kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D80 :ilk İzlenimlerim

Makinayı sadece body olarak aldım. Sonrasında ise 50 mm 1.8 objektif aldım. Hali hazırda bulunan 18-70 objektifle bir sure daha devam etmeyi dusunuyorum.

en cok hosuma gidenler.
1-Lcd buyuklugu ve lcd goruntu kalitesi
2-Kolay kullanım
3-Extra menuler
4- Garip gelecek ama ben bu sd kart olayını sevdim. ayrıca bazı durumlar için pratikliği var. Kucuk card reader larda alıp direk usb ye takarak zahmetsiz aktarım yapılabilir bize ait olmayan pc lerde daha cok onem kazanıyor
5-Yine retocuh menusunda fotograf boyutu değiştirme ve kırpma gibi işlevselillikler internetten foto transfr yapacaklar icin extra yazılıma gerek bırakmıyor. Bir cafeden aktarmak durumunda kaldıgınızda oldukca işlevsel
6- Bataryanın ne kadar kaldıgını yuzde hesabı olarak gorebilme.
7- Hızlı şarj. 2 saat 15 dakika sarj olma suresi ve 2700 adete kadar cekim ikmanı. Ben 700 den fazla cekemedim halen
8-Aydınlık ve geniş vizör
9-Yüksek iso başarısı
10- 10.2 mp goruntunun psde rahatca bozulmadan işlenmesi

#kontrast' tarafından 04.10.2006 11:16:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Eylül 2006, 15:09 - İp: 88.***.**5.123
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Sistem sorunları nedeniyle bir müddet Sizlere katılamayacağım

Tarih: 22 Kasım 2006, 12:59 - İp: 88.***.**7.142
trigger
trigger (üye)
İstanbul / Amatör

D70s i satıp, D80 aldım.

Makinem hayırlı olsun. Sizlere de merhaba.

Soruları bekliyorum. Elimden geldiğince yanıtlamaya çalışayım.

Tarih: 23 Kasım 2006, 16:17 - İp: 85.***.**9.165
komazec
komazec (üye)
Kocaeli / Amatör

@trigger

makinan hayirli olsun , iyi gunlerde kullan kaca ve nereden aldin hocam?

Tarih: 23 Kasım 2006, 17:37 - İp: 85.***.**9.9
fehmicano
fehmicano (üye)
Ankara / Meraklı

trigger hayırlı olsun.
Öncelikle iki makinanın en belirgin farklarını söyleyebilirsin mesala bize. Elde tutuş falan açısından hangisi daha rahat?

Bir de şu 105 mm sigma lensini satılığa/takasa çıkardığını biliyorum da nedenini anlayamıyorum. Tam da almak istediğim bir lens, özellikle porte için düşünüyorum. Sen niçin satıyorsun, beğenmedin mi?

Tarih: 24 Kasım 2006, 08:22 - İp: 212.***.**2.167
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

trigger,
Hayırlı olsun. Göndereceğin fotoğraflarda çekim özelliklerini yazarsan çok yararlı olur.

Tarih: 24 Kasım 2006, 08:37 - İp: 85.***.**5.26
trigger
trigger (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba tüm arkadaşlara.

Öncelikle ilk izlenimlerimden bahsedeyim.
D70s ten sonra boyut olarak bana biraz ufak geldi. Fiziksel olarakta ufaltmışlar zaten. Tuş yerleşimlerini beğendim. Daha efektif olmuş. En azından DOF tuşunu daha rahat bulabiliyorum
D200 de kullandığım için biliyorum, çok benziyor. Beni ilk yanıltan 2,5" lcd ekranı oldu. Denem için yaptığım çekimlerden çıkan sonuçları lcd de incelediğimde d70s ten alışık olduğum gerçeğe yakınlığı bulamadım. Bence lcd biraz sarıya kaçıyor ton olarak. Ayrıca ilk tespitlerinden biri de d80 sanki biraz fazla pozluyor. -1EV çektiğimde sonuçlar beni daha çok tatmin etti.
Daha tam olarak sahaya inip deneme fırsatım olmadı ama yarın ve asıl haftaya pazar katılacağım fotokritik gezisinde herşeyini keşfetmiş olacağım. Çunku ev ortamında gece yapıacak deeneme çekimleri çok yanıltıcı oluyor.

105mm yi neden sattığıma da gelince. Makro fotoğrafçılığın bana göre olmadığını anladım. Ayrıca 18-70 i de sattığım için gereksinim haline gelen walk around lensi için de sattım. Bu lens için de tercihim 17-70 sigmadan yana oldu. Onu da kısmetse yarın dilini çözeceğim.
Geniş açıyı sevdiğim için, genelde aslında sigma 10-20 takılı duruyor makıneye.
Gecen hafta yaptığım Kilyos gezisinde 10-20 kullandım. Ama makıneyı jpegte unuttuğum için (daha alışamadık ) çıkan sonuçlar tatmın etmedi. devamlı raw çelıştığımdan dolayı.
Ama ileriki bir kaç gün içinde size daha faydalı bilgiler ve fotoğraflar verebileceğim.
Saygılar.

Tarih: 26 Kasım 2006, 00:41 - İp: 88.***.**5.140
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

trigger makinan hayırlı olsun.
biraz alşkanlık kazandıktan sonra sana sorularım olabilir.

Tarih: 26 Kasım 2006, 13:48 - İp: 88.***.**2.246
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kontras nerde.

Tarih: 26 Kasım 2006, 18:06 - İp: 85.***.**7.250
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

kontrastla fotograf cekmeye gittik bugun keyfi yerinde
bu aralar mesgul biraz..

Tarih: 26 Kasım 2006, 21:54 - İp: 88.***.**9.65
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

huseyin yasiyor demek.. valla ozletti kendini..
...
trigger, bize d80 ile d200'u anlatabilir misin? ne gibi farkliliklarinin oldugunu.. kastettigim daha dogrusu, cekim esnasinda kullanimi acisindan.. hangisiyle daha rahat ediyorsun mesela?..

Tarih: 27 Kasım 2006, 04:37 - İp: 86.***.**0.120