mynisan
mynisan (üye)
İstanbul / Amatör

D80 Yerine Dslr Önerisine İhtiyacım Var

Merhaba arkadaşlar;

Uzun süre kullandığım Nikon d80'i elden çıkartıp yerine full frame bir makine almak istiyorum.

Seçenekler arasında; Nikon D300S, D7000, Canon 5D Mark II ve Nikon D700 var. Birbirinden farklı özelliklere sahip crop ve ff cihazlar tezat oluştursada, seçenekler arasında bulunuyor.

5 Yıl kadar D80 ve 18-135mm f/3.5 ile çekim yaptım, cihazı satmak istiyorum ve yeni bir cihaz alarak makineyi güncellemek için tereddütlerim var.

1. Japonya depremi ile birlikte Canon ve Nikon'un yeni ürünleri beklemeye alındı, prototip ve üretim bandı hazırdır muhtemelen fakat deprem sonrası piyasaya girmesi zaman alabilir, bir iki ay beklemek mantıklımıdır yoksa uygun cihaz seçilip alınmalı mı?

2. D80'de an çok yaşadığım sıkıntı, özellikle konser çekimleri esnasında yüksek asada fazla kumlama yapması, yüksek ISO'DA başarılı olmaması. Yeni alacağım cihazın yüksek ASA'da vereceği performans önemli.

3. Cihaz güncellemesi yaparken, hd video kaydı yapması da kullanacağım özellikler arasında olabilir, zaman zaman video mantaj ve sosyal sorumluluk porjeleri yapıyorum, crop mu ff'mi almalıyım çelişkisi bu yüzden.

4. Alacağım lensin VRII özellikle olmasını istiyorum. Geniş açı, ve 70-200 f/2.8 düşünüyorum, sanırım mantıklı olacak bu iki lens seçeneği zira bir lens parkuru kuramam.

5. Bugüne kadar yaptığım çekimler -yoğun olarak gece konserleri, -profil fotoğrafları -doğa fotoğrafları -tören -nikah, düğün oldu. Ürün tercihlerinizi bu bilgiler ışığında yaparsanız mutlu olurum.

Teşekkürlerimle

İyi çalışmalar.

Tarih: 26 Haziran 2011, 03:17 - İp: 94.***.**8.149
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

17-50 ile 55-200 işine yarayacak bir set olabilir.
18-135 in kolaylığını sağlamaz tabi ama daha iyi bir lens istiyorsanız 18-105 de olabilir.

Tarih: 3 Temmuz 2011, 16:02 - İp: 78.***.**5.185
mynisan
mynisan (üye)
İstanbul / Amatör

18-200 gibi objektifler, içerisinde kullanılan ayna sayısı sensore ulaşana kadar bir kaç stop kırılması nedeniyle pek tercih ve tavsiye edilmiyor sanırım.

Yada şöyle mi yapmalı;
Net flu çekimlerin önemli olduğu yerlerde min. f/2.8 yada f/1.8 objectifler kullanmak, fazla hareket edilmesi gereken yerlerde 18-135, 18-200 gibi bir objektif kullanmak, daha mı mantıklı olur.

Tarih: 3 Temmuz 2011, 16:22 - İp: 94.***.**0.186
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Bu soruları 5 yıldır dslr kullanan birinin sorduğuna inanmak güç

Tarih: 3 Temmuz 2011, 16:39 - İp: 78.***.**2.0
mynisan
mynisan (üye)
İstanbul / Amatör

profesyonel olmadığımı belirtmiştim. Sürekli fotoğraf çeken bu konuda kendini geliştiren bir insan olmadım, yaptığım projelerde kullanmak üzere tamamen amatör olarak fotoğraf çekmek amacıyla aldım d80'i. Zaman zaman hiç fotoğraf çekmedim zaman zaman ayda 2, 3 konser çektim. Profesyonel olmamamın nedeni bu konuda uzun süre eğitim almamam ve makineyi yerinde yatırmam.

10, 12k shutterda olmasının nedeni de bu. İnanma konusuna gelince, ilk bakışta 5 yıl uzun bir süre algılarda profesyonellik bekleniyor elbette, fakat ben o insan değilim, erteledim çoğunlukla hem eğitimi hem profesyonel süreci.

Tarih: 4 Temmuz 2011, 05:41 - İp: 62.***.**7.0
mynisan
mynisan (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D400, Nikon D800, Canon 5D Mark III Ağustos ayında piyasaya çıkacak gibi öngörülüyor internette bulduğum bir kaynakta, en az iki ay bekleme kararı aldım bu nedenle.

http://camera.downloadatoz.com/tutorials,2137,nikon-d800-vs-nikon-d400-vs-canon-5d-mark-iii-how-to-choose.html

Tarih: 4 Temmuz 2011, 05:46 - İp: 62.***.**7.0
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

2. sayfadan kopya ....

"Üstelik D700'ün muhtemelen 2012' den önce yenilenmiyeceği söyleniyor . Üzerine bir 6 ay da makinanın oturması , gerçek fiyatını bulması i varsa sorunlarının giderilmesini koyun ; demek beklerseniz daha 1 yılınız var .

D400 yaz sonu çıkacak denir ; o da aynı hikaye olacak . Yılbaşından önce Turkiye'de alamazsınız ; alsanız da zaten fazla para bayılırsınız . Yeni makina riski de malum. "

Bu gidişle , alınmayın ama "çok beklersiniz "

Nikon'un da bu arada nedense D800 adını atlayıp , D900 olarak çıkaracağı söylenir FF makinayı .

Tarih: 4 Temmuz 2011, 10:31 - İp: 96.***.**4.180
mynisan
mynisan (üye)
İstanbul / Amatör

Üstat ana vatanından getirtebiliriz belkide, hedefimde açıkcası D400 yada 5D Mark III var. Ağustos ayı sonunda öngörüldüğü gibi mağazalarda satılmaya başlanırsa tüm şartları zorlayıp getirtmeye almaya çalışırım. Şu aralar rahat hareket ediyorum çünkü iş anlamında önceliklerim çok değişti. Örneğin artık fotoğraf çekimi için takip etmem gereken konserlerini çekmem gereken bir sanatçı müşterim yok.

Tarih: 6 Temmuz 2011, 04:10 - İp: 62.***.**5.123