldı mı onu da bilmiyorum sadece soruyorum hem kendime hem değerli fotoğraf meraklılarına...
Neden HDR?
Doğada ve ya hdr ye mağruz kalmış yada güzelleşmiş fotoğraf ta neden gözümle göremediğim renkler hdr yapılınca benim yada başkasının hoşuna gidiyor?
alışkanlıkmı?D'imaj mı ?farklı olma çabasımı?
bilmiyorum merak ediyorum

Tarih: 25 Haziran 2009, 11:59 - İp: 88.***.**8.169
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Abartılı HDr leri ben de sevmiyorum..
Ama bunun yanında bu özelliğin direkt makinemizin içinde olması gerektiğini de düşünüyorum..

Av ,Tv, Tav modları gibi HDR modu da olmalı -bu modu olan makine varsa incelenmek isterim-

Çünkü batmakta olan bir güneşin tarafında bulunan bir manzarayı çekebilmenin tek yolu HDr dir..Eğer pozlama yeri olarak güneşi alırsanız alttaki alan simsiyah çıkacaktır..Yok alttaki alnı netlemöeye alırsanız bu sefer de güneş parlak çıkacaktır..

Ama gözümüz o manzarayı öyle görmüyor ki..

Gözümüz HDr deki gibi görüyor-tam olmasa da-..

Ve bence bu yöntem geliştirşlmeli ve gerçeğe çok daha yakın fotoğraflar çıkmalı..

hem de bu özellik makine içine direkt konmalaı..

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:57 - İp: 88.***.**9.192
kan_ki
kan_ki (üye)

eveet kitap basımında maliyetinin düşük olduğunu bildiğim gibi o çocuk yaşta o fotğrafların siyah beyaz olduğunu da biliyordum ve eminimki çoğu insanda bbunu böyle biliyordu yani müzeye gideceğim zaman ne ile karşı karşıya olduğumu biliyordum çünkü ben doğmadan çekilmiş dedim fotoğrafı siyah beyazdı ama yanımda duruyordu kendisi renkliydi bundan emindim
anadolu medeniyetler müzesini gezerkende siyah beyaz heykellerin birden karşıma kendi renkleri ile çıktığını görünce şaşırmadım

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:03 - İp: 88.***.**8.169
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

öyle çekebilmek için raw modunda işlemek gerekiyor biliyorsun hocam daha doğrusu sen daha iyi biliyorsun nasıl yapılır öyle bir mod olsa ortalık HDR fotorağftan geçilmez hocam suyu çıkar boşver böylesi daha iyi

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:04 - İp: 81.***.**7.150
kan_ki
kan_ki (üye)

estağfurullah bilmek gibi bi derdim yok aksine bilmediğim için soruyorum elimdeki tek dijital makinayı da sattım ama işim icabı tekrar alacağım napalım bırakalım herkez bi,ldiği gibi yapsın

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:12 - İp: 88.***.**8.169
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

9 Eylülmüydü adı neydi unuttum bak şimdi o üniversiteye resim hocası olarak başvurmuştum. Özel yetenek ile alıyorlardı. Meğer yine puan olayı ordada varmış.
Kaçırdılar benim gibi elemanı

kendime rakip olarak parklarda oturdukları yerde kara kalem ile insanların portrelerini 15 liraya çizen ustaları örnek alıyordum.
Geçen gün o ustanın elinde badana fırçası gördüm
İyikide onlar gibi olmamışım dedim.
acaba badana boya işinde bir sanatsal yön mü var?
yoksam o işte çokmu para var?

şimdilerde bütün meselem bu.
Badanalamalı mı? yoksa badanalamamalı mı?

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:36 - İp: 78.***.**3.156
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

rulo ve kalın boya fırçası ile daha iyi yapılıyor o işler remi nerden mi biliyorum işte boşver orasını badana fırçası ile zor oluyor gerçekten sanatçılar zoru seçtikleri için mi o badana fırçasını kullanıyorlar anlamadım gitti

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:38 - İp: 81.***.**7.150
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

badana fırçası olayında bir sanatsal yön var emme ben bulamıyorum nedense

şimdi ben bizim evi 5 yıl garantili su bazlı silikon boya ile boyadım.

Eskiden kireç vardı daha doğal oluyordu.

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:41 - İp: 78.***.**3.156
kan_ki
kan_ki (üye)

cidden bak kireç bile ne kadar sanatsal vardır bi sanatsal tarafı .. bakmaya devam edelim

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:56 - İp: 88.***.**8.169
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

küf önleyicili olanı kullansaydın remi onlar daha iyi aynı saten boya gibi 5 yıl daha ruloya el sürmezsin

Tarih: 25 Haziran 2009, 14:02 - İp: 81.***.**7.150
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

actıgın konuda bir noktada haklısın..
okadar kotu hdr ornekleri goruyoruzki, ve okadar kotu ornekler okadar ovgu alıyorki anlamak mumkun degil..sitedede fazlasıyla var ornekleri ve basustunde tutuluyor nedense..
bir tarzdan öte,beceriksizligin bukadar yuceltilmesini anlamlandıramıyorum..

hdr dogadaki renkleri abartmak, tutup bulutları kapkara yapmak için falan degil tamamen makinenin dynamic range eksikligini kapamak için bulunmus bir yontem..
oturdugun yerden pencereden dısarıya bak mesela..
hem odanın içini hemde dısarıyı aynı aydınlık sekilde gorebilirsin..insan gozu bu sekilde gormeye programlıdır.
ancak makineni pencereye dogrultursan sadece pencere dısının aydınlık oda içinin karanlık,yada odanın aydınlık pencere dısının bembeyaz oldugunu gorursun..
hdr işte bu geniş aralıktaki ısık farklılıkları gidermek için bulunan bir teknik..

yanı bir moda degil,gereklilik, markalar makinelerdeki dynamic range'i geliştirmenin bir yolunu bulana kadarda yapılması gereken bir ugulama "bu tip kosullarda"..

gelelim bu teknigin dogaya uygulanmasına, fotograf gorsel bir sanattır ve amac, gercegı sunmak degil, gercegi estetik sunmaktır..
aynı ortamda bulunan 10 fotografcı makinelerini kaldırıp aynı manzarayı aynı sekilde cekebiliyorsa burada sanattan bahsedılemez, bu belgelemektir.
aynı sekilde 10 kişi bir adamın portresini aynı cekiyorsa buda belgelemektir..
iyi fotografcı fark yaratandır.

reminin verdigi ilk linktede gercekten basarısız hdr ornekleri var, ancak mesela aynı linkteki bu fotograf her fotografcının aynı cekecegi bir manzarayı estetik kılabilme hususunda cok basarılı olmus..

http://www.hdrsoft.com/gallery/gallery.php?id=5&gid=0

her uygulamanın, mukemmel ornekleri olabilecegi gibi,acemi ve heveskar ellerden cıkan berbat ornekleride olabilir.hdr malesef bunların en goze batanı..
bir ara sitedeki kotu hdr orneklerini gormemek için galeriye girmiyordum itiraf edeyim.

ama teknolojinin bulundugu bu noktada bir zorunluluk olarak hdr moda olarak tanımlanamaz..
----------------------------

ama su moda olarak tanımlanabilir.
bir iki kişi kelebek fotografı ceker,bır hafta sonra bır bakmıssınız, galeri kelebek fotografından gecilmiyor,
birisi yansıma fotografı ceker, bir hafta sonra bır bakmıssınız galeri iyi kotu yuzlerce yansıma fotografıyla dolu, biri sandal ceker, bir hafta sonra bır bakarsınız sandal fotografları gırla.
ve biri hdr uygulaması yapar, bir hafta sonra bakmıssınızki galeri iyi ve cogunlukla kotu hdrlerden gecilmiyor..
bu durumda ilk ornekler genellikle cok iyiyken sonrasında gelen ornekler berbattır..
trend uzun surerse sonlara dogru cıkan ornekler daha ıyı olmaya abslar..
cunku acemilik heyecanıyla cekilmiş kotu fotograflar yerını az bıraz tecrubeye bırakmıstır.

buda aslında moda degil,arayıştır..
bu işi profesyonel anlamda yapmayan insanlar, bir tarz yaratma gerekliligi duymazlar..
her çiçekten bal almak,amator bir hobi fotografcısı için normal ve zevkli bir ugrastır..
mesela daha profesyonel düşünen fotografcı belli bir yada iki dala odaklanır..
cekecek, bunları degerlendirir, ve kendisine bir tarz bir imza yaratma cabasına girer.

Tarih: 25 Haziran 2009, 18:48 - İp: 78.***.**5.197