gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

D7000 & Hayyam

henüz hiçbir şekilde dslr makina kullanmış değilim, yinede 2 yıldır garip bir heves var. şartlarımı zorlayarak nikon d7000 almaya karar verdim. araştırdığım kadarıyla d7000 fiyat/performans bakımından gayet tatmin edici bir makine ama ilk serilerde var olan sorunlarıda biliyorum. sorum şu ki hayyamdan almak beni çok ürkütmezken büyük teknoloji marketlerde bile sorunlu çıkabilen bi makineyi hayyamdan almak ne kadar güvenilir? açıkçası hayyamı gidip görmekle birlikte güvenirlik bakımından alışveriş etmedikçe fikir edinmek zor. sırf bu sebepten yine hayyamdan ama bu sefer 60d almayıda (ki çokta içime sinmiyor haksızmıyım bilemiyorum) bi ihtimal olarak değerlendirmeye başladım. endişem gereksizmi eğer yardımcı olacak biri olursa ne mutlu..

Tarih: 14 Kasım 2012, 14:25 - İp: 78.***.**1.106
gencobjektif
gencobjektif (üye)
Antalya / Amatör

#emre0707' tarafından 02.12.2012 11:30:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Kasım 2012, 21:43 - İp: 94.***.**9.51
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

hocam d8000 in konuşuluyor d7000 de güzel ama illada hayyamdan d7000 alacam diyorsanız garantili alın çünkü spot alırsanız makine sıkıntı olabilir de olmayabilir de şansa bırakmayın

Tarih: 18 Kasım 2012, 17:39 - İp: 78.***.**9.139
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

biraz araştırıp bakınınca d7000 i isteyipte sorunlardan korkan çok çok fazla alıcı var anladığım kadarıyla. nikonturk sitesindede bi kaç arkadaş sorunlardan bahsetmiş, yeni makinalar daha. hot pixel yada back focus değil ama yağ sıçratma sorunu yeni makinalarda da var genel olarak.

dün hayyama uğradım, temizlemek yada olmazsa değiştirmek gibi seçenekleri sunuyor hayyamdaki firmalar sorun bir şekilde hallolur belki ama bu makina bu fiyata da olsa bunu göze almaya değermi bir daha düşünmek lazım.

normalde iki makina arasında 200-300 tl gibi bi fark olması lazımdı ama 60d ile aynı fiyatı sunuyorlar. yanlış bir tahminde olabilir ama fiyattaki bu uygunluğun sebebinin d7000 nin sorunlarından dolayıdır diye düşünüyorum.

haftaya kesin olarak alıyorum birini, hayırlısı diyelim

bu arada TANFERin bahsettiği 17-50 mm lens canonun 18-135 inden dahamı kaliteli bir lenstir? yada kullanıjm amaçlarımı farklıdır? kit lens başlangıç için gayet iyi demişlerdi ama...(60d için)

Tarih: 19 Kasım 2012, 01:13 - İp: 88.***.**1.239
whampir19
whampir19 (üye)
İstanbul / Amatör

ben 1 ay falan oldu d7000 aldım hayyamdan. yağ sorunu veya hotpixel sorunu çıkmadı makineyi almadan önce mutlaka iyice inceleyin boş beyaz bir kare çekin hotpixel sorununa bakın shutterini sıfırlayabiliyorlar bildiğim kadarıyla ama genede kontrol edin eğer bunlara izin vermezse hiç almaya niyetlenmeyin sonuçta faturalı bir ürün almıyorsunuz. yağ sorununu da kime sorduysam sonuçta temizlenebiliyor ediler ben gene olmamasını isterim yapsa bile biraz kullandıktan sonra kesinlikle çözülecek bir sorun dye biliyorum sonuçta fazla yağı atıyor.

Tarih: 27 Kasım 2012, 18:07 - İp: 92.***.**5.75
carpediem1302
carpediem1302 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

Bir arkadaşım yukarıda yazmış ''d90 al keyfine bak'' diye.Kesinlikle ve kesinlikle katılıyorum.
Al kesinlikle pişman olmazsın diye düşünüyorum.
Benim ilk makinemdi d90 ve model yükseltmek için d7000 e geçtim 2012 temmuz ayında amerikadan aldım ve gerçekten hiç bir sorunu yok.
Ölü püksel,back focus,sensöre yağ sıçratma gibi sorunlar için bütün testleri yaptım hiç bir problem çıkmadı ama beni rahatsız eden tek nokta aşırı pozlama olayıydı.
Bu konuda bıraz problemli olduğunu düşünüyorum.
Ha sorunlu d7000 yokmu gerçekten piyasada fazla diye düşünüyorum.
Bence hayyamdan d7000 alacağına(ki paperman hocamın söylediklerini kesinlikle dikkate almalısın) canon 60d işini görür.
Tahmin ettiğin gibi bir makine değil bence fotoğraf aşkını alevlendirecektir.
Yeni teknoloji benim için cok gerekli değil tertemiz mis gibi fotoğraflar çekmek istiyorum dıyorsan d90 al derim

Karar aşaması cok zor seni anlıyorum Allah yardımcın olsun..

Tarih: 27 Kasım 2012, 23:37 - İp: 149.***.**3.185
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

sonunda alabildim makinemi. d7000 18-105 lens ile hayyamdan. otomatik modda birkaç fotoğraf çektim şimdilik yeni başlayan olarak. makinede sorun varmı yokmu kestiremiyorum açıkçası pek, backfocus ve yağ sıçratma sorununu nasıl anlayabilirim bilmiyorum. backfocus sorunu nedir onu bile bilmiyorum

Tarih: 23 Aralık 2012, 01:29 - İp: 88.***.**1.17
summerboy
summerboy (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

merhaba hevalko öncelikle makinen hayırlı olsun, bende uzun zamandır araştırıyorum bir makine alamk için d7000 de kara kıldım fakat sorunları görünce korktum açıkcası, makineyi alalı ne kadar oldu ve fiyatı nedir memnunmusun makineden herhangi bir sorun yaşadınmı

Tarih: 23 Aralık 2012, 23:11 - İp: 85.***.**8.81
kesman
kesman (üye)
İstanbul / Meraklı

İlk piyasaya çıktığından beri Nikon D7000 almayı düşünüyordum. Ancak ilk serilerde ortaya çıkan hatalar beni bir süre haha beklemeye sevketti. Nikon D90'ın sahip olduğu teknoloji itibarı ile çağın gerisinde kalacağı düşüncesi (Alacağım makinayı ortalama 5-6 yıl kullanacağımı varsayarsak)D7000 de karar kılmamda etkili olduğunu söyleyebilirim.
Forumda yapılan yorumlar: "İlk serideki mevcut hataların ilerki serilerde düzeltileceği yönünde olması, Netfotograf'ın galerisine eklenen D7000 fotoğraflarının günden güne artması beni bir süre daha beklemeye sevketti.
Yıl 2013 oldu ve ben aldığımda başımın ağrımayacağı bir D7000 için bekliyorum. Geçen hafta kendi kendime "Artık zamanı geldi geçiyor bile. şöyle formları bir karıştırayım." dedim.
Ancak okuduklarım sorunsuz bir makina için henüz zamanın gelmediğini söylüyor. Aynı problemler, yeni alacakların zihnindeki aynı endişeler hala devam ediyor.
Açıkçası sabırlı bekleşe devam mi etmeliyim yoksa bu aşltan vaz mı geçmeliyim karar veremedim doğrusu

Tarih: 13 Ocak 2013, 18:37 - İp: 78.***.**6.251
yalcinakkaya
yalcinakkaya (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

D7000 almayın kimseye tavsiye etmıyorum aldım pişman oldum. Yağ lekesi öyle bir yapıyor ki kısık diyaframda ya da uzun pozlama da tüm hevesiniz gidiyor. Hayyam da Euro fotodan aldım çok problem yaşadımm. Dikkatli olun derim

Tarih: 17 Ocak 2013, 11:20 - İp: 176.***.**3.122
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

"İlk piyasaya çıktığından beri Nikon D7000 almayı düşünüyordum. Ancak ilk serilerde ortaya çıkan hatalar beni bir süre haha beklemeye sevketti. Nikon D90'ın sahip olduğu teknoloji itibarı ile çağın gerisinde kalacağı düşüncesi (Alacağım makinayı ortalama 5-6 yıl kullanacağımı varsayarsak)D7000 de karar kılmamda etkili olduğunu söyleyebilirim. Forumda yapılan yorumlar: "İlk serideki mevcut hataların ilerki serilerde düzeltileceği yönünde olması, Netfotograf'ın galerisine eklenen D7000 fotoğraflarının günden güne artması beni bir süre daha beklemeye sevketti. Yıl 2013 oldu ve ben aldığımda başımın ağrımayacağı bir D7000 için bekliyorum. Geçen hafta kendi kendime "Artık zamanı geldi geçiyor bile. şöyle formları bir karıştırayım." dedim. Ancak okuduklarım sorunsuz bir makina için henüz zamanın gelmediğini söylüyor. Aynı problemler, yeni alacakların zihnindeki aynı endişeler hala devam ediyor. Açıkçası sabırlı bekleşe devam mi etmeliyim yoksa bu aşltan vaz mı geçmeliyim karar veremedim doğrusu"

Ne bitmez ilk seriymiş be. Makina üretimden kalkacak, yeni modeli çıkacak, hala ilk serideki sorunlardan bahsediliyor.

Bence siz 3-5 sene daha bekleyip işi garantiye alın. O zamana ilk seriler satılmış olur

Tarih: 18 Ocak 2013, 12:34 - İp: 78.***.**7.209