gizemkar
gizemkar (üye)
Balıkesir / Amatör

Dslr Focus Sorunu.

Merhaba değerli forum Üyeleri İsmim Hakan, Eos 77D fotoğraf makinesine sahibim. Geçtiğimiz günlerde normal bir kaç foto çekimimden sonra çantasına koydum tatile çıktım. Sadece 3 - 4 saat yolculuk yaptık cantasında taşındı.

Fotoğraf çekmem gereken bir durumda makineyi kullanmak istedim ama makinemin odaklama yapmadığını farkettim.

İnternetten bulabildiğim tüm yazıları araştırdım ama bir netice bulamadım. Profosyonel yönlendirmeye ihtiyacım olduğu için yardımınıza başvuruyorum.

Ana sorun şu: Makineden deklanşöre yarım bastığımda gelen bi-bip sesi hiç bir şekilde gelmediği gibi yeşil odaklama kareleri de ekranda gözükmüyor ve hiçbir şekilde odaklama gerçekleşmiyor.

Yaptığım işlemler
-Objektif AF ye ayarlı kontrol ettim. MF modunda değil.
-Objektifi söktüm geri taktım gevşek değil, yerine tam oturuyor
- Menüden Ayarları sıfırladım, özelleştirilmiş işlevleri sıfırladım.
- BBF ayarlarını özel işlevler menüsünden varsayılanlara sıfırladım.
- oneshot, aifocus, aiservo modlarını da değiştirerek denedim sonuç aynı
- tüm hazır modlar ve profosyonel modlarda netice aynı, sonuçta değişme yok.

Makinenin firmware yazılımını 1.0.2 den 1.1.0 a yükselttim.

Bu işlemlere rağmen hala objektifte odaklama hareketi yok. Sorun makinede mi objektifde mi çözemedim. Bunun bug olduğu ile ilgili canon formlarında bir yazı okudum ama çözüm vermedi.

Önerilerinize açığım.

Düzenleme:
Az önce 18-35 bir lens bulup makineye taktım ve test ettim. Makine gövdesinde sorun yok odaklama çalışmakta. Bu da sorunun objektifdw olduğunu göstermekte. Yeni sorumuz bu objektifde nasıl bir sorun oluşmuş olabilir.

#gizemkar' tarafından 10.07.2023 18:16:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Temmuz 2023, 10:15 - İp: 162.***.**9.121
gizemkar
gizemkar (üye)
Balıkesir / Amatör

Çok teknik konuya denk gelmişiz sanırım.
Canon 18-135 nano usm lensimi izmirde canon - nikon tamirleriyle ilgilenen bir elektronik ustasına bıraktım. Kontrol edip döndü. Lens Motoru çalışmıyor dedi motor aradık bulamadık koca lens çöp oldu...

Önerisi olan var mı bu nano usm ler çok hassas oluyormuş. Evet çantasında taşınırken çalışmadan bozulması da cabası canım çok sıkıldı.

Tarih: 19 Ağustos 2023, 21:04 - İp: 162.***.**8.81
  • 1