atmen
atmen (üye)
Tekirdağ / Firma

Artık Fotoğrafçılık Bittimi

Karanlık odanın gizeminin kaybolmasıyla fotoğrafçılıkta bitmiştir

Tarih: 27 Eylül 2007, 10:01 - İp: 88.***.**7.125
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Çok ünlü gotoğrafçılar da analog makineleriyle çektikleri fotoğraflara müdahaleler yapmışlar. Belli bölümleri aydınlatıp karartanlar olmuş.
Hatta flu görüntü elde etmek için objektifin camını zımparalayanlar bile varmış.
Bir sürü filtre var.

Analog makineye bir ton ekipman takıp hatta karanlık odada müdahale yapmak serbest..
Ulaşmak istediğine göre çekip bilgisayar başında buna ulaşmak kolaycılık ööyle mi..

Memlekette bir gün fotoğrafı karta bastırmak istedim.
Filmden ise 300 dijital ise 500 dedi.
Neden öyle dedim. Dijital taranıyor filan işlem görüyor dedi. Saygılarımı sunup çıktım. Yorum size kalsın.

Başka birtanesine 15x21 fotoğraf fiyatında anlaştık. 5-6 tana bir şey zaten. İçin de bir tanesinde vesikalık vardı. Bunu o fiyata basmam dedi.. Neden vesikalık olmaz..
Peki ben senin studyonu mu kullandım, makineni mi kullandım, bilgisayarını mı kullandım. Diğerleri gibi birkaç tuşa basaçaksın çıkacak.

Emeğe saygı duymayanlar emeklerine saygı istiyorlar.

Saygılar..

Tarih: 2 Mart 2008, 15:19 - İp: 88.***.**2.137
atmen
atmen (üye)
Tekirdağ / Firma

malesef turnusol her meslekte olduğu gibi,bizim meslektede var böyle kişiler,tornacılığı bırakıp fotoğrafçılk yapanları bile gördüm,meslektaşım adına özür dilerim senden
merak ediyorum o şahıs bizim meslektenmi ?

Tarih: 2 Mart 2008, 15:30 - İp: 88.***.**9.65
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

#mete007' tarafından 02.03.2008 17:48:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2008, 17:45 - İp: 85.***.**7.213
t.y.
t.y. (üye)
Samsun / Meraklı

Tarih: 2 Mart 2008, 19:48 - İp: 81.***.**6.113
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bizler fotoğrafçılk mesleği olarak nelerden para kazanıyorduk ?.1-stüdyo çekim işleri,neler vesikalık aile hatıra nişan gelin.2-Amatör tab.3-Malzeme satış,film,kaset, makina,çerçeve 4-Tanıtım çekim,katalog reklam slayt 5-Video çekim,düğün ve aktüel fotoğraf çekimi. Şimdi bakalım-stüdyo çekim vesikalık işleri ortada birer birer kopuyor pasaport kimlik okul örnekleri gibi kalan neler noter tapu vs dijitalden önceki çektiğimiz vesikalığın sadece üçte birini çekiyoruz.sanıyorum herkezde aynıdır.Aile hatıra günde ayda kaç aile çektiniz,bir-ikiveya sıfır,Sadece devam eden Gelin,Nişan,onuda kampanyalarla birbirimizi yiyoruz,Amatör tab ortada türkiye ve dünya genelinde rulo kullanım sayısı adet olarak düşüşü ortada bütün çekilen fotoğraflar bilgisayarlarda saklanıyor.malzeme satışlar teknomarketlerden satılıyor.Tanıtım çekimleri ajanslar kendileri hepsi hemen nikonları canonları aldılar kendileri gidip çekiyorlar.Kala kala video çekim.Yazın artıyor kışın yatıyoruz. Genel hatları ile durum bu.Devam eden dijital fotoğraf herkezin kendi işini kendi görebildiği sistem.Fotoğrafçıya ihtiyaç duymadan.Yeni jenerasyon için fotoğraf çekmek cep telefonu bakmak için ekran yeterli.Biten para kazandığımız SANAT.

Tarih: 2 Mart 2008, 21:20 - İp: 85.***.**7.98
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bitmek bir tarafa fotoğraf yeni doğuyor bence.

Tarih: 2 Mart 2008, 21:35 - İp: 85.***.**4.195
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Üç sene önce..
Arkadaşımla ankarada biraz dolaşıp hatıra fotoğrafı filan çektik. Bir kısmını çıkardık..
15x21 Sıhhıyede tanesi 500 tl dedi o zaman. 50ykr.
Memlekette sordum. 6 milyon tanesi. 6 ytl. Dedim sadece çıkaracaksın.. Uğraşmayacaksın fotoğrafla.. Olmaz dedi. Biz aramızda anlaştık, aşagı yapamam.
-Saygılarımla dedim..

Önce insanlara kartın değil verdiğin emeğin bir değer olduğunu anlatacaksın.

Bu gün fotoğrafçının emeğinin değerini anlıyorum. Ekipmanının da...Ama onlar farkında değiller. Bir hizmet verdiklerinin farkında değil çoğu. Kart veya VCD (Düğün Nişan)sattığını zannediyor.

Tarih: 2 Mart 2008, 21:52 - İp: 88.***.**2.137
fz
fz (üye)
Eskişehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

-olympos- stüdyocu arkadaşım meslektaşım işin içinde olan insan sana sadece muhteşem anlatmışsın derim eksiğinvar fazlanyok arkadaşımız ewinde hazırladığı profesyonellerin yapması gereken işle amatör iş aynı fiyatta çıkartmak istiyor needir bu mantık anlamıyorum adam kalkmıs kağıt parçası diyecek biz vesikalık ve stüdyomuzdsan para kazanıyor vergi +elektirik vb + kira + işçi maaşı+ sigorta + 300 milyarı bulan minilap taksiteri + ekipman yenilemesi +...... uzar gider yanı vs ewde yapınca sen bizlerin ekmeyimizle oynamıs oluyorsun ve onun farkını almak amatör işle profesyönel işi ayırımıdır.. alınmayın ama haksızsınız

Tarih: 2 Mart 2008, 23:25 - İp: 88.***.**5.83
fz
fz (üye)
Eskişehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

aklıma gelmişken birşey anlatmak istiyorum ben dededen babadan fotoğrafçıyım babam anlatır hep babamlar eskiden 1 adet 10x15 bastıklarında bakaldan 3 ad ekmek alabirlermis ama şimdi 3 adet 10x15 bastığımızda 1 ekmek alamıyoruz der mesleğin durumunu burdan az buçuk anlaya biliyoruz bence(eskişehirde şuan 1 adet 10x15 10 ykr)

Tarih: 2 Mart 2008, 23:36 - İp: 88.***.**5.83
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Sayın FZ

Fotoğrafçılık ölüyor demişsiniz ondan yazdım..
Ben fotoğraf çıkarıyorum. Maliyetine de katlanıyorum.. Bu işler kimsenin tekelinde değil.
Ben biliyorum stüdyoyla diğerinin farkını.
Ben para kazanmak için yapmıyorum bunları. Ekranda uğraştığım birşeyi kartta görmek istiyorum sadece.

Çıkarmazsın olur biter. O zaman da böyle, fotoğrafçılık ölüyor mu diye topik açarsınız..

Ekmek temel ihtiyaç maddesi. Fotoğraf yenmez. Fırın açacaksın o zaman..

Elimde 50 tane 30x40 foto var. Keyfim için çıkarttığım
Şimdi sen söyle sen kaç para isterdin 50 adet 30x40 ve 30x45 ten..

Bilelim de kim fotoğrafçılığı öldürüyormuş görelim.

Tarih: 3 Mart 2008, 00:06 - İp: 88.***.**2.137