panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony Alpha Kulübü

Kulübümüz tüm Sony DSLR modellerini kullanan arkadaşlara açıktır. Tüm Sony DSLR modellerini, örnek fotoğraflarla ve teknik detaylarla tanıtalım.

Sony A100 - A200 - A300 - A330 - A350 - A380- A500 - A550 - A700 - A800 - A900.. Ve yeni çıkan sony modelleri.. Herkesi bekliyoruz.

*İlk ricamız, bu topiğe ekleyeceğimiz Sony fotoğraflarında özenli olalım arkadaşlarım.. Özensiz çekilmiş, hatalı pozlanmış, kullanıcı hatası olup ta netliği bozuk fotoğrafları lütfen eklemeyelim.

*Yaşanan bazı mağduriyetler nedeniyle, SPOT alışverişi tasvip etmiyorum şahsen..
Türkiye garantili ürünleri öneririm mümkünse..

*Amacımız, bir zamanlar bu sitedeki Sony topicleri altındaki havayı tekrar yakalayabilmek ve teknik paylaşımlar yapmaktır. Ve forumumuza biraz hareket, renk katmaktır.

*LÜTFEN, yazacağınız her cevap başına en fazla 3 fotoğraf ekleyiniz. fotoğrafların uzun kenarı en fazla 1024 piksel olsun. Yoksa sayfamız bozuluyor.

*Fotoğraflarınızı bilgisayarda küçültünce MUTLAKA bir detay ve netlik kaybı oluyor. Bu yüzden küçülttükten sonra çok az ve tadında bir keskinlik ilavesi yapmanızı öneririm.

*Fotoğraflarımıza kontrast, renk tonlama gibi müdaheleler yapabiliriz. Ancak bunu belirtirsek çok iyi olur. Ayrıca fotoğrafınızı HANGİ MAKİNE ve HANGİ LENS ile çektiğinizi mutlaka her fotoğraf için yazınız.

*Sony markasını her ne kadar sevsek te, yazılarımızda OBJEKTİF olmalı, bizi okuyan arkadaşlara doğru fikir vermeliyiz. asla yanıltıcı olmadan.. Memnun olmadığınız birşeyler olursa, paylaşmaktan çekinmeyin, beraber tartışalım burada..

*Sadece fotoğraf değil, zaman zaman teknik bilgiler paylaşacağız ve sorularımıza cevap arayacağız.

Ayrıca, bu topicteki fotoğrafları büyütmek için tıkladığınızda, ikinci bir kez daha tıklayıp, tekrar büyütünüz. Yoksa fotoğraf net görünmeyecektir.

Markamı seviyorum, Sony dostluğunu canlandıralım tekrar.. kulübümüz hayırlı olsun

---------------------------------------------

Bir sony A300 fotoğrafı..

12 yıllık canyoldaşım Panç.. bir yarışmada ona 1.lik onurunun verildiği fotoğrafı:

Tarih: 6 Mayıs 2009, 03:26 - İp: 88.***.**2.91
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Başlığa yazmak istemedim ama..
Bu topiği okuyup ta, bir "önderlik" hevesinde veya havasında olduğumun düşünülmesi beni çok üzer. Büyüklük Allah'a mahsustur.

Bir yandan şunu düşündüm:

Eskiden Netfotoğraf forumu o kadar canlı ve hareketliydi ki, hergün onlarca cevaplar yazılırdı. Biraz bu hareketi katalım, diğer markalara da şevk verelim. Forumdaki bu ölü toprağını hep beraber atalım istedim.

Tüm arkadaşlarıma sevgiyle..

----------------------------------------------------------------------------

Sony A300 ve Minolta F:1.7 lens ile çektiğim bir fotoğraf..
sadece çok az telafi keskinliği verdim ve çerçeve ekledim.
Renklere müdahele yoktur.

#panctom' tarafından 06.05.2009 03:38:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mayıs 2009, 03:31 - İp: 88.***.**2.91
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Eskiden Netfotoğraf forumu o kadar canlı ve hareketliydi ki, hergün onlarca cevaplar yazılırdı.
forumda yazdığım yazıyı bulamayacak kadar hızlı ve daha birine cevap yazarken benden önce 3-4 mesajın giridiği günler geldi aklıma anılarım depreşti.

Tarih: 6 Mayıs 2009, 03:39 - İp: 88.***.**0.35
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sorma remi

Ben de yaklaşık 2 ay önce bir gece aynı duyguları yaşadım
sabaha kadar eski konuları okudum o gece.. Kimler gelmiş, geçmiş buradan..
Çok az kaldık artık.. O eski hava bambaşkaydı. İnşallah bir nebze olsun canlandırırız

-----------

Sony A300 ve 18-70 kit lens..
Telafi keskinliği verildi. Arka plandaki 1-2 obje silindi. Renkli sepia efekti uygulandı.
çerçeve eklendi.

Tarih: 6 Mayıs 2009, 03:52 - İp: 88.***.**2.91
alialuc
alialuc (üye)
İzmir / Amatör

Diğer Topicleri Genelde kaçırdım ama Bu Topiğide Kaçırmadan yazıyım

Taze Taze Çandarlı Gezintimden Fotograflar...

Sony Alpha 300 - 18-70 Kit Lens İle Çekilen Bir Fotograf...
Makine Üzerinde Const. +2 Brig. -1 Olarak Ayarlandı.

--------------------------------------------------

Tarih: 6 Mayıs 2009, 11:52 - İp: 88.***.**1.184
alialuc
alialuc (üye)
İzmir / Amatör

Sony A300 - 18-70 Kit Lens İle Çekildi...
Tonlama Const. Düzeyi PS de Düzeltildi...

----------------------------------------------

Tarih: 6 Mayıs 2009, 11:58 - İp: 88.***.**1.184
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

A100+CZ16-80
Otomatik kontrast, keskinlik
Geçen hafta galeriye yüklediğim bu fotoğrafı katkı amacıyla buaraya da yüklüyorum.
Sony'cilere selam

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=333315

#merson' tarafından 06.05.2009 16:08:53 tarihinde düzenlendi.

#merson' tarafından 06.05.2009 18:52:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mayıs 2009, 12:03 - İp: 88.***.**5.19
alialuc
alialuc (üye)
İzmir / Amatör

Yine A300 Ve Kit Lens Kombinasyonu...

Fotograf Üzerinde Hiç Bir İşlem Yapılmamıştır...
İmza Ve Çerçeveyi Saymazsak

-----------------------------------------------------

A300 - Klt Lens !

Yaklaşık %50 Crop Olup Const. Düzenlemesi Yapılmıştır...

----------------------------------------------------------------

Tarih: 6 Mayıs 2009, 12:06 - İp: 88.***.**1.184
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Mesut abi seni gördüğüme çok sevindim
Fırsat buldukça katıl bize abi, seni burada görmekten mutlu olurum
harika fotoğrafın için de tebrikler..

Sevgili Ali, hemşerim
Hoşgelmişsin
Başlangıcın harika olmuş
düzenleme ve imzaların da çok şık, kutlarım. Sakın irtibatı koparma..

------------------------------
ÖNEMLİ:
Başlığa da ilave ettim, bu topicteki fotoğrafları büyütmek için tıkladığınızda, ikinci bir kez daha tıklayıp, tekrar büyütünüz. Yoksa fotoğraf net görünmeyecektir.

sony A300 ve cz 16-80 lens..

yatay olan fotoğraf, dikeye çevrildi. kontrast efekti uygulandı. az telafi keskinliği ve beyaz çerçeve..

Bu fotoğrafta ise hiçbir müdahele yoktur. tamamen makineden çıktığı gibi..
sadece çerçeve eklendi:

#panctom' tarafından 06.05.2009 14:20:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mayıs 2009, 14:13 - İp: 88.***.**2.91
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bizimde ufak katkımız olsun

Tellerin arkasından !!!! Tamron 70-300. Doğal

#muratreis' tarafından 06.05.2009 17:18:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mayıs 2009, 17:16 - İp: 81.***.**9.145
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

eyvallah reis

Bu topikte zaman zaman teknik bilgi ve benzeri paylaşımlarda yapacağız. sadece fotoğraf eklemek değil amacımız..

bu hafta galeri bölümüne pan çalışmaları ekledim. Görmeyenler için burada hem teknik bilgi, hem de fotoğraf olarak paylaşmak istiyorum.

Çok ilginçtir; 2 yıl önce sony A100 DSLR makinemi ilk aldığım gündü. Ve sahil kenarına pan denemesi için geldim. Henüz ayarlarımı bile tam yapamamıştım ki (iso değeri bile 400'de kalmış) bu canavar göründü. Yani hazırlıksız yakalandım ama yine de nişanlayıp çektim.

PAN ÇEKMENİZ İÇİN TAVSİYELER:

1- DSLR makineniz olması lazım.. İyi ışıkta kompakt makineyle zordur, çünkü f:8 den kısık diyaframa ihtiyaç vardır. Ancak kapalı havada ve az ışıkta, kompaktla mümkün olabilir.

2- S modu veya M modu ile pan çekilir.

3- Enstantane en fazla 1/30 olmalıdır. Daha üst değerde, pan etkisi azalabilir.

4- AF seçeneklerinden C-AF (continius) seçmenizi öneririm.

5- İso değeri 100 olursa daha iyi..

6- Seri çekim yapılması tavsiyemdir. Yani deklanşöre basıyorsunuz, makine arka arkaya aralıksız pozluyor.

7- Konuyu iyi takip edin. Nişanlayın, odağı kilitleyin ve basın. Onunla birlikte makineyi çevirin. Bu sırada elinizi deklanşörde sürekli basılı tutun.

8- Sabır, emek, sabır, emek.. Hayal ettiğiniz kompozisyon anında çıkmayacaktır. Bu bazen çok uzun sürebilir.

9- Bol bol ısınma turları atın.. Geçen her aracı çekin ki, eliniz alışsın.

10- Panda kullanacağınız araç, asil veya özel olsun. Her araç pan için estetik değildir. Ama eski bir vosvos mesela özeldir.

11- Ters ışığa karşı pan çalışması yapmayın. Öğle ışığında da yapmayın.

12- Pan çekicem diye araba altında kalmayın, aman dikkat

gerisi sizin yaratıcılığınıza kalıyor.

Tarih: 6 Mayıs 2009, 21:31 - İp: 88.***.**2.91