kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D80 :ilk İzlenimlerim

Makinayı sadece body olarak aldım. Sonrasında ise 50 mm 1.8 objektif aldım. Hali hazırda bulunan 18-70 objektifle bir sure daha devam etmeyi dusunuyorum.

en cok hosuma gidenler.
1-Lcd buyuklugu ve lcd goruntu kalitesi
2-Kolay kullanım
3-Extra menuler
4- Garip gelecek ama ben bu sd kart olayını sevdim. ayrıca bazı durumlar için pratikliği var. Kucuk card reader larda alıp direk usb ye takarak zahmetsiz aktarım yapılabilir bize ait olmayan pc lerde daha cok onem kazanıyor
5-Yine retocuh menusunda fotograf boyutu değiştirme ve kırpma gibi işlevselillikler internetten foto transfr yapacaklar icin extra yazılıma gerek bırakmıyor. Bir cafeden aktarmak durumunda kaldıgınızda oldukca işlevsel
6- Bataryanın ne kadar kaldıgını yuzde hesabı olarak gorebilme.
7- Hızlı şarj. 2 saat 15 dakika sarj olma suresi ve 2700 adete kadar cekim ikmanı. Ben 700 den fazla cekemedim halen
8-Aydınlık ve geniş vizör
9-Yüksek iso başarısı
10- 10.2 mp goruntunun psde rahatca bozulmadan işlenmesi

#kontrast' tarafından 04.10.2006 11:16:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Eylül 2006, 15:09 - İp: 88.***.**5.123
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

18 135 için de aynı seyleri soyleyebılırmıyız okyanus?

Tarih: 1 Şubat 2007, 16:30 - İp: 85.***.**4.161
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Mimarca hiç bilmiyorum, 18-135 kullanmadım ve hiç kullanan yakınım da yok. Ancak 18-135 vr li bir lens değil. Benim incelediğim lensler arasında fiyatını da dikkate alarak en keskin bulduğum lens tamron 17-50 idi. Ancak lens önemli bir faktör olmakla beraber asıl olarak teknik bilgi makine hakimiyeti ve doğru ışık ve pozisyon da çok önemli, iyi bir lensle bu hususlara hakim olmazsanız kötü fotoğraflar çekmeniz mümkündür, ya da vasat bir lensle çok iyi fotoğraflar çekmeniz mümkündür.

Tarih: 1 Şubat 2007, 17:46 - İp: 85.***.**1.12
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

çok haklısın bence okyanus sucu ve makıneyı once makınelere yuklememeli benım gibi cok yaparım bunu ıstedıgım olmadıgında tesekkur ederım ayrıca.

Tarih: 1 Şubat 2007, 18:02 - İp: 85.***.**4.161
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Mimarca sen d50 yi verip d80 i almışsın galiba bu arada.

Güle güle kullan, bence d80 oldukça iyi bir makine. Bundan sonra fotoğrafları yine beğenmezsen bence kusuru makinede arama, bence çok güzel bir makine. 18-135 i de aldığına göre bu lensle ilgili yorumları senden alırız artık.

Aslında insan ihtiyacını ve hangi lensi makineyi istediğini fotoğraf çektikçe farkediyor. Ben ilk fotoğrafa başladığımda şimdiki canon 18-55 le mesela en kaliteli bir lens arasındaki kalite farkını gözlerimle anlayamazdım kolay kolay. Ancak elimdeki objektifleri kullandıkça ve fotoğraf izledikçe elimdekinin bana hangi noktalarda yetmediğini anlamaya başladım ve ona göre yeni lensler edinmeye çalıştım.

Bence elinizde hangi makine hangi ekipman olursa olsun bol bol fotoğraf çekin ve fotoğraf izleyin. Çektikçe ve izledikçe elinizdeki lensin hangi yönlerinin size yetmediğini daha iyi anlar ve ona göre ne istediğinizi bilerek daha doğru lensler ve makineler alırsınız. Biraz çaba şart. Ben ilk zamanlar bir zenit almıştım çok beğeniyordum fotolarını, ama zamanla tatmin etmemeye başladı başka makineler aldım denedim, kimisini birkaç makara film çektikten sonra geri sattım. Hatta bir iki yıl öncesine kadar sigma 28-135 gibi 200 dolarlık çok ucuz bir lensle gayet mutluydum. Hatta hala bile kullanırım ve bu ucuz lensle çektiğim çok çok güzel fotoğraflar ve makrolar vardır.

Tarih: 1 Şubat 2007, 18:11 - İp: 85.***.**1.12
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

18 135 kit ile....

Tarih: 2 Şubat 2007, 18:24 - İp: 85.***.**4.161
soner25
soner25 (üye)
Erzurum / Amatör

Mimarca merhaba.Bende eski bir r1 kullanıcısı olarak söyleyeyim sen r1 çok ararsın inşallah satmamışındır.Bu makina seni mutlu etmez.Hani r1 ile gece yüksek katlı evlerin olduğu bir fotoğrafın vardıya bir ona bak bir de buraya yüklediğine.

Tarih: 2 Şubat 2007, 19:04 - İp: 88.***.**2.101
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar sabırsızlanmayın daha denemeler bunlar...

ayrıca bahsi geçen yerin fotosunu d80 ile de denicem...

bırde bahsettıgınız o fotoda ps müdahalesi var onotmayın yalnız belirtmıs olmam lazım o sayfada...

Tarih: 3 Şubat 2007, 10:53 - İp: 85.***.**4.161
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

bakın birde o bahsi gecen fotoda alan cok duzgun sıte ıcı orası burası halı ıle karısık bır de orda yapay golet oldugu ıcın yansımalar var o daha bır guzel yapıyor

GALERİYE GİRİN LUTFEN MİMARCA DİYE ARATIN...

AYNI YERİN R1 İLE DE FOTOSU VAR BİR BAKIN TEKRAR FİRİNİZİ BELİRTİN....

Tarih: 3 Şubat 2007, 10:56 - İp: 85.***.**4.161
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

http://galeri.netfotograf.com/photo.asp?foto=4E896E0D4E895DF2.JPG

Tarih: 3 Şubat 2007, 10:59 - İp: 85.***.**4.161
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

en son verdiğim link r1 ile cekılen aynı yer ayrıca dslr den memnunum ama işte 17 70 sigma mı alsam dıye onu arastırıyorum...

18 135 yerine..

Tarih: 3 Şubat 2007, 19:14 - İp: 88.***.**0.16