kan_ki
kan_ki (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Neden Hdr ?

Cahilliğime verin hdr nin ne olduğunu biliyorum az çok,böyle bi konu açıldı mı onu da bilmiyorum sadece soruyorum hem kendime hem değerli fotoğraf meraklılarına...
Neden HDR?
Doğada ve ya hdr ye mağruz kalmış yada güzelleşmiş fotoğraf ta neden gözümle göremediğim renkler hdr yapılınca benim yada başkasının hoşuna gidiyor?
alışkanlıkmı?D'imaj mı ?farklı olma çabasımı?
bilmiyorum merak ediyorum

Tarih: 25 Haziran 2009, 11:59 - İp: 88.***.**8.169
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

HDR fotoğraftan maximum verim alma yolundaki bir basamak bence.

sonuna kadarda kullanılmalı.

Buradaki başarılı örnekleri hala görmeyen varsa görmelerini tavsiye ederim>>>

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:03 - İp: 78.***.**3.156
kan_ki
kan_ki (üye)

dünyada üretilen saniyede 5000000 görüntü nün(belki daha fazladır) içerisinde imaj lar slayt lar filimler reklam afişleri binlerce binlerce si digital ortamlarda hdr olanlarda bunların içerisinde
yanlış anlaşılmasın sonuna kadar dijital i savunuyorum...bi yere kadar..hdr fotoğraf için önemli bir adım mı o da tartışılır..

ama şuna eminim hdr bir moda ve bütün modalar gibi oda sönecek geriye doğanın abartılmış renkleri aklımızda kalacak
sormak istediğim daha farklıydı aslında

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:14 - İp: 88.***.**8.169
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

HDR den faydanız yaklaşım açınıza bağlı. siz bunu moda olarak yapıyorsanız modası geçtiğinde siz de bırakacaksınız ama işinizin gereği zorunlu olarak yapıyorsanız modası geçse bile kullanacaksınız. HDR olarak heder edilmi fotoların yanında çok güzel fotolar da var

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:23 - İp: 81.***.**7.150
kan_ki
kan_ki (üye)

amma moda için yapmıyorum hdr nin bir moda olduğunu savunuyorum

muhteşem fotoğraflar var hdr hakkını vererek yapan çok
geçmişlerde çıkmıştı unutmam eskitilmiş efekt yöntemi okadar çok yapıldıki bakın şimdi ne oldu onun ismi 'KİÇ' yarın bu da öyle olacak

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:28 - İp: 88.***.**8.169
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

düşüzayıf ışıklı müze gibi yerlerde oldukça başarılı sonuçlar veriyor. bu gibi yerlerde flaş kullanmanın yasak olduğu da düşünülürse faydalı bir yöntem

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:34 - İp: 81.***.**7.150
kan_ki
kan_ki (üye)

haklısınız iyi bir yöntem bu durumlarda tripod da yasak napacak fotoğrafçı digital müdahale yöntemlerini kullanacak müzde çektik bir fotoğraf diyelimki milli eğitim bakanlığında bu ders yılında okutulacak bir kitap ta kullanacağız, ister istemez yaptığımız fotoğrafta ve heykelde yada eserde değişimlere yol açacak,çocuğumuz müzeye gidip kitap ta gördüğü gibi görmeyecek bunun hesabını kim verecek

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:41 - İp: 88.***.**8.169
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ister istemez yaptığımız fotoğrafta ve heykelde yada eserde değişimlere yol açacak,çocuğumuz müzeye gidip kitap ta gördüğü gibi görmeyecek bunun hesabını kim verecek

güzel bir soru.

hadi şimdi çıkın işin içinden..

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:46 - İp: 78.***.**3.156
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

kan_ki gerçek hayatta meslekler de kitapta anlatıldığı gibi değil. müzeye gidip görülmeli ve hayat yaşanmalı değil mi nasıl birşey olduğu nu bilmek için. bir tek tarih kitabımız için bu durum geçerli değil

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:48 - İp: 81.***.**7.150
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ben çoğu kitapta siyah beyaz resimleride gördüm. Peki ona ne demeli.

madem HDR kıvırıyor, renkleri başka çıkarıyor. Siyah beyazda renkleri öldürüyor. Psikolojimi bozuyor benim bu siyah beyaz resimler.

*siyahbeyaz resimlerin kitap baskısında maliyeti ucuz diye yapıldığını bilmeyen yok değilmi?

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:52 - İp: 78.***.**3.156
kan_ki
kan_ki (üye)

haklısınız okyanusta bir kum tanesiydi tarih kitabı benzetmesi

tarihte gerçek dışı şeyler insanların ilgisini hep çekmiştir şu günümüzde de olduğu gibi ama artık sihir artık anlamı yitirmekte,efsaneler artık anlamını yitirmekte,masallar artık anlamını yitirmekte capa nın çektiği asker vurulma anı anlamı yitirmekte,

ulu hdr hoş geldin diyorum seni de kullanıp kullanıp uğurlamaktan hoşnut olacağım diyorum

Tarih: 25 Haziran 2009, 12:54 - İp: 88.***.**8.169