merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

Sony Alpha A100 Fotograf Galerisi

değerli sony a100 kullanıcıları..bildiğiniz gibi DSLR/SLR-LİKE SATINALMA REHBERİ dediğimiz sayfa dahada genişletilmiş bulunmaktadır.bu sayfada sony a100 fotografları için bir sayfanın açılması,yeni makina alacak veya makina arayışı içinde olan arkadaşların sadece fotograf incelemesini yaptıktan sonra daha sağlıklı karar vereceklerine inanıyorum..
cüneyt OCAKLILAR ve H.BAYKAL üstadlarımızın açtıkları sony inceleme sayfalarının,sony a100 kullanıcılarınında aktarmış oldukları bilgiler, kullanıcılara eşsiz bilgiler sunmaktadır. bu bilgilerin ders niteliğinde olduğuna inanıyorum.bu sayfaların teknik bilgilerin konuşulduğu sayfalar olarak kalması daha yararlı olur düşüncesindeyim. fotografların ise bu yeni açtığımız sayfada yayınlanması bence daha güzel olacaktır.yani bu sayfa sadece fotografların yayınlanması amacı ile açıldı.
mesut abinin bu önerisi bana oldukça mantıklı geldi.diğer sony a100 kullanıcılarınında beğeneceğine inanıyor ve ilk fotografı yüklüyorum
NOT:yükleyeceğimiz fotografların en fazla 800 piksel boyutunda olması sayfa düzeni açısından daha sağlıklı olacaktır..fotoğraf bilgilerinide yayınlamamız izleyiciler açısında daha faydalı olacaktır.slm.lar

#merhaz' tarafından 16.03.2008 03:31:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Haziran 2007, 13:49 - İp: 85.***.**0.211
askins
askins (üye)
İstanbul / Amatör

herkese merhaba,
bende yeni bir a100 kullanıcısıyım, daha önce sizlerinde bahsettiği a100 ile ilgili sayfa sayısı 100'ü aşmış olan yorumlarınızı ilgi ile okudum. inanın çok faydalandım. böyle bir başlık altında tecrüblerin paylaşılması sadece a100 kullanıcıları için değil farklı marka kullanıcıları içinde çok faydalı olacaktır. karınca kararınca bu başlık altında ben de çektiğim fotoğrafları yayınlamaya çalışacağım. .
ben de ilk fotoğrafımı göndereyim bari
K:1
iso 75, f5.6, 1/1000, kitlens 75-300

By askins at 2007-06-24

Tarih: 28 Haziran 2007, 01:59 - İp: 88.***.**6.223
ersel
ersel (üye)
İstanbul / Amatör

Böyle bir reaksiyon gösterdiğim ve yorum yaptığım için bütün Sony A100 kullanıcılarından özellikle buffalo (hakan) dan özür dilerim. Herkesin ışığı bol olsun iyi çalışmalar iyi resimler.

Tarih: 28 Haziran 2007, 08:26 - İp: 88.***.**3.179
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

@fipar teşekkür ederim güzel sözler için.
@ersel, ben de özür dilerim o halde, karşı reaksiyon için. En iyisi kapatalım bu konuyu
@askins hoşgeldin aramıza....

Tarih: 28 Haziran 2007, 08:57 - İp: 81.***.**7.49
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

"En iyisi kapatalım bu konuyu"

Tarih: 28 Haziran 2007, 09:15 - İp: 88.***.**6.244
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Süheyl Bey,
Makrolarındaki harika -kadrolu sanatçı- böceğin adı nedir?
1. sayfada fipar'ın sorusuna yanıt olacak mı, meslek sırrı mı?!...
"Süheyl bey, macro çekimlerde alan derinliğini nasıl ayarlayacağız onu anlatabilir misiniz? "
Teşekkürler

Tarih: 28 Haziran 2007, 09:43 - İp: 88.***.**6.244
thsn
thsn (üye)
Yurtdışı / Amatör

Lens: 18-70mm Kit Lens.
F:9
E:1/80

Lens: 18-70mm Kit Lens
F:9
E:1/320

Tarih: 28 Haziran 2007, 10:11 - İp: 81.***.**1.221
dentist444
dentist444 (üye)
Malatya / Amatör

mrb lar arkadaşlar Süheyl bey macro fotoğraflarınız muhteşem ötesi desem yeridir herhalde.beni mest etiniz vallahi.bende yeni A100 kullanıcılarındanım eğer bende sizler kadar güzel fotolar çekersem eklemeye başlayacağım buraya
hepinizin ışığı bol olsun

Tarih: 28 Haziran 2007, 10:43 - İp: 85.***.**6.41
seaman
seaman (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar,

1. Makro fotografları yayınlamayın (Moralim bozuluyor. Hanımdan makro lens vizesi çıkmadı...)

2. Minolta 50mm fotografları da yayınlamayın (geçen gün Sirkeci'de aradım, bulamadım. Sadece 1 tane f:1,4 vardı, içim gitti ama ona da 200 Euro istediler)

Alan var alamayan var.

Şaka bir yana, çekirge fotografını müthiş buldum. Ekrandan fırlayacak gibi görünüyor.

Bu topic çok iyi oldu. Sanırım hızla büyüyecektir.

Bir portre:

Sigma 70-300
ISO:400
300mm
1/250
f/7.1

Bir papatya:

Sigma 70-300
ISO:400
300mm
1/4000
f/5.6

Tarih: 28 Haziran 2007, 10:55 - İp: 81.***.**0.33
dentist444
dentist444 (üye)
Malatya / Amatör

arkadaşlar sizlere bir sorum olacak minolta 50 mm f:1.8 buldum bir tane(fiyatınada 100ytl istiyorlar) bunun f:1.7 den çok bir farkı varmıdır sizce çekim kalitesi açısından.birde sony nin 75-300ü ile minoltanın 75-300 arasında fotoğraf kalitesi arasında fark varmı.önceki yazdıklarınızdan sony minoltaları kendi adıyla üretiyor demiştiniz heralde minoltalar daha ucuzda onun için soruyorum yani iszce minolta alıyımmı

Tarih: 28 Haziran 2007, 10:59 - İp: 85.***.**6.41
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Thsn,

1. resim, hani suyun karsi tarafini cektigin, fazla pozlanmis. Firsatin varsa ayni saatte, benzer bir havada oraya bir daha git ve Ev-1 veya E-1.3 ile bir daha dene, harika bir kare yakalayabilirsin. Veya ND filtre kullan, gokyuzunu koyultsun.

Fazla pozlamak makinanin sucu degil, matris sistemine gore yapabilecegi en iyi isi yapmis makina. Ama gelgelelim dijital, filmden farkli olarak, yuksek kontrastli sahnelerde cabucak saturasyona giriyor, cok dikkatli olmak gerekiyor.

Saturasyon olayini soyle anlatayim: Resimdeki her piksel 3 temel rengi temsilen (mavi, kirmizi, yesil) 3 adet 8-bitlik sayi ile temsil ediliyor. 8-bit demek 0'dan 255'e kadar tamsayilar oluyor. Eger renklerden biri bu 255 degerini asacak kadar parlaksa, biz bu duruma saturasyona girme diyoruz, renk ne kadar parlak olursa olsun yine de 255 olarak kaydediliyor.

Simdi o resme donersek, gokyuzu temel olarak mavidir, resmin sol ust kosesinde goruldugu gibi. Fakat sag tarafa dogru gelindikce parlaklik artmis ve once mavi renk saturasyona girmis, 255'te takilip kalmis, diger renkler bu sirada artmaya devam edebildikleri icin genel renk tonunda mavinin egemenligi azalmis ve hafif yesile calan dogal olmayan bir renk ortaya cikmis, resmin en sag tarafinda butun renkler saturasyona girdigi icin gokyuzu bembeyaz olmus. Gokyuzunun beyaz veya mavi olmasi sorun degil ama ara bolgedeki o garip renk hic olmamaliydi.

Hani Nikon 3D Matris olcum diye pazarlama yapiyor ya, orada "3D"den kasit her rengin saturasyonunun ayri ayri kontrol edilmesi. Ayni sekilde yeni Nikon modellerinde histogram 3 renk icin ayri ayri, Sony'de durum nasil bilmiyorum. Hersye ragmen 3D olayi cokda onemli degil, olmasada olur, ama biraz dikkat etmek gerekiyor.

#antika' tarafından 28.06.2007 11:30:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Haziran 2007, 11:21 - İp: 81.***.**5.159