lucius
lucius (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax İçin Görüşler Lütfen

herkese merhabalar biraz sabredip dslr-like almaktan vazgeçtim iyiki oyle yaptım şimdi yaklaşık 1000-1100 ytl arasında bi bütçeye sahibim pentax k200 yada k10 düşünüyorum sanırım f/p olarak en iisi pentax olacak istanbulda bu fiyatlara 0 makine bulabilirmiyim birde hayyam fiyatlarından haberi olan varmı bu makinelerin yardım eden herkese teşekkürler şimdeden saygılar

Tarih: 2 Eylül 2008, 18:17 - İp: 85.***.**0.43
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

puskas k200d kullanmamıs biri olarak senın yorumlarınında farkı yok.tek fark sen baska markaları kotuluyorsun.

önüne gelen pat küt yorum yapıyor gidin araştırın önce yaa

Tarih: 19 Eylül 2008, 14:24 - İp: 85.***.**3.117
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Sercan;
K10D nin hiç bir fotoğrafını görmeden yorum yapman çok saçma olmuş. Dpreview deki fotoğraf yorumu, makina sadece "Natural" ayarında iken yapılan jpeg çekimler için geçerli. "Bright" modunu seçersen ya da keskinliğe +2 ve kontrast ayarını da zevkine göre yaparsan, jpeg kalitesinin gayet iyi olduğunu görürdün. Ben RAW çekmekten vazgeçtim sadece JPEG çekiyorum ve hiçbir sıkıntısını görmedim. "Çok kötü" ya da "berbat" gibi yorumlar yapabilmek için önce makinayı bir incele kullan da öyle yorum yap. Yoksa merak etme buradaki herkes Dpreview okuyabiliyor, tek sen değilsin.

#t_yaman' tarafından 19.09.2008 17:10:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2008, 14:49 - İp: 78.***.**5.148
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Pekala öyle olsun biraz ukalalığa kaçtığımın farkındayım ama o kadar da değil çünkü yardımcı olmak için gözleme dayalı düşüncemi söylemiştim ,
ama o çok kötü lafından sonra yazdıklarım onun geçerliliğini yitirmeliydi yanlış anlaşıldı çünkü..
O ilk mesajda ısrar etmeyin..

Modern hiçbir dlsr'ye kötü demedim ama;
Gaijin bir dslrnin jpgsine kötü derim bal gibi:
D100ün jpegsi gördüm eminim benim fuji s5700ümden daha kötü incelediğim çıktılar , epey dijital kalıntı dolular.

Modern her dslr her kompakttan daha iyidir ama bir 40d kadar başarlı değil ; anladığım kadarıyla başarılı sonuç için "tek" parametre gerekliyse kaliteli jpeg için onun da ilk iddiadan farkı kalmaz o zaman..
Ben marka da kötülemiyorum üstelik.. k20d için aynı şeyleri düşünmedim mesela..
Bunun için "şahane" makina demiştim vurgulu o ilk mesajda da.. genel olarak kötü demeye haddim olmadığı için..

Üstelik artık teknoloji standartlaştığı için fotoğrafların ayırt edici özelliği kalmadığını düşünmüştüm üstelik 1-2 kere girdim küçük fotolardan ne anlaşılır ki? Tamamen fotoğrafçının mahareti...

Gaijin h1'le kız kulesini benim 400d'mle çektiğimden daha güzel çekmiş diye o daha mı güzel??

t_yaman; elbette farkındayım

Bu arada yaman ekleme yapayım tekrar girip baktım 1-2 kere ve orda güzel fotolar gördüm ama hep küçük.. Ve sence bunlar (tekrardan) o makinaya mahsus mu?

Hiç foto incelememiş demeyin lütfen yazın bomboşken bu incelemelerle bol bol vakit öldürüyodum artık vaktim olmayacak.

#sercan85' tarafından 19.09.2008 18:41:32 tarihinde düzenlendi.

#sercan85' tarafından 19.09.2008 18:42:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2008, 18:07 - İp: 85.***.**9.111
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@gaijin benle uğraşmadan yapamıcan anlaşılan...hangi markayı kötülemişim? mutlaka geçerli bir sebebim vardır.. getir kopyala yazdıklarımı hadi koş koş !!

şunuda belirteyim pentax'ın kit lensleri dünyanın en iyi kit lensidir.. canikonların böyle bir iddaası bile yok bu alanda...cihazı cihaz yapan lenstir...

ayrıca k200de kullanmamış olabirim ama cihazı a'dan z'ye biliyorum sercan85 pentaxların hakkında en ufak bir fikri olmadan bu yazıları yazmış öyle bir yorum yapmak zorunda kaldım..

2007'de ödül almış bir cihazın jpg çekimlerine çok kötü diyen birinin benim nazarımda foto bilgisi yoktur...

Tarih: 19 Eylül 2008, 18:36 - İp: 78.***.**6.144
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Foto bilgisi mi makina bilgisi mi beyfendi???????????

Üstelik ödül alan "kusursuzdur" diye bi kaide olmak zorunda mı?

#sercan85' tarafından 19.09.2008 18:44:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2008, 18:43 - İp: 85.***.**9.111
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

sercan hala inat ediyorsun başlardada böyle inatlaştın benle.. ödül alan kusursuz olmaz tabiki ama adamlar jpg'i kötü bir makineyede ödül vercek kadar aptal değiller herhalde..

en önemli faktör çünkü çekim kalitesi, netlik, tonlama, keskinlik vs. bunlar en başta gelen kriterlerdir...

foto bilgisi derken orda "mecaz" kullandım makine bilmeyen biri bile bunu çok rahat tahmin edebilir..

yurtdışındaki dergilerde k10d 2007 yılında hep editörlerin seçimi olmuş ve ödül almış bir cihaz şimdi otur düşün.. JPG kalitesi çok kötü olcak ve adamlarda makinenin endamına bakıp puanlayacaklar ve dergiye basacaklar makinenin tipi gayet iyi benim seçimim diyecek kadar aptalmı bu adamlar yaa !!!!

güzel hemşehrim yapma etme yanlış yoldasın...

Tarih: 19 Eylül 2008, 20:31 - İp: 78.***.**6.144
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

puskas senın iflah olacagın yok,kendin her turlu sacma sapan yorumu yapıp,baskalarının yorumuna git ogrende gel gibi cevaplar vermen bile gosteriyor zaten..
hala daha odul vs. diyorsun,odul almıs baska makineleri karalarken.
dunyanın en iyi kit lensleri pentaxın degildir boyle birsey yok.
bunu nerden okduun merak ettim dogrusu.

su yorumalrı yaparken,gormeden bilmedenkullanmadan ahkam kesme hastalıgına yenık dusmesenız ne guzel olacak.
sen k200 hakkında butun yazılanları okumus olabilirsin.
ama eline aldıgında bir anda herseyın bos ayzı oldugunuda farkedebilirsin..
baskasının ipiyle kuyuya iniyorsunuz, baskalarının yazdıklarıyla kendinizi gazlıyorsunuz,sonra tutup kendiniz gaz vermeye abslıyorsunuz kendi kendinize.
sakin,sakin.
bir dediginiz digerini tutsun enazından.

Tarih: 19 Eylül 2008, 21:18 - İp: 88.***.**0.240
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@gaijih git kendini başka şeylerle avut senle kaybedecek zamanım yok benim.. daha fazla rahatsız etme beni anladınmı?

Tarih: 19 Eylül 2008, 21:28 - İp: 78.***.**6.144
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

anlamadım dersem ne olcak?
sen git kendini avut asıl.
milleti yalan yanlıs bilgilerle doldurmaktan vazgec.

Tarih: 19 Eylül 2008, 22:05 - İp: 88.***.**0.240
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

hadi hadi olm başka kapıya!! hala aynı lafları geveliyorsun!! anlamadıysan bidaha anlatırım...

Tarih: 19 Eylül 2008, 22:38 - İp: 78.***.**6.144