panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony Alpha Kulübü

Kulübümüz tüm Sony DSLR modellerini kullanan arkadaşlara açıktır. Tüm Sony DSLR modellerini, örnek fotoğraflarla ve teknik detaylarla tanıtalım.

Sony A100 - A200 - A300 - A330 - A350 - A380- A500 - A550 - A700 - A800 - A900.. Ve yeni çıkan sony modelleri.. Herkesi bekliyoruz.

*İlk ricamız, bu topiğe ekleyeceğimiz Sony fotoğraflarında özenli olalım arkadaşlarım.. Özensiz çekilmiş, hatalı pozlanmış, kullanıcı hatası olup ta netliği bozuk fotoğrafları lütfen eklemeyelim.

*Yaşanan bazı mağduriyetler nedeniyle, SPOT alışverişi tasvip etmiyorum şahsen..
Türkiye garantili ürünleri öneririm mümkünse..

*Amacımız, bir zamanlar bu sitedeki Sony topicleri altındaki havayı tekrar yakalayabilmek ve teknik paylaşımlar yapmaktır. Ve forumumuza biraz hareket, renk katmaktır.

*LÜTFEN, yazacağınız her cevap başına en fazla 3 fotoğraf ekleyiniz. fotoğrafların uzun kenarı en fazla 1024 piksel olsun. Yoksa sayfamız bozuluyor.

*Fotoğraflarınızı bilgisayarda küçültünce MUTLAKA bir detay ve netlik kaybı oluyor. Bu yüzden küçülttükten sonra çok az ve tadında bir keskinlik ilavesi yapmanızı öneririm.

*Fotoğraflarımıza kontrast, renk tonlama gibi müdaheleler yapabiliriz. Ancak bunu belirtirsek çok iyi olur. Ayrıca fotoğrafınızı HANGİ MAKİNE ve HANGİ LENS ile çektiğinizi mutlaka her fotoğraf için yazınız.

*Sony markasını her ne kadar sevsek te, yazılarımızda OBJEKTİF olmalı, bizi okuyan arkadaşlara doğru fikir vermeliyiz. asla yanıltıcı olmadan.. Memnun olmadığınız birşeyler olursa, paylaşmaktan çekinmeyin, beraber tartışalım burada..

*Sadece fotoğraf değil, zaman zaman teknik bilgiler paylaşacağız ve sorularımıza cevap arayacağız.

Ayrıca, bu topicteki fotoğrafları büyütmek için tıkladığınızda, ikinci bir kez daha tıklayıp, tekrar büyütünüz. Yoksa fotoğraf net görünmeyecektir.

Markamı seviyorum, Sony dostluğunu canlandıralım tekrar.. kulübümüz hayırlı olsun

---------------------------------------------

Bir sony A300 fotoğrafı..

12 yıllık canyoldaşım Panç.. bir yarışmada ona 1.lik onurunun verildiği fotoğrafı:

Tarih: 6 Mayıs 2009, 03:26 - İp: 88.***.**2.91
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

50 mm nin bokeh 'i harika elinize saglık mimarbey.

Tarih: 3 Temmuz 2009, 22:23 - İp: 85.***.**3.80
mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

Eveeet sizlerden özellikle yorum istediğim 3 fotoğrafıma geldi sıra.
Bunları minolta 50 mm de çektim.Benim bu fotoğraflarda en beğendiğim özelliklik adeta bir yağlıboya tablo gibi olması.Renkler o kadar birbirinin içinde ve ahenkle gözümü okşadı ki sizle paylaşmadan edemedim.
Olumlu olumsuz her türlü eleştrinizi bekliyorum..

f 1.7
1/13 sn
400 iso

f 1.7
1/13 sn
400 iso

f 1.7
1/30 sn
400 iso

Tarih: 3 Temmuz 2009, 22:28 - İp: 78.***.**1.175
mimarbey
mimarbey (Objektif)
Ankara / Amatör

eleştrileriniz için teşekkür ederim.

minolta 50 mm f 1.7 lens her sony kullananın kullanmasını tavsiye ettiğim bir lens.
ben çok aradım.zar zor buldum.bulduğumda da fiyatına bile bakmadan gözüm kapalı aldım.
bu lens gerçekten çok iyi.mustafa abinin bu konunun ilk mesajındaki dua fotoğrafı bu lensle ilgili birçok şeyi anlatıyor zaten.bokeh süper netlik süper,renkler zaten bir cümbüş.
bir insan bir lensten başka ne ister ki.portre çekmeyi sevenler muhakkak edinsin..

Tarih: 3 Temmuz 2009, 22:30 - İp: 78.***.**1.175
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

mimarbey 50mm ile çektiğiniz son 3 karede renkler harika dediğim gibi bokeh mukemmel alcam alcam bende alcam

Tarih: 3 Temmuz 2009, 22:34 - İp: 85.***.**3.80
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

ben makineyi alırken minolta 50 mm de wardı aldığım abide ama o kadar param çıkmadı makineyi zar zor aldım içimde kaldı walla hemde çok uygundu fiyatı nese daha acemiyiz zaten kit lenslerde fazlasıyla iyi bnm için memnunum bu arada o son üç resim gerçekten fotoğraf diilde yağlı boya tablosu gibi çıkmş renkler müthiş..

Tarih: 3 Temmuz 2009, 22:41 - İp: 85.***.**2.171
08ankara37
08ankara37 (üye)
Artvin / Amatör

50 mm de çok güzelmiş, teşekkürler.

75-300

Tarih: 4 Temmuz 2009, 11:50 - İp: 78.***.**3.202
08ankara37
08ankara37 (üye)
Artvin / Amatör

75-300 macro modunda,

Tarih: 4 Temmuz 2009, 16:03 - İp: 78.***.**0.225
08ankara37
08ankara37 (üye)
Artvin / Amatör

75-300 lens ile

Tarih: 5 Temmuz 2009, 01:25 - İp: 78.***.**4.241
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

08ankara..
form grafiğinin gitgide yükseldiğini görüyorum.
75-300 konusunda haklıymışım değil mi

tebrikler sonydaşım

----------------

morpurple..
inan var ya.. çok büyük kısmet tepmişsin.
ne yapıp edip o 50mm lensi alsaydın keşke..
ilerde arasan bulamazsın.

--------------

mimarcım renkler süper..
ama netlik zayıf..

50mm ile netleme konusunda muratreis'e cevaben birçok öneri yazmıştım a300 topiğinde..
çok uzun bir yazıydı.
tahminim 6-8 ay önce..
o yazıyı bulabilirsen faydalı olacaktır.

İnanın bu 50mm ile çok daha keskin ve net fotolar çekilebilir.
hem de bıçak gibi keskin..

işte böyle.. yeter ki uygun ışığı seçin, doğru noktaya netleme yapın ve odağı kaydırmayın çekerken.. elinizi de titretmeyin.

50mm.. Ve bu fotoda minicik bir PC düzenlemesi bile yok..

#panctom' tarafından 05.07.2009 02:00:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Temmuz 2009, 01:58 - İp: 88.***.**8.232
08ankara37
08ankara37 (üye)
Artvin / Amatör

mustafa bey teşekkürler, 75-300 e bayıldım, şimdide 50 mm. mimarbeyin fotolarına bayıldım, herhalde onun peşine düşecem şimdi de, ama ilk etapta haftaya ankaradayım bi piyasaya bakacam filmli makinelerin lenslerini kullanabileceğim aparat bulabileceğim yer varmı.

Her şey için çok teşekkürler. Photoshopla başladık, dijitalle çektik, oynadık fotograf yaptığımı zannediyordum ama çekmek ve fotografı anlamak inanın çok başkaymış, kendimi kandırıyormuşum.

300 gb arşiv var psd png jpeg, şimdi yüzüne bile bakmıyorum. Daha iyi nasıl çekerim nasıl pozlarım, ışığı nasıl kullanırım vs.vs.

İnanın size nasıl teşekkür etsem azdır. Bakış açımı değiştirdiniz. Sony dostları ve dostlukları dahada iyiye gidecek bundan eminim.

Saygılar.

Tarih: 5 Temmuz 2009, 02:15 - İp: 78.***.**4.241