atmen
atmen (üye)
Tekirdağ / Firma

Artık Fotoğrafçılık Bittimi

Karanlık odanın gizeminin kaybolmasıyla fotoğrafçılıkta bitmiştir

Tarih: 27 Eylül 2007, 10:01 - İp: 88.***.**7.125
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hiçbir noktasına katılmıyorum.
fotografcılıgı olduren bizzat fotografcılardır.
bakın "KRİZ YÖNETİMİ" diye bir şey vardır. kriz yönetimi ortaya cıkabilecek bir kriz durumundan en kucuk zararla cıkmak için yapılabilecekleri programlama işidir.
sizin misal öss dersaneniz vardır.
milli egitim bakanı bir gün ben öss yi kaldırdım der.
siz dersane sahibi olarak, elinizdeki kaynakların (dersane binası, basımevi,masa sandalye,kantin vs.)aktarımını yapıp bu durumdan en az zararla kurtulmaya calısırsınız.
mesela sürücü kursu acarsınız, mesela kurum sınavlarına eleman yetiştirirsiniz bundan sonra, mesela hobi merkezi kurarsınız. elinizdeki kaynagı baska bir yere aktarır ve krizden cıkmaya calısırsınız.

dslr lerin ve kameralı telefonların cıkması bir krizdir. (studyocular için)
bilincli ve akıllı bir "İŞLETMECİ" olarak fotografcılık yapan bir birey, dijital makinelerin ilk cıktıgı andan itibaren 5-10 yıl otesinde bunun yaygınlasmasını hesap edip, rotasını ona gore degiştirmeli zaten.

adam msn den facebooktan kıtalar otesi arkadaslıklar kuruyor yurutuyor, sanıyede fotograflarını gonderiyor alıyor.
video gorusmesi yapıyor.
cep telefonunu cıkarıp aile meclisinde evinde cay içerken fotograf cekiyor, goturup bunu 80 liraya aldıgı printerdan basıyor anında eşe dosta dagıtıyor.
studyoya girip akrabasıyla fotografmı cektirir
adam bir telefonla dunyanın obur ucuna ulasıyor,istedigi zaman video gorusme yapıyor, fotograflarını cep telefonunda laptopunda tasıyor.
cuzdanında tasısın diye sevgilisine vesikalık mı verir?
studyoya gidip beraber fotografmı cektirir?

adamın teknolojik bir imkanı var artık ve bunu kullanıyor, bunun tuketim toplumu olmakla alakası yok. asıl bunu yapmaması aptallıktır. bu kendine fayda saglamaktır.
kimse aman yokolmasın bu meslek diye teflon yerine bakır tava almak zorunda degil.kimse nostalji olsun diye eskiye takılmak zorunda degil.
kimse aman studyoculuk ölmesin diye studyoda fotograf cektirmek zorunda degil.
ama siz eger ayakta kalmak istiyorsanız, bu krizi yonetmek ve ona gore hareket etmek zorundasınız.

ne demek telefon manyagı olduk, teknoloji hayatın her yerinde.
sizin ideal dunyanız sanırım,telefon acmak için ptt sıralarında beklenen, sevgiliye gondermek için berbere giden takım elbise giyip vesikalık cektirilen, eş dost toplaşıp studyoda aile fotografları cektirilen bir dunya.
boyle bir dunya yok, insanların sizi beklemesini umarak ticaret yapamazsınız.
siz insanlara teknolojiye yetişeceksiniz.

HAYAL DUNYASINDA YASADIGINIZ İÇİN FOTOGRAFCILIK BİTMİŞTİR DİYEBİLİYORSUNUZ.

ben az cok gozlemledigimce soyleyeyim size studyo fotografcılıgının neden bittigini.

fotografcılık bitti

* "d300 aldım ustune nasıl bir lens almalıyım" diyen adam yuzunden
* "ben 10 yıldır fotografcıyım, ( sorular falan filan ) .... buarada bu lensin ustundeki sayılar ne" diyen adam yuzunden
*ben müşteriye poz verdiremiyorum diyen fotografcı müsvetteleri yüzünden
* bırakın iki fotograf dergisi karıstırmayı, iki kitap okumayı, ufkunu genişletmeyi, karsıdaki studyonun vitrinindekinin aynısını ceken studyocu yuzunden
* eli mouse tutana photoshopçu diyip işveren fotografcı yuzunden.
* daha kendi dukkanına isim verecek kadar yaratıcı olamayan studyocu yuzunden
studyosunda iki tane ornek ceket iki tane kravat bulunduracagına photoshopta insanlara ceket kravat bindiren onuda eline yuzune bulastıran studyocu yuzunden
* üç otuz kuruş için kalitesindende,prensiplerindende, müşteri memnuniyetindende, kendine saygısındanda vazgecebilen beleşçi studyocular yuzunden.
*70 milyonluk ulkede studyo fotografcıları olarak adam gibi haklarını savunacak bir dernek altında toplanamadıklarından dolayı
* içlerindeki curuk elmaları temizleyecek yetiye sahıp olmadıklarından dolayı
* bırakın 5-10 yılı bir sene sonrayı goremediginizden dolayı

* BU TURKİYEDEkİ BUTUN İŞLETMELERİN SORUNUDUR: İŞLETMECİLİK YETENEGİNİZ OLMADIGINDAN DOLAYI (muhasebe, hukuk,ve işletme bilginiz olmadıgından dolayı)

bu liste uzar gider.

en iyi kriz yonetimi krizden sakınmaktır.
cok degil bir kac yıl oncesi, canon eos 300d yi cıkarıp piyasaya ucuz dslr yi sundugu gun, nokia,sony ilk kameralı telefonu piyasaya sundugu gun aklı selim bir studyo fotografcısı birkac yıl sonrasını gorup onlemini alırdı.

onlem nedir?

"uzmanlasma"
nede uzmanlasma? taiki işinde uzmanlasma, neyin ne oldugunu bilmek. işletmeyi her bakımdan yurutebilecek yetiye sahıp olmak. sadece deklansore basayım, bugun sukadar para girdi sukadar cıktı deftere yazayım diyerek olmuyor.

iş çeşitlendirmesi. nasıl?

düğün öncesi fotografcılıgı (düğünde cekilip 5 liraya satılan berbat fotograflardan bahsetmiyorum)
dogum-yasgunu-mezuniyet fotografcılıgı

kısacası özel gun fotografcılıgı,
konsept fotografcılıgı
moda fotografcılıgı
still life fotografcılıgı

bunlar hiçbir zaman eline kamera alan herkesin yapabilecegi seyler degil.
olmayacakta.

studyocular hala, 50 yıllık efektler ve pozlarla dugun fotografı adı altında photoshoptan suratı dümdüz ruhsuz detaysız, acıp bir daha bakılmayacak fotograflar cekerken fotografcılık bitiyor demeye hakları yoktur.

studyocular ezbere,diyaframın ne oldugunu bile bilmeden fotograf cekerken fotografcılık bitiyor demeye hakları yoktur.

studyocular "kompakt makinelerle" calısıp arka planı nasıl flu yaparım diye sorarken fotografcılık bitiyor demeye hakları yoktur.

studyocular uzmanlasmayı bırakın, kendi işlerinin temelini bilmezken fotografcılık bitiyor demeye hakları yoktur.

düşünün karanlık odaya girip her filmi yakan bir fotografcıya, goturup bir daha film verirmisiniz?
aynı sekilde sizi plastik adam gibi photoshoplayan adama gider birdaha fotograf cektirirmisiniz?

marketler cıkınca, bakkallar öldü denildi, evet ben her aradıgımı tek bir yerde ve ucuza bulabilirken, bakkallık ölüyor diye iki çeşitten fazlasını satmayan kösedeki bakkaldan sadece ekmek alırım. bu beni vicdansız yapmaz, ben ekmegime bakarım.

aynı sekilde kimsede aman nostalji olsun diye studyolara gitmez, iş dunyasında ayakta kalmanın sartı, her zaman işinin gereklerini yapmak ve piyasanın önünde olamasanda gerisine dusmemektir.
yani müşteri sizi düşünmeyecek, babasının oglumusunuz...
siz müşteriyi düşüneceksiniz. ve kendinizi düşünüp, ona gore ilerleyeceksiniz.

bakın 3 yıl once acmıssınız konuyu, hala aynı serzenişlerdesiniz.

not: 18 yasımdayken 12 adet vesikalık cektirdim.
18 yasımdan su yasıma kadar farklı sehirlerde,farklı studyolarda, cektirdigim vesikalıgın sayısını bile bilmiyorum. hepsini alır almaz çöpe attım.
allahtan yüz seklim cok degişmedide yıllar sonra bile o 12 vesikalıktan cogaltıp kullanıyorum.
durumu acıklamaya yetecek cok iyi bir ornek bana gore.

#gaijin' tarafından 06.09.2010 04:50:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Eylül 2010, 04:44 - İp: 92.***.**2.60
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

gaijin helal olsu usta tüm söylediklerinde sonuna kadar haklısın.

bende bu konuyu güncellenmiş görünce içimden geçenleri bu mesleğin içinden biri olarak eklemek istemiştim. lakin konuyu baştan sona okumalıyım diye düşündüm. tam okurken faydalı bir söze ve bu sözün sahibine gittim. ancak geldim.

konuyu baştan sona okuyup, bende bişeyler yazmak istiyorum.

Tarih: 6 Eylül 2010, 04:58 - İp: 88.***.**1.208
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

remi teşekkurler.
hala daha asıl sorunu goremeyip sikayet edilmesi acı gercekten.

meslegin içinden biri olarak yazacaklarını bekliyorum.

Tarih: 6 Eylül 2010, 05:30 - İp: 92.***.**2.60
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

KARANLIK ODANIN GİZEMİNİN KAYBOLMASIYLA FOTOĞRAFÇILIKTA BİTMİŞTİR
Bu doğru. ama kimin için doğru? Elbette fotoğraftan para kazanan belli bir kesim için.Ama diğer kesim için bu bir milattır bence. Fotoğraf dijitalleşti herkes özgürce fotoğraf çekebiliyor artık.

KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM
kendimizi kandırmayalım bayramlarada çok iş yapardık. İnsanlar kendileri çekemiyordu. ama artık devir değişti. o günleri bir daha gmöremeyeceğiz. o yüzden ileriye bakmalıyız. kaçınılmaz son daa diyebiliriz. ama her son bir başlangıçtır da.

TORNACILIĞI BIRAKIP FOTORAFÇILIK YAPMAK
tornacılığı bırakıp fotoğrafçılk yapanları bile gördüm. yapamaz diye birşey yok. gerekli yasal evrak presedürünü tamamlayanlar yapabilir tabi gerçekten yapabilecekse. yapamazsa kanunların açığından faydalanıp mesleği baltalayacaktır. bunlar görüldü de. yalnız, burada bir önemli konu var. fotoğrafçılık işini yapabilirim diyenler var piyasada. yapanlara var. ama ben bu işi biliyorum deyipte hala analog kafalı diye geri kalmış insanlar da var. ve bence şuan bu tip işi bilmez ve geri kafalı düşüncelerle iş insan sayısı %60 %70lerde. her il ve ilçelerde hala yenilenmemiş ve hala eski düzen kara düzen insanlar var. yanlarında çalıştırdıkları insanlarda böyle öğreniyorlar. farklı bir şekilde çaklışsa zaten anında kovulur. mecburen onlar gibi öğreniyorlar yani öğrenemiyorlar. yeni yetişenlerde adfallıyorlar. forumda, makinenin ayarlarını soranlar, ışık ayarını soranlar, compact makinelerle ilgili soru soranlar bunlar işte. bilmiyorlar ama mecburen araştırıyorlar hemen farkediliyorlar.ustalarına kızmak lazım, bu kişilere hala eski düzenler üzerinden bilgilerini anlattıkları(anlatamadıkları) için.

MALZEME SATIŞI OLAYI
hala standart çerçeve satılıyor. yenilikçi ürün çok az. bu ürünlerde hem az hemde pahalı. ayrıca poz, pil, gibi şeyler eskisi kadar satılmıyor ve gittigidiyor tarzı internet şirketleri sayesinde insanlar fiyatları bilebiliyor ve bzilerdeki tabiri caizse "kazık mallardan" almıyor. bu olay internetin bir marifetidir karanlık odanın gizemi değil.ayrıca analog sistemlerde çok parça satılıyordu. pil, pooz, analog makina, yıkama bastırma çerçeve. analog sistemi kalkınca sadece baskı ve çarçeve kaldı. piller ile makina satışını teknoloji marketler aldı. burada da karanlık odanın bir suçu yoktur. yada suç sadece fotoğrafın dijitalleşmesinde değil.

VİDEO ÇEKİMİ
büyük şehirlerde video çekimi işi salonlarda yapılıyor. mahallelerde yasaklandı diyebiliyorum. yasaklanmadıysa bile mahalle arasında çok az talep oluyor bize. o yüzden kamera çekiminin salonlar tarafından alınması ve meslek odasının buna karışmaması ile fotoğrafçıların elinden kamera çekimide alınmıştır.
ilçelerde hala belediye düğün salonları vardır ve oralarda fotoğrafçılar video çekimi yapabilmektedirlar. dolayıyla bu sektör şuan fotoğrafçılar için lokomotif iş konumundadır. oluşan her türlü zarar buradan gelen birkaç sürpriz fazla iş ile karşılanmaktadır ve ilçelerde kira ucuzdur ve hayatta ucuzdur bu yüzden meslek ilçelerde uzun süre daha ayakta kalabilir. ayrıca, media formatlarının ne olduğunu dahi bilmeyenler var. ve video çekimi yapanlar var. büyük şehirlerdeki fotorafçılar salonlarla anlaşmamışsa yine zarar eder. bununda Karanlık odanın gizeminin kaybolması olayına bağlamak mümkün değildir. hiç bir kimse bana fotoğrafçılık ile kamera ne alaka demesin. burada ben fotoğrafçılığın aslında %100 karanlık odadan ibaret olmadığını göstermeye çalışıyorum.

PİYASANIN DARALMASI
en büyük tehlike bu gibi görülmekte. ama hayır. bence bu değil. fakat gerçeklik payı var mı? var. neden? çünkü abc fotoğrafçısının yaptığı işi beğenmeyenler -özellikle ajanslar ve matbaa takımları bizde yaparız ne olacak deyip,
- ürün çekimi
- katalog çekimleri
- albüm çekimleri
gibi her türlü yeni nesil işleri kendileri yapar oldu. bu durum o bölgedeki fotoğrafçıları etkilerken saati ortalama 50tl olan kiralık stüdyo kavramını beraberinde getirdi. yine bizim eski kafayla kara düzen işletme yapa fotocular eksik ekipmanları yüzünden ve bu yeni kiralık stüdyo işine önyargı ile yaklaştıklarından dolayı yeni bir iş alanının daha kapılarını kendi suratlarıne yine kendileri kapadılar. bakın dikkat edin bir kapıyı kapatan Allah nasıl diğer kapıyı açıyor insanlara ama insanoğlu nasıl elinin tersiyle itiyor bu fırsatları.

bir göz atalım hemen. ne olmuş oldu şimdi;
- dijitale geçtik hatta geçemedik
- kendimizi geliştiremedik
- bizim eksiklerimizden birileri yararlandı ve kendine pay çıkardı kendi işlerini kendileri yaptı. hemde vergisiz evraksız. devlet buna dur diyemedi. bizde hakkımızı arayamadık.
- yeni nesil video işlerini büyük şehirlerde salonlara kaptırmış olduk. internetteki videolardan ders çıkarıp eski kasetli kameralardan kurtululamadık ve hala çekimi olduğu gibi işlemeden cdye atan var. (cd diyorum bakın dvd demiyorum dikkat edin)

TEKELLİK KONUSU
fotoğrafçılık sadece birilerinin tekelinden çıkmıştır.. sözüne; bu doğru. geri kafalı eski düzenci insanların tekelinden dijital ile çıkmıştır. burada konumuz analog kullananlar geri kafalıdır genellemesi değil, yeniliğe açık olmayan ve kendisini geliştirememiş ve geliştirmeyede meyilli olmayanlardır. analogcular üzerine alınmasınlar lütfen.

PİYASA FOTOĞRAFA DOYDU MU?
HAYIR! neredeyse. hergün yeni bir ürün çıkıyor piyasaya. ve her yıl onca kişi evleniyor mezun olur okuldan. her yeni ürünün pazarlanması ve sunulması aşamasında fotoğraa ihtiyaç var. okul çekimleri, ve evlilik konularının da fotoğraflanması gerekiyor. bunlar en basit ve bilinen örnekler. çoğlatılabilir. fotoğrafa doymak artık yeni bişey çıkmayyacak diye düşünmek ve biteceğinini sanmak yanlıştır bence. sadece moda bile hayatı her yıl yeniler. fotoğrafıda yeniler. dert etmeyin :-)

VESİKALIKLARIN BASTIRILMASI
Bu konuda işi yapan esnaf ne derse o kabul görür. kimisi basar kimisi basmaz. karara anlayışlı olunmalıdır. sonuçta serbest piyasa. esnafın size verdiği cevap kırıcı olmamalı ama. yalnız vesikalık basmak konusunda bazı ölçütlerin ve kriterlerin olduğunu bilmenizi isterim. emniyet, tapu, kimlik, pasaport vs..her önüne gelenin çektiği vesikalık olmuyor. evde vesikalık çekenler buna dikkat etsin. bu evde çekilip gelme vesikalık işide çok nadiren gelen bir olaydır. bunun da "Karanlık odanın gizeminin kaybolmasıyla.." mevzusuna bağlayamayız.

FOTOĞRAF BİTMEZ FOTOĞRAFÇILIK BİTER
benim için fotoğraf bitmez. kendini yetiştiren güncel tutan fırsatları bilip ona göre hareket edenler içinde fotoğrafçılık bitmez. fotoğraf sanattır. bu işi yapan kişilerin sanattan anlamaları gerekir. sanat elma armut satmaya benzemez. yetenek ve bir farklılık ister. fotoğrafçı ise hem iyi bir esnaf hemde iyi bir sanatçı olmalıdır. bu ikisi birbirine zıt kavramdır. sanat ve ticaret. işte fotoğrafçılığın kolay olduğunu söyleyenlerin yanıldığı nokta da burasıdır. fotoğraf işi hele hele mesleği kolay değildir. kolay öğretilemez kolayda öğrenilemez. Araştırmak ve üretmek yani birazcık fazla çalışmak zor geliyorsa bu mesleği bıraıkın derim. çünkü yanlış meslek seçmişsiniz demektir. bu duruma herkes düşebilir.

YORUM
eskiden karanlık oda varken kimseye bu işin teknikleri öğretilmiyordu. ülkemizdeki eğitim seviyesi ve kolayca mal alınabilirliği bu günkü kadar rahat ve gelişmiş değildi. şimdilerde oturduk yerden alım satım yapabiliyorsunuz.
- fotoğraf yarışmalarından para kazanabilirsiniz
- stok fotoğrafçılık işine el atalirsiniz
- dükkanınızın bir kısmını gittigidiyora taşıyabilirsiniz
- eleman çalıştırmayıp freelance kişilerle çalışabilirsiniz.

kabul ediyorum. eskiden küçük bir yerde küçük bir mekanda tüm bu işleri kimsenin itirazı bile olmadan yapılıyordu. ve herkes memnunmu gibi görünüyordu. ama şimdi göründü ki herkes haklı olarak fotoğrafçıklardan aslında nefret ediyormuş. geçmişteki bu kötü sicillerimizi temizlemek yerine hala eski düzen çalışmaya devam edenler var. tamam bu soruna siz sebep olmadınız belkide hiç biriniz karanlık oda dahi görmediniz diyelim. ama hala karanlık odadan kalma kafalardayız çoğumuz bunu kabul edelim.

KARANLIK ODA TİCARETİ ARTIK BİTTİ! ESKİSİ GÜNLER ARTIK YOK BİR DAHA OLACAĞINI DA

SANMIYORUM. ŞİMDİ İLERİYE BAKMA ZAMANI. ESNAFLIK HARİÇ ESKİYE DAİR TÜM BİLDİKLERİNİZİ

UNUTUN. YENİ OLAN NE VARSA ONA ENTEGRE OLUN.
-kurumsallaşın
-kurumsal kimliklerinizi oluşturun
-logo-site yapın
-internette var olun
-ggidiyorsan bulunun
-forunmlara katkı yapın yeni makineleri özelliklerini öğrenin
-eldeki ekipmanı en iyi değerlendirmesini öğrenin
-video ileyin
-reklam yapın
-film izleyin
-internet sitelerine bakın
-fotoğraf yayınlarını takip edin ypılan işlere bakın
-yapılan çalışmalara bakın
-tüm bu işlere bütçe ayırın
-kendinizi kanıtlayın insanlara güven verin
yeni olan ne varsa bilin görün duyun en hesaplısını verin insanlar a bakın ozaman neler değişiyor :-) değişime inanmıyormusunuz yoksa :-) siz değişmezseniz değişim gelir sizi bulur ve yanağınızdan öper :-)

bütün bunları yazan ben sütten çıkma ak kaşıkmıyım peki? elbette değilim ama bu sorunların farkındayım ve elimden geldiği kadarıyla düzeltemeye çabalıyorum. ve bence seizlerde çabalasınız iyi olur.
şimdi müsadenizle, ben bu sorunlar üzerinde biraz daha fazla çalışmalıyım.

ayrıca gaijin e katılıyorum. yazdıkları doğrudur.

Tarih: 6 Eylül 2010, 07:14 - İp: 88.***.**2.125