lucius
lucius (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax İçin Görüşler Lütfen

herkese merhabalar biraz sabredip dslr-like almaktan vazgeçtim iyiki oyle yaptım şimdi yaklaşık 1000-1100 ytl arasında bi bütçeye sahibim pentax k200 yada k10 düşünüyorum sanırım f/p olarak en iisi pentax olacak istanbulda bu fiyatlara 0 makine bulabilirmiyim birde hayyam fiyatlarından haberi olan varmı bu makinelerin yardım eden herkese teşekkürler şimdeden saygılar

Tarih: 2 Eylül 2008, 18:17 - İp: 85.***.**0.43
thedogfather
thedogfather (üye)
Yurtdışı / Meraklı

1 yillik pentax kullanicisiyim K10D ile basladim simdi K20D aldim...Niye pentax dersen ilk once cok para harcamak istemedim bu ise daha sonra hergun daha hosuma gitmeye basladi ve devamini getirdim..en son 50-135 pentax 2.8'lik objektif aldim gerci bu lens makine kadar pahali ))) sonucta memnunum tavsiye ederim.....hoscakal... bu arada k10d yi satiyorum eger lazim ise....

Tarih: 18 Eylül 2008, 16:45 - İp: 81.***.**0.70
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

k10d hiç tavsiye etmem şahane makina tamam herşeyi çok iyi ama bir şeyi var ki hepsini berbat ediyor:
jpeg kalitesi çok kötü kompaktlardan bile kötü..

Hep raw çekmen gerekir kaliteli foto için.

Tarih: 18 Eylül 2008, 21:00 - İp: 78.***.**3.74
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

sercan lenslerin çeşidini eleştir,flaş çeşidi eleştir ama bence fotograf kalitesini eleştirme.
"çok kötü" kelimesi çok çok gereksiz cümle olmuş.
seni pentax topiğine kaliteli fotograf izlemeye davet ediyorum.

Tarih: 18 Eylül 2008, 21:45 - İp: 85.***.**4.198
murat71
murat71 (üye)
İstanbul / Amatör

PENTAX K10D yaklaşık olarak 1,5 senedir kullanıyorum ,
ve geneldede jpeg olarak çekiyorum .
neye göre kötü ? kompaklar neye göre iyi ?
fotoğraf kalitesi. soru ekleri koydum ama ,cevap'ları duymak istemiyorum . ( ukalalık olarak görmeyin lütfen ) inanın bıtkınlık verdi. ve hiç anlamıyorum forum köşelerinde ,
fotoğraf makinası eleştirmeni olup not verilmesini .

#MURAT71' tarafından 18.09.2008 23:14:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Eylül 2008, 22:59 - İp: 88.***.**4.69
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Kaynağım dpreview ;

"In-camera image processor unable to deliver crisp sharp edges, better to shoot RAW"

"o get that absolute crisp appearance you'll need to shoot RAW, and use Adobe Camera RAW or another third party converter"

Bu jpeg:
http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk10d/page18.asp

Bu da raw:
http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk10d/page22.asp

Aradaki farkı gördünüz mü??
Bir de örneğin canona bakın bakalım arada fark görecek misiniz?

Ben öyle gözü kapalı pahalı makina taraftarlığı yapmayı sevmem d40 bile yeterli derim amatör için yani bir zamanlar malesef o akıma kapılsam da gereksiz yere o öyle bu böyle demeyi sevmem.

Kompakt daha iyi derken yanlış anlaşıldım , sensörün yakaladığını aynen jpgye yansıtmada daha başarılı anlamında dedim (mesela fuji s6500) yoksa k10dnin jpegsi bile heralde daha iyidir.

Dpreview kötülemek için yapıyor yanlı filan derseniz bilemem.. ya da gerçek hayata ne kadar yansır derseniz belki az yansır ama yine de olumsuz bir özellik ve yansır elbet.

Siz jpeg çektiğinizde rezalet gelmeyebilir ama bu süper olduğu anlamına gelmez.

Kullanmasam da en azından kaynaklara göre konuşuyorum ve rasyonel olmaya çalışıyorum ben olsam almam.. jpeg de rawın aynısı olacak.. hem renk hem de çözünürlük olarak..

Durum böyleyken böyle demeniz beni rencide ediyor bırakın da bu kadarını söyleyebileyim bu kaynakları kullanarak!!

Yanlışsa çürütürseniz sorun yok elbette adapte olurum yeni fikre.

#sercan85' tarafından 19.09.2008 00:06:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2008, 00:02 - İp: 78.***.**1.204
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

sercan,
ben de kullanrak,test ederk bu kanıya vardın zannediyordum.
eğer bu tip! sitelerden edindiğin bilgilere göre kesin karar veriyorsan sorun yok.
tabiki o siteler bizim için çok çok değerli.
gerçek kullanıcıların yorumları ve izlenimleri zaten gereksizdir.

öf öfff halen bu konuları tartışıyoruz ya,bizden bir şey olmaz..

Tarih: 19 Eylül 2008, 00:19 - İp: 85.***.**4.198
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Gerçek kullanıcı hem 40d, hem k10d, hem a300, hem a350, hem 450d, hem 400d, hem d40 , hem d80 , hem d200 , hem d300 , hem d3 , hem 5d , hem 1d ,vs (kıysaladığı kadarı yeter)

kullanıyorsa yorumu gerçeğe yakındır elbet çünkü bu bir kıyaslama , ama gerçek hayatta hepsi zaten iyi; ama pentax jpegde stüdyoda bu kalitedeyse gerçek hayata da yansıması farkedilir olacaktır diye düşünüyorum.

Bu da bariz olduğu için belirtmek istedim neticede herzaman raw çekilmez.

Ben de fuji s5700 kullandım çok uzun süre şimdi onun hakkında kötü desem nerden bilirim diğerlerinin de kötü olmadığını??

Belki diğer slr-likelere göre çok çok iyidir..

Yani bu siteler cüzzamlı mı? adamlar çekmiş örnek fotoları ve herşey ortada işte :
"JPEG RAWDAN OLDUKÇA GERİDE"..
Çok kötü derken elbette kıyasla kötü anlamında.

Aynı şey k20d de gözükmüyor pek yani jpegsi iyi..
Sonuçta pentax görüntü işleme motorunu iyi yapamamış olabilir (KIYASLA!) bunda kızacak ne var ki?
canon sonra da nikon sony bu konuda daha öne geçmiş , bu gayet rasyonel bir sonuç.

Yanlış yayın yapıyolarsa ben de öğreneyim (dalga değil gerçekten samimi olarak soruyorum) orannın sonucunu küçümserim o zaman ben de ve ciddiye almam gerçekten.

Sonuç olarak araştıran biri olarak ben de kendimde bunu yazma hakkı gördüm çünkü ben olsam şahane makina olmasına rağmen sırf bu yüzden almazdım.

#sercan85' tarafından 19.09.2008 02:12:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2008, 01:55 - İp: 78.***.**1.204
murat71
murat71 (üye)
İstanbul / Amatör

yazmam daki sebeb çok kötü ifadesi kullandığınız içindi .

benim asıl demek istediğim fotoğraf makinası alıcak kişi imkanı dahilinde deneyerek alması ve kullanıcı yorumlarını okumasıdır .
pentax k 10d çıktığı günden beri çok konuşuldu çok tartışıldı .
şu an baya bir pentax k 10d kullanıcısı var alıcak olan arkadaşlar. cekilen fotolara bakarak karar verebilir bence k10 d nin üstüne bir çok altarnetifde ,cıktı fiyatlarıda uygun
sony ve pentax fiyat ayarlamısı sayesinde canon ve nikonda
fiyatları uygun modelleri sundu .

www.dpreview.com başkaları için ne kedar güvenilir olup olmadığını bilemem ama benim için güvenilir değildir phil askey.

Tarih: 19 Eylül 2008, 10:26 - İp: 85.***.**3.99
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hiçbir dslrnın fotograf kalitesine cok kotu dıyemezsiniz.
kaldıki k10dnınkınede dıyemezsınız.
soyle o sitede bunu dıolar burda bunu dıorlar dıye,makineleri kotulemeyın..
o her makineyı kullanan adamın sacmalıklarını yazsanız kıtap olur.

Tarih: 19 Eylül 2008, 12:04 - İp: 85.***.**3.117
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@sercan sende bu saplantı haline gelmiş bu tutumundan vazgeçmen ilerki hayatında daha güzel seçimler yapmana vesile olacaktır.. k10d'nin jpglerine cok kötü demek bu konuda hiç bir bilgin yok demektir..

k10d 2007'de ödül almış bir makine millet aptalmı ha jpeg'i çok kötü bi makineye ödül verecek..

Dpreviewdeki her resim birbirinin aynı bakarsan görürsün...
hatta k100e çektiklerini başka biryerde şimdi hatırlamıyorum d40 tı galiba orayada koymuşlar.. dpreview ne yaptığını bilmeyen bir site...

eğer karşılaştırma görmek istersen bu siteye bak..

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

burdada k10d, k200d, k20d'nin eos 1 d ye yakın kalitede çekimler yaptığını göreceksin..

asılsız denenmemiş bilgilerle pentax alacak arkadaşları makineden soğutmaktan başka birşey değil, hayatında k10d kullandınmı sen?

alla alla ya önüne gelen pat küt yorum yapıyor gidin araştırın önce yaa...ve doğru sitelerden örnk getirin..

Tarih: 19 Eylül 2008, 12:36 - İp: 78.***.**2.253