isigollu
isigollu (üye)
İstanbul / Meraklı

Sony Dslr A-100 Kullanıcıları

Arkadaşlar merhaba,
Sony A-100 sahibiyim. Raw formatında çektiğim fotoğrafların dosya uzantıları .ARW olarak çıkıyor. Bu fotoğrafları, sadece makinenin yanında gelen Image Data Converter programıyla açabiliyorum. Diğer raw progmanlarında açılmıyor. Bir fikri olan varmı ? RAW formatı Sony' de ARW olarak mı geçiyor yoksa farklı bir formatmı ? Konuyla ilgili yardım lütfen !!

Tarih: 29 Aralık 2006, 09:52 - İp: 81.***.**8.158
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

.ARW, A100'ün RAW formatındaki dosyalarının uzantısıdır. Açılmıyor dediğiniz diğer RAW programları hangileridir? Yeni makineler ve RAW formatları çıktıkça, o programlar da bu formatları içeren yeni sürümlerini yayınlarlar. Şu anda piyasada benim denediğim RAW editörler arasında .ARW formatını açamayan birine rastlamadım. Hepsi yeni sürümlerine A100 D80 gibi makineleri ilave ettiler.

#ocaklilar' tarafından 29.12.2006 10:41:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Aralık 2006, 10:40 - İp: 85.***.**5.234
isigollu
isigollu (üye)
İstanbul / Meraklı

Cüneyt Bey yorumunuz için teşekkür ederim. Denediğim program "RawShooter essentials 2006", birkaç program daha denemiştim ama sonra sildim. Photoshop CS' de de açamıyorum. Picassa' da denedim açılıyor. Fakat yetersiz bir program. CS2' yi alacağım o zaman sorun kalmayacak sanırım.
Bu arada A100' den memnunmusunuz. Ben bir ara acaba D80' mi alsaydım diye çok düşündüm ama iş işten geçmişti. Sizin fikriniz nedir ?

Tarih: 29 Aralık 2006, 10:48 - İp: 81.***.**8.158
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Çok memnunum.

CS ile açamazsınız, çünkü Adobe Camera RAW'ın son versiyonları CS ile çalışmıyor ne yazık ki. Ben de CS kullanıyorum. Macintosh kullandığım için RawShooter essentials 2006' yı denemedim. Sanırım henüz .ARW formatını ilave etmemişlerdir.

Size bir sır vereyim bu vesile ile. Şu anda piyasadki hemen hemen bütün RAW editör programlarını denedim. Hiç biri, Sony'nin kendi programı (IDC) kadar hızlı değildi ve daha da önemlisi hiç biri IDC ile elde ettiğiniz renk tonlarını veremedi. IDC'nin tek kötü tarafı, kullanıcı arayüzünin biraz kötü olması ama RAW'dan alınan sonuçlar açısından çok başarılı. 2007'nin Ocak ayında Capture One LE'nin 4. sürümü çıkacak ondan biraz ümitliyim.

#ocaklilar' tarafından 29.12.2006 11:02:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Aralık 2006, 10:59 - İp: 85.***.**5.234
isigollu
isigollu (üye)
İstanbul / Meraklı

Cüneyt Bey teşekkürler.
Bu başlığı açmışken diğer A-100 kullanıcıları da makineleriyle ilgili fikirlerini, önerilerini, paylaşırlarsa sevinirim. Herkesin bayramını kutlarım.

Tarih: 2 Ocak 2007, 22:05 - İp: 85.***.**2.152
abdur
abdur (üye)
İzmir / Meraklı

selamlar, oncelikle herkesin gecmis bayramını kutlar mutlu yıllar dilerim. bende gecen hafta a100 aldım. ilk slr makinam ve makinayı çözmeye calısıyorum. ama su haliyle beni tatmin etmis durumda. ben de eos400d ile a100 arasında kalmıstım ama sonunda a100 aldım. umarım yakında makina ile tecrubelerimi paylasacagım.

Tarih: 5 Ocak 2007, 23:50 - İp: 81.***.**3.246
isigollu
isigollu (üye)
İstanbul / Meraklı

Sayın Abdur, makineniz hayırlı olsun. A-100 kullanıcıları olarak bilgi paylaşımında bulunmayı isterim. Diğer A-100 kullanıcılarına da ulaşabilirsek, bir yahoo grubu kurmayı planlıyorum.

Tarih: 6 Ocak 2007, 01:06 - İp: 85.***.**9.122
isigollu
isigollu (üye)
İstanbul / Meraklı

bir yahoo grubu kurdum.
" [email protected]"

A-100 kullanıcıları olarak bu grupta toplanarak fikir payaşımı yapabiliriz. Nikon ve Canon kullanıcıları çok ağırlıklı olduklarından her türlü yardımlaşmayı yapıyorlar. Fakat bizler azınlıktayız.
Herkesi bekliyorum.
Saygılarımla.

Tarih: 6 Ocak 2007, 01:18 - İp: 85.***.**9.122
degart
degart (üye)
İstanbul / Meraklı

selamlar,
bende yeni bir A-100 kullanıcısıyım daha doğrusu olmaya çalışıyorum,henüz makinayı deneyerek çözmeye çalışıyorum.
bu makinayı'da kullanarak eğitim veren bir kurs önerebilirseniz sevinirim.

Tarih: 12 Ocak 2007, 21:18 - İp: 88.***.**9.82
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Slm bende oldukca memnun bir A100 kullanıcısıyım

Tarih: 12 Ocak 2007, 22:11 - İp: 85.***.**6.174
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

isigollu,

RawShooter yazılımını üreten Pixmantec şirketinin teknolojisi Adobe tarafından satın alınmış, dolayısı ile RAW shooter'dan artık bir şey beklememek gerekir. Adobe şimdi bunun üzerine Lightroom adlı RAW yazılımını geliştirmekte. Beta sürümünü indirip deneyebilirsiniz. Ben Macintosh sürümünü denedim, ilk izlenim olarak gayet güzel fonksiyonel ve hızlı çalışan bir program.

degart,

İstanbul'dasınız, makinenin kullanımı konusunda arzu ederseniz size hızlandırılmış bir eğitim verebilirim. Geçen hafta aynı konuda ricası olan bir arkadaşa verdim, memnun kaldı. Email adresime yazabilirsiniz.

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:04 - İp: 85.***.**8.213