gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

D7000 & Hayyam

henüz hiçbir şekilde dslr makina kullanmış değilim, yinede 2 yıldır garip bir heves var. şartlarımı zorlayarak nikon d7000 almaya karar verdim. araştırdığım kadarıyla d7000 fiyat/performans bakımından gayet tatmin edici bir makine ama ilk serilerde var olan sorunlarıda biliyorum. sorum şu ki hayyamdan almak beni çok ürkütmezken büyük teknoloji marketlerde bile sorunlu çıkabilen bi makineyi hayyamdan almak ne kadar güvenilir? açıkçası hayyamı gidip görmekle birlikte güvenirlik bakımından alışveriş etmedikçe fikir edinmek zor. sırf bu sebepten yine hayyamdan ama bu sefer 60d almayıda (ki çokta içime sinmiyor haksızmıyım bilemiyorum) bi ihtimal olarak değerlendirmeye başladım. endişem gereksizmi eğer yardımcı olacak biri olursa ne mutlu..

Tarih: 14 Kasım 2012, 14:25 - İp: 78.***.**1.106
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

son yıllarda fotoğraf makinelerinde devrim olduda benimmi haberim yok acaba! 6-7 yıl önceki makinelerden günümüze kadar olan dönemde ayırt edilecek önemli bir fark olmadı d200 kullanan fotoğraf stüdyolarını hala görüyorum, bu konuda devrim niteliğinde bi değişim olmadığı sürece mevcut makinelerin hepsi iyidir yalnız nikonun son yıllarda ürettiği üst seviye modellerin hepsinde sıkıntı var bunuda anlamış değilim.

Tarih: 18 Ocak 2013, 15:54 - İp: 85.***.**0.64
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Devrimden beklentiniz nedir bilmiyorum. Gelişen sensör teknolojisi sayesinde bugünün makinaları ISO, DR, MP, IQ, Video, gibi bir çok konuda bayağı gelişmiş durumda. Bu yazdığıklarım (video hariç) fotoğraf kalitesine birebir etki eden şeyler.
Beklentiniz kötü fotoğraf çekeni, iyi fotoğrafçı yapacak bir makinaysa, o devrim henüz gerçekleşmedi

Nikonun son çıkan modellerinde ortaya çıkan arızalar ise başlı başına forum konusu. Ama onuda bu sitede tartışmakla bir yere varamayız. Baksanıza kesman ne demiş. Arkadaş 3 yıldır herhangi bir makina almayıp D7000 deki ilk serilerin satılıp bitmesini bekliyormuş.
Arkadaşın fotoğraf aşkına değil, Nikon aşkına dikkatinizi çekerim.
Böyle arkadaşların makina almayıp 3-5 yıl daha sağlam makina beklemeleri onlar için kayıp olmaz...

Tarih: 18 Ocak 2013, 17:03 - İp: 78.***.**7.209
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

makinamı alalı 2 ay kadar oldu, 3 bin shooter a yaklaştım ve yağ sıçratma gibi bi sorunla karşılaşmadım. netleme konusundaysa nadiren bi öne bi arkaya netleyip duruyor ama bir türlü tutturamıyor. ama dediğim gibi çok çok nadir oluyor ve buda makineden kaynaklanmayabilir. bunun dışında makine performansı bakımından bişi diyemiyorum çünkü kıyas yapabilme şansım olmadı diğer makinelerle. en azından şimdilik bir problem göremedim (belki acemiliğimden farkedemedim)ve gayet keyifli vakit geçirebiliyorum makinemle. bir iki örnek koyayım bu arada

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

Tarih: 26 Ocak 2013, 14:25 - İp: 88.***.**2.37
mert.d
mert.d (üye)
Samsun / Amatör

ürünü nereden almıştınız ?

Tarih: 26 Ocak 2013, 17:06 - İp: 78.***.**6.253
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

hayyamda odak foto var 2. katta. ama şunuda belirteyim, benim makinem şimdilik sorunsuz çalışıyor olsada özellikle d7000 alırken şansınız yaver gitmeyebilir, sorun yaşayan arkadaşlara haksızlık edip hiçbir sorun yok koşup alın diyemiyorum. benim çok içimde kalmıştı göze alıpta aldım diyelim.

Tarih: 26 Ocak 2013, 17:16 - İp: 88.***.**2.37
mert.d
mert.d (üye)
Samsun / Amatör

özel deilse ne kadar verdiniz acaba (:
özel ise özel mesaj atıp söyler msin

Tarih: 26 Ocak 2013, 17:24 - İp: 78.***.**6.253
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

nasıl atılıyor özel mesaj bilmiyorumki profillerde mesaj at butonu yok yada ben göremedim

Tarih: 26 Ocak 2013, 17:31 - İp: 88.***.**2.37
mert.d
mert.d (üye)
Samsun / Amatör

http://g1301.hizliresim.com/15/u/jd7df.jpg

bak burada (:

Tarih: 26 Ocak 2013, 17:44 - İp: 78.***.**6.253
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

balıkesirli türk kardeşim benim beklentim diye bişey yok, madem beni anlamadın benim adıma varsayımda bulunma! ISO, DR, MP,IQ gibi şeyler mevcut teknolojinin eksiklerinin giderilmesi veya geliştirilmesinden ibarettir. sensör teknolojisi ne zaman başka bi yapıya terfi etti, şimdikiler gibi dahili ve harici yazılımlara gerek bırakmadan daha üst seviyede keskin ve doğal renkler sunmaya başladı işte o zaman bu konuda bi devrim oldu demektir. bugün için en iyi makineyle çekilmiş en keskin fotonun yanına 7sene önce üretilmiş makineyle aynı kalitede fotoyu koyabiliyorsam ki koyabiliyoruz bu alanda devrim falan olmamıştır mesele bundan ibarettir. o hiçbi kaybı olmayan nikona aşık arkadaşta d7000i beklemeye devam etsin bakalım sanki matah bi makine gibi...D600 için bunu dese anlıycam bende nikon severim ama ahmakça değil

#tasviran' tarafından 26.01.2013 19:39:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ocak 2013, 19:30 - İp: 78.***.**1.243
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

hevalko kaykay yapan çocuk fotoğrafının tam boyunda, mavi gökyüzü (bulutların üstünde kalan, sol taraf) bölümünde, benim görebildiğim kadarı ile sensör üzerinde olduğunu tahmin ettiğim 4-5 tane leke görünüyor.

Bunları PS de büyüterek senin daha iyi görebilmen lazım.

Sensörde yağ lekesi olup olmadığından emin olmak için, yine böyle mavi bir gökyüzü fotoğrafını diyaframı F/18 , F/20 , F/22 gibi değerlere getirerek çekim yapabilirsin. Yüklediğin örnekte diyafram değerini göremedim ancak 4-5 tane muhtemel yağ lekesi olabilecek sensör lekelerin görünüyor...

#turk' tarafından 28.01.2013 03:07:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2013, 03:01 - İp: 78.***.**2.200