panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony Alpha Kulübü

Kulübümüz tüm Sony DSLR modellerini kullanan arkadaşlara açıktır. Tüm Sony DSLR modellerini, örnek fotoğraflarla ve teknik detaylarla tanıtalım.

Sony A100 - A200 - A300 - A330 - A350 - A380- A500 - A550 - A700 - A800 - A900.. Ve yeni çıkan sony modelleri.. Herkesi bekliyoruz.

*İlk ricamız, bu topiğe ekleyeceğimiz Sony fotoğraflarında özenli olalım arkadaşlarım.. Özensiz çekilmiş, hatalı pozlanmış, kullanıcı hatası olup ta netliği bozuk fotoğrafları lütfen eklemeyelim.

*Yaşanan bazı mağduriyetler nedeniyle, SPOT alışverişi tasvip etmiyorum şahsen..
Türkiye garantili ürünleri öneririm mümkünse..

*Amacımız, bir zamanlar bu sitedeki Sony topicleri altındaki havayı tekrar yakalayabilmek ve teknik paylaşımlar yapmaktır. Ve forumumuza biraz hareket, renk katmaktır.

*LÜTFEN, yazacağınız her cevap başına en fazla 3 fotoğraf ekleyiniz. fotoğrafların uzun kenarı en fazla 1024 piksel olsun. Yoksa sayfamız bozuluyor.

*Fotoğraflarınızı bilgisayarda küçültünce MUTLAKA bir detay ve netlik kaybı oluyor. Bu yüzden küçülttükten sonra çok az ve tadında bir keskinlik ilavesi yapmanızı öneririm.

*Fotoğraflarımıza kontrast, renk tonlama gibi müdaheleler yapabiliriz. Ancak bunu belirtirsek çok iyi olur. Ayrıca fotoğrafınızı HANGİ MAKİNE ve HANGİ LENS ile çektiğinizi mutlaka her fotoğraf için yazınız.

*Sony markasını her ne kadar sevsek te, yazılarımızda OBJEKTİF olmalı, bizi okuyan arkadaşlara doğru fikir vermeliyiz. asla yanıltıcı olmadan.. Memnun olmadığınız birşeyler olursa, paylaşmaktan çekinmeyin, beraber tartışalım burada..

*Sadece fotoğraf değil, zaman zaman teknik bilgiler paylaşacağız ve sorularımıza cevap arayacağız.

Ayrıca, bu topicteki fotoğrafları büyütmek için tıkladığınızda, ikinci bir kez daha tıklayıp, tekrar büyütünüz. Yoksa fotoğraf net görünmeyecektir.

Markamı seviyorum, Sony dostluğunu canlandıralım tekrar.. kulübümüz hayırlı olsun

---------------------------------------------

Bir sony A300 fotoğrafı..

12 yıllık canyoldaşım Panç.. bir yarışmada ona 1.lik onurunun verildiği fotoğrafı:

Tarih: 6 Mayıs 2009, 03:26 - İp: 88.***.**2.91
mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

saolasın mustafa abi.
ben hemen o yazını tekrar bi araştırayım.
muhtemelen okumuşumdur ama bir daha okuyunca birşey kaybetmem.
kazanırım

Tarih: 5 Temmuz 2009, 21:39 - İp: 78.***.**5.218
mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

yazıyı buldum.herkes faydalansın diye buraya da ekliyorum...

"bu lensi her zaman A modunda kullan.. pozlaman -0.3 olsun genelde..

bu grup lenslerin hepsi, F: 1.4 veya 1.8 gibi değerlerde en keskin seviyesine ulaşmaz.
ama yine de memnun edecek kadar keskindir. ben çok memnunum şahsen..

ben gece çekimlerinde veya zayıf ışıkta veya özel kompozisyonumda F:1.7 ile F:2.8 arası çekimlerde çok iyi sonuçlar alıyorum.
bokeh mükemmel bu lenste..
yapacağın şey, doğru odaklamak..

Odak olarak çoklu değil de, merkez odaklama ile çalış bu lenste..
çünkü özellikle çok açık diyaframda çekerken ( f 1.7 f 2.8 civarları) netleme alanı dar olacaktır. ve bu yuzden asıl netlenmesi gereken yere isabet ettirmelisin. çoklu odak seçersen, makine senin isteiğin dışındaki bir bölgeye netleme yapabilir.
merkez odak çalış ve istediğin noktayı netle..
VEEE ÇOK ÖNEMLİ:
Özellikle hareketli nesneleri çekerken, netleme yapınca anında çekmelisin. hızlı şekilde.. eğer yarım basıp beklersen, hareketli cisim odak noktasından ayrılır. ama sen onun eski durduğu alana netlemişsindir. ve makine o alanı net çeker.
asıl çekmek istediğin ise, yer değiştirdiği için flu çıkar
bu her lens için gecerli
zayıf ışıkta isoyu yükseltmekten çekinme hiç..

1-2 sayfa geride benim eklediğim neyzen fotolarını gördün mü?? gece çekilmiş?
işte o fotolar 50mm ile çekildi ve hepsi de iso1600..

sonuç gayet tatminkar..

sen isoyu yükseltmez ve düşük enstantane kullanırsan, hareketli objeler elbet flu olur.
ve el titremen de bozar.

bu lens F değerini yükselttikçe daha da keskinleşir. f:4 ve üstünde daha keskindir.
ama bu değerlerde bokeh azalır.

renkleri çok canlıdır. ama sen yinede önceden verdiğim renk ayarlarını bozma..

Benim kızın fotosunu f:1.7 ve f:2.5 değerleri arasında çekmiştim.
ve özellikle dua serisi fotoğraflarımı tripodla çekmiştim. onlar özeldi.
ışık iyiyse özellikle korkma.. mevsim pek fotoğraf mevsimi değil şu an..

hava karanlık, ışık kötü.. ışığın tadı olmaz kışın pek..
kışın en iyi öğle güneşi, yaz mevsiminin akşam güneşinden kötüdür unutma..
ışık en önemli araçtır fotoğrafta..

evet, prof adamların bir sürü sabit lensi vardır. zoomlu lensi az tercih ederler.
sabit lensler en kaliteli fotoğrafı verir. yerçekimi kanunudur bu.. "

written by_panctom

Tarih: 5 Temmuz 2009, 22:13 - İp: 78.***.**0.143
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

Sony a300 18-70

#morpurple' tarafından 05.07.2009 23:34:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Temmuz 2009, 23:29 - İp: 85.***.**2.171
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Eveeeet tatildeyiz ve tatilde gene DATÇA dayız. Deniz, muhteşem bir hava ve sakinlik, huzur isteyenlere Datça Palamutbükü nü özellikle tavsiye ederim.

Buradan fotoğraf yüklemek çok zor , internet sürekli gidip geliyor.

Bizim çocuklar Can Babayı öğreniyorlar

Tarih: 7 Temmuz 2009, 16:48 - İp: 88.***.**3.235
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 9 Temmuz 2009, 17:39 - İp: 88.***.**2.222
orhunmut
orhunmut (üye)
İçel / Meraklı

bu da benden olsun

Tarih: 10 Temmuz 2009, 14:01 - İp: 88.***.**8.53
08ankara37
08ankara37 (üye)
Artvin / Amatör

A 300 75-300

Tarih: 10 Temmuz 2009, 19:12 - İp: 85.***.**4.181
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

alıştım artık makineme birazcıkta olsa yol katettiğimi düşünüyorum =) yeni çektiğim fotolardan ekleyim biraz =)

18-70

Tarih: 12 Temmuz 2009, 15:05 - İp: 78.***.**6.224
08ankara37
08ankara37 (üye)
Artvin / Amatör

sony a 300 75-300

Tarih: 12 Temmuz 2009, 16:46 - İp: 85.***.**5.163
08ankara37
08ankara37 (üye)
Artvin / Amatör

Tarih: 12 Temmuz 2009, 16:48 - İp: 85.***.**5.163