altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

Nikon D40 Body

d40 i body olarak alip uygun fiyata kit olarak satilan 18-55 parasina yakin ya da ondan biraz fazla bir paraya zoom yapmayan (nasil denir sabit mi) kaliteli bir lens istiyorum beni aydinlatirsaniz cok sevinirim onerilerinize ve sizlerin bilgi birikimne ihtiyacim var simdiden tesekkurler

Tarih: 10 Mart 2007, 20:34 - İp: 85.***.**1.58
mask35
mask35 (üye)
İstanbul / Firma

#mask35' tarafından 25.08.2008 16:07:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2007, 17:09 - İp: 88.***.**9.51
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

peki ya görüntü kalitesi olarak aynımıdır bitpire? ya da aradaki fark anaşılamayacak kadar azmıdır? Birde 18-200 sigma lenste titreşim önleme yok. full zoom yapnıca bulanıklık sorunu yaşarmıyız?

Görüntü kalitelerini kıyaslayabilecek kadar bilgim yok. Ama öncelikle sigma 18-200'ü d40'ta otofokus olarak kullanabiliyor musun onu öğrenmek lazım. Kullanamıyorsan zaten geriye tek alternatif kalıyor. Sigma 18-200'le bulanıklık sorunu yaşarsın tabii. Zaten öyle bir sorun olmasa titreşim önleme sistemine gerek olmazdı.

Tarih: 15 Mart 2007, 21:23 - İp: 86.***.**3.11
mask35
mask35 (üye)
İstanbul / Firma

#mask35' tarafından 25.08.2008 16:08:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2007, 22:22 - İp: 88.***.**9.51
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Şimdi yanlış anlaşılmaları düzeltmek için,cevap hakkı doğdu.

''Sigmanın 200 mm'de yaptığı yakınlaşmayı, diğer lens 135 mm'de aynen yapmış.''

Cevabına istinaden bitpire alttaki paragraf ile cevap vermiş(bir kısmını aldım yazının);

Yakınlaşmadan bahsediyorsak tekrar söylüyorum böyle birşey mümkün değil. Yakınlaşmanın crop faktörle de ilgisi yoktur. Bir objektif 35mm makinede ne kadar yakınlaştırırsa crop faktörlü makinede de o kadar yakınlaştırır.

Bende diyorum ki;

eğer ff sensörlü bir makinada 200mm,normal(1.5x fokal çarpanlı yada 1.5x crop faktörlü) bir makinada ise 135mm lens kullanırsak,sonuçlar birbirine yakın olur.

Yani yakınlaşmanın crop faktörle kesinlikle alakası vardır.
Bunu hatırlatmadan geçemeyeceğim.Birde;

''Bitpire kardeşim, çok çok sağolasın, teşekkür ederim. Sorduğum kişilerden tık gelmezken,cevapların bana faydalı oldu, eksik olma.''

Teşekkür'ü anladım ama 'tık gelmedi' kelimesi biraz ağır kaçmamış mı??

Tarih: 16 Mart 2007, 16:45 - İp: 88.***.**5.195
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Melih Özbek'in sitesinden kopyalanmıştır.

Aynı objektif takılı olsa bile makinaların sensör boyu küçüldükçe görüş açısı da daralmaktadır
İşte dijital makinalardaki objektiflerin değerlerinin "35 mm eşdeğeri" olarak verilmesinin altında bu sonuç yatmaktadır. Yukarıda Canon 10D nin sensör boyutuna denk gelen dikdortgenin çevrelediği alana bakarsanız eğer, bu alan aslında 35 mm film kullanan bir makinada 80mm lik bir objektif takılıyken görülen alana eşittir (35mm negatifin köşegeni Canon 10d nin sensörünün köşegeninin 1.6 katıdır.). Yani yanyana iki kişi aynı yerde durup aynı manzaranın fotoğrafını çekse, Canon EOS 10D üzerinde 50 mm objektifle, 35mm film kullanan bir makinaya takılı 80mm objektif tamamen aynı genişlikte alanı görür. O yüzden de Canon 10d ye takılan objektiflerin 35 mm eşdeğeri 80mm denir. Ancak burada büyük bir yanılgı vardır. 50mm objektif 80mm objektif haline gelmez. Hala 50mm objektifin optik özelliklerini taşır. Alan derinliği ve perspektif özellikleri 50mm objektifin özellikleridir. Bu nedenle de aynı kadrajdaki iki fotoğrafta sensörü büyük makinayla çekilen fotoğrafta alan derinliği daha küçük olur (bizim örneğimizde 10D ve 50mm ile çekilen fotoğrafta net alan derinliği, tamamen aynı görüş açısında ve aynı kadrajda çekilmiş olmasına rağmen 35mm film kullanan makina ve 80mm ile çekilen fotoğraftaki net alan derinliğinden daha fazladır) . Sadece 50mm objektifin görüntü düzlemine düşürdüğü görüntünün bir kısmı sensörün dışına düştüğü için çekilen fotoğraf "crop" edilmiş yani kenarlarından biraz kırpılmış çıkar. Sanıldığı gibi bu makinalara takılan objektifler sizi fotoğrafını çekeceğiniz konuya daha çok yaklaştırmaz. Objektifin odak uzaklığı konuyu ne kadar yakınlaştırıyorsa o kadar yaklaştırır. Sonuçta çektiğiniz fotoğraf yine 50mm lik objektifle çekilir ama siz sadece sensör büyüklüğü kadar bir alanı kullanırsınız.

#bitpire' tarafından 16.03.2007 17:37:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mart 2007, 17:33 - İp: 213.***.**5.242
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Benim dediğimin,melih özbek'in dediğinden bir farkı yok.O fazladan alan derinliği konusundan bahsetmiş.
Full frame sensörlü Canon 5D'nin 50mm lik bir objektif ile yapmış olduğu çekimi düşünelim.Bu karenin ff ile 50mm olarak kayda geçtiği yadsınamaz.
Peki eğer biz 36x24mm olan bu ff sensör'ün içerinden 22.2x14.8mm kadar olan kısmı(350D'nin sensör boyutları 1.6x)
çıkartıp alırsak,bu bize 80mm açıyı verir.
Yani sanki 5D'nin üzerine 80mm lik objektif'i takmışızcasına bir görüntü sunar.Yada 50mm kullanırken çekmiş olduğumuz fotoğrafın kenarlarından,2 makina arasındaki sensör farkına bağlı olarak kırma(crop) yaparak,zoom etkisi yaratır(5D'de) ve yine 350D ile çekilmiş görüntüyü sağlarız.

Tabi ki sensör boyutu sebebiyle,aynı kadrajı elde eden 2 makinanın alan derinliği birbiri ile aynı olmayacaktır.

ff sensörün nimetlerinden biri de,ff olmayan makinalara göre daha kısık alan derinliğidir.
Netlenen kısmı arka plandan çok daha rahat koparıp atar 5D gibi makinalar.

Tarih: 16 Mart 2007, 18:17 - İp: 88.***.**5.195
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Osmanlı;

Bunlar benim söyledilerim .

"200mm. 200mm. yakınlaştırır"

"Yakınlaşmadan bahsediyorsak tekrar söylüyorum böyle birşey mümkün değil. Yakınlaşmanın crop faktörle de ilgisi yoktur. Bir objektif 35mm makinede ne kadar yakınlaştırırsa crop faktörlü makinede de o kadar yakınlaştırır. Ancak şu olabilir. Sigmayı 35mm makineye diğer objektifi de crop faktörlü bir makineye takarsa Sigmanın 200mm. de gördüğü kadrajı diğer objektifin 135mm. inde görür. İki farkla; Sigmadan baktığını daha yakında ve köşeleri kararmış olarak görür."

Yani ne demişim özetle. Crop faktörlü makinede 135mm. objektifle görülen açı ile 35mm formatındaki makinede 200mm. objektifle görülen açı aynıdır.

Başka ne demişim. Yakınlaştırmanın crop faktörle ilgisi yoktur. Bir objektif crop faktörlü makinede ne kadar yakınlaştırırsa 35mm makinede de o kadar yakınlaştırır demişim.

Melih Özbek ne demiş.

"Yani yanyana iki kişi aynı yerde durup aynı manzaranın fotoğrafını çekse, Canon EOS 10D üzerinde 50 mm objektifle, 35mm film kullanan bir makinaya takılı 80mm objektif tamamen aynı genişlikte alanı görür" demiş.

Başka ne demiş.

"Sanıldığı gibi bu makinalara takılan objektifler sizi fotoğrafını çekeceğiniz konuya daha çok yaklaştırmaz. Objektifin odak uzaklığı konuyu ne kadar yakınlaştırıyorsa o kadar yaklaştırır." demiş.

Sen ne demişsin.

"eğer ff sensörlü bir makinada 200mm,normal(1.5x fokal çarpanlı yada 1.5x crop faktörlü) bir makinada ise 135mm lens kullanırsak,sonuçlar birbirine yakın olur.

Yani yakınlaşmanın crop faktörle kesinlikle alakası vardır.
Bunu hatırlatmadan geçemeyeceğim" demişsin.

Başka ne demişsin.

"Benim dediğimin,melih özbek'in dediğinden bir farkı yok." demişsin.

Tarih: 16 Mart 2007, 21:58 - İp: 86.***.**0.114
eftutoki
eftutoki (üye)
Çorum / Meraklı

Konu eski ama bununla alakalı olduğu için sormak istedim. d40 + 18-55 kit aldım kullanıyorum. AF-S değil ama f1,8 olduğu için Nikkor 50mm f/1.8D 200 ytl civarı fiyatı var. Manuel olarak netleme olayını denemediğim için bilmiyorum. Lensin üzerinden elle netlemek ne kadar zor olur? F1.8 neticede ve bu fiyata.

Tarih: 2 Ocak 2008, 09:51 - İp: 88.***.**2.164
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

slm

İlk olarak bahsettiğiniz lensi (50mm) 150 ytl ye spot bulmak mümkün.

2. ise, keskin ve net alan derinliğinin azlığıyla öne çıkan bir lens olduğu için elle netlemeniz biraz zor olacaltır sanırım.

Tarih: 21 Ocak 2008, 12:40 - İp: 88.***.**8.250
pasha26
pasha26 (üye)
Eskişehir / Amatör

öncelikle selamlar arkadaşlar siteye yeni üye oldum çok fazla bilgi edindim emeği geçen herkese teşekkürler

bende kendi çapımda fotoğrafla uğraşıyorum amatör olarak şimdiye kadar hep sıradan makinelerle yaptım bu işi ve artık bi slr makine almak istiyorum anladığım kadarıyla biraz araştırdım ve hem fiyat hemde benim gibi bu işe yeni başlayacak biri için en iyi kararın D40 oduğunu düşünüyorum

eskişehir media markt ta geçtiğimiz günlerde bi kampanya vardı D40 la ilgili sizden fiyatı konusunda yardım istiyorum

18-55 lensi ile birlikte 888 ytl fiyatı var sizce nasıl bir fiyat şimdiden teşekkürler

Tarih: 7 Şubat 2008, 00:38 - İp: 88.***.**8.85