sharlathan
sharlathan (üye)
Ankara / Meraklı

Dslr-like Cihaz Seçiminde Yardım!!!

Arkadaşlar ben bu Fotoğraf işine yeni merak sardım ve bunun içinde dslr like bir cihaz istiyorum çünkü ayrıyetten objektif alıp taşımak istemiyorum tek bir objektif ile bütün istediklerimi yapmak istiyorum bunun içinde iki model ile karşılaştım bu ikisnin adını aşağıda vericem yalnız benim bütçem max. 1500 lira civarı bunun için bu fiyata max fayda sağlayacak bir cihaz istiyorum eğer bu aşağıda vereceğim modellerden daha farklı ve tabii ki daha iyi bir model tavsiye ederseniz lütfen artıları ve eksilerinide yazarsanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

1- FujiFilm FinePix S9500 ( Galiba birde S9600 modeli çıkmış satışa başlandımı başlandıysa bu modele göre artıları nelerdir açıklarmısınız? )

2- Panasonic Lumix DMC FZ50

Tarih: 7 Ocak 2007, 19:19 - İp: 88.***.**2.46
sharlathan
sharlathan (üye)
Ankara / Meraklı

PRO815 (ISO 400, 1/500 sec, F5.0)...................S9000/9500 (ISO 400, 1/200 sec, F5.7)

SonyDSC-R1 (ISO 160, 1/60 sec, F8)

Evet Hocalar burda almayı düşündüğüm 3 cihazın çekmiş olduğu fotolar var ne diyorsunuz ?

#sharlathan' tarafından 08.01.2007 21:10:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ocak 2007, 20:57 - İp: 85.***.**2.14
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

söylenecek pek bişey kalmadı artık, kendi gözünle de görmüşsündür, bu fotoları birde bilgisayarına indirip photoshopta %100 crop yaparak incele ondan sonra kara senin, kolaygelsin.

Tarih: 8 Ocak 2007, 21:20 - İp: 85.***.**2.192
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

pro 815 görüntüsüyle sizleri kandırmasın.15x zoomda netleme yapmakta gün ışığında bile zorlanan bir makina.body artıları fazla olabilir ama o büyük lcd ekranından noizi görmek mümkün.body üzerinde isoyu yükselten bir düğmeyle netleme yapmasının yolunu bulduklarını düşünen üreticiler noizi neyapacaklarını unutmuşlar.
s 9500 ise renk sapmaları nedeniyle negatif bir yön taşımakta.üstelik daha az noiz içeren fotoğraflar cekmesinin nedeni işlemcisinin fotoğraf üzerinde temizlik yapması bunu yaparkende netlikten feragat etmesi.titreşim engellemesinin olmaması ayrıca bir negatiflik olabilir kullanıcıya göre.
fz 30 da fz 50 nin bir alt modeli.8 mp olmasının yanısıra iso performansı çok iyi değildir.ancak noiz temizlik miktarını photoshopta kendiniz yapabilirsiniz.titreşim önleme sistemi çok kullanışlı.fotoğraflar gayet net ve 80-200 iso arası kullanılabilinir.fz 50 de ise noiz temizliği makina içinde bir miktar yapılarak netlikten feragat edilmiş.ayrıca sensör boyutuda aynı.aynı boydaki sensöre daha fazla piksel yüklenmiş.noizinde azaltıldığı görülmekte ancak netlikten feragatle.
ha buarada tüm bu makinaları kullanma şansım oldu.
..hiçbir üretici herşeye sahip olan makinayı üretmez çünkü.....siz size en çok gerekli özelliklere sahip olanı secerek doğruyu bulabilirsiniz.

Tarih: 8 Ocak 2007, 23:12 - İp: 88.***.**2.16
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Fuji'nin renk sapmasına sebep beyaz ayarıdır.Auto modda yanlış bir beyaz ayarı sebebi ile tüm renkler yanlış etkilenmekte.

Bunun dışında makinanın kirlenmeyi düşük tutmak için kensi içerisinde temizleme yaptığına da katılıyorum.Bu sebeple de keskinlik azalıyor bariz bir biçimde fotoğraflarda.

Samsung'u önermiyorum.En başta 15x optik zoom barındıran bir lensden ne bekleyebilirsiniz ki??

Sony R1 içlerinde en iyi olanı fakat onunda iso 1600'de ve 3200'de (iso 800'de yapıyor mu bilemiyorum) yine fujideki gibi noise temizlemesini otomatik olarak makinanın yaptığını duydum.Bu hem makinanın noise performansının aslında bir miktar kandırmaca olduğunu gösterdi bana ve bir de keskin ve grenli fotoğraf isteyenlerin bu iso seçeneklerinde istediklerini alamayacaklarını doğruladı.

Ama yinede gelmiş geçmiş en iyi Like ürün R1'dir.Macro çekimi de çok başarılıdır-35cm den netleme yapmasına rağmen.

Fakat Dslr'nin geniş lens yelpazesi ile karşılaştırıldığında,R1'i 2. sıraya atmak yerinde olacaktır.

Tarih: 9 Ocak 2007, 12:47 - İp: 85.***.**6.240