bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

D3100 Mü? D5000 Mi?

merhaba.ben profesyonel olarak fotoğraf çekmeye yeni başlayacağım.gazetecilik öğrencisiyim.bundan önce profesyonel çekim yapmadım ama makinayı aldıktan sonra dersler ve kurslarla bu noksanlığımı gidermek istiyorum.yaklaşık 1 aydır makina araştırıyorum ama bir türlü karar veremedim.en sonunda bu iki model arasında kaldım.sizlerin değerli fikirlerine ihtiyacım var.eğer daha başka model tavsiye edeceksiniz aynı ekonomik değer bünyesinde modeller verebilirsiniz.şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 2 Aralık 2010, 17:19 - İp: 95.***.**5.221
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Valla ne yalan söyleyeyim. Ben de bundan bir kaç ay önce almaya karar verirken dslr, canon ya da nikon diyordum. Çünkü herkes bunları tavsiye ediyor. Ve bir süre araştırdım. Bu iki markada gövdede titreşim eneglleme özelliği olmadığını öğrendim. Ve hemen soğudum bu markinalardan.( kötü markalar mı değiller tabi ki ama ben soğudum o an ) Sonra Olyumpus ta karar kıldım. Okudum okudum okudum yorumları, özellikleri. Ve hatta stokta olsaydı bimeks te aldığım makina E520 modeli olacaktı. Ama sonra biraz araştırınca 4/3 sistem ve sensörün 2 çarpan olması biraz düşündürdü beni ama yine de kararım değişmemişti.
Sonra bir yerden Pentax K-x e bakayım dedim. Özellikleri falan araştırdım sonra bir hafta daha forumları siteleri iyice didik didik ettim. Ve kararımı Pentax olarak değiştirmiştim. Tamam artık benim makina bu diyordum. Ama öle derken şu dezavantajları da düşündürmüyor değildi beni; Vizörden odak noktasını göstermiyor, titreşim engelleme 1.5-2 stop arası yanlış hatırlamıyorsam. Ama olsun Yine de K-x alacaktım. Aldım kredi kartını girdim numarayı. Ama olmadı limitim yetersiz olduğu için alamadım makinayı. Eğer limit olsaydı şimdi pentax kullanıcısı olacaktım. Ve bu zamana kadar Sony bana çok soğuk geliyordu. Ama en uygun makinalarda bu Sony lerdi. Sonra Sony leri araştırdım baktım ölçtüm biçtim teknik özelliklerini didik didk ettim google dan girmedim ilişkili sayfa kalmadı. Sonra da Ereyonda bir ilan dikaktimi çekti . .sony A500 1040 tl ye ve vade farksız 12 taksit. Arattırdım google dan en ucuzu ne kadar bu makine diye. En yakın fiyat 1380 tl idi. Ve hemen aldım. Ama siteye karşıda bir kuşku duydum. Fiyat farkı ortada . Ama çok şükür makine elimde ve hiç pişman olmadım. Bu ayarda bundan daha ucuz DSLR var mı bilemiyorum. Biraz uzun oldu özür bu arada

Tarih: 3 Aralık 2010, 20:00 - İp: 78.***.**2.8
bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

est. ne özrü sizin yorumunuzu okudukça kendimden bir parça buldum resmen aynı şeyleri şuan ben yaşıyorum.yorumunuz için çok çok teşekkür ederim.ama çekimlerinize baktım da fotoğraf kalitesi babında beni pek de tatmin etmedi.keşke pentax K-x alsaymışsınız a500 yerine.üzüldüm sizin adınıza pentax k-z çekimlerini gördükten sonra diyorum tabiki de bunu.ama yine de hayırlısı olsun.ben de büyük ihtimalle makinayı ereyondan veya sanalreyondan almayı düşünüyorum.fiyatları harika.makinanız ne kadar sürede elinize ulaştı? bir sıkıntı yaşadınız mı?

Tarih: 3 Aralık 2010, 20:14 - İp: 95.***.**7.254
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

:D :D :D O zaman Yözkan arkadaşın a550 ile yaptığı bir inceleme var forumda ve örnek fotoğrafları. O fotoğraflar dikkate alınır ancak. Benimkiler değil. Ben henüz yeniyim bilmiyorum pek. Ama azimliyim o ayrı

Bu arada ereyona ben cuma gecesi sipariş verdim o hafta içi perşembe elime ulaştı ürün.
Alacağın ürün paralel ithalat olmamasına özen göster. İlerde teknik servis e ihtiyaç duyarsan sıkıntı yaşayabilirsin. Ereyonda belirtiyor onu euroasia garantili ya paralel ithalat diye.

Ha bu arada Yözkan arkadaşın A550 incelemesini mutlaka incele. A500-A550 birbirine yakın makinalar. Tek fark FPS ve lcd ekran çözünürlüğü sanırım bu kadar.

Tarih: 3 Aralık 2010, 20:22 - İp: 78.***.**2.8
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

benim mi incelemem varmış panctom abinin incelemesi vardı a550 kullanıcı testi diye onunla karıştırdınız sanırım. ama bortecine , delirendelinin 2fotoğrafına bakıp nasıl a500 , k-x ten kötüdür diyebildiniz anlayamadım. k-x'i çok severim almaya çok da niyetlendiğim bir makinedir ama a500'e göre harika işler filan çıkarmaz yani. flickrdan her 2 makinayla da çekilmiş fotoğraflara bakın.

Tarih: 3 Aralık 2010, 20:30 - İp: 217.***.**3.141
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Çok özür dilerim ya karıştırdım . Senin alfa avatar dan karıştırdım galiba

Tarih: 3 Aralık 2010, 20:38 - İp: 78.***.**2.8
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

@bortecine87

AF motoru ile ilgili sormuşsun bana o gün çıkmıştım kusura bakma. Görmemiştim. Herneyse arkadaşlar açıklamış. Canonda 500 ve 550D var zaten önerilmiş. Sony'de A580 yeni çıkan Rusyada uygun fiyata bulunabileceğini düşünmüş arkadaşlar hazır ordayken sende bi araştırı ver istersen.

Pentax bakıyosun şuanda sanırım ?

Tarih: 3 Aralık 2010, 21:02 - İp: 78.***.**5.242
bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.parelel ithalat dedikleri yurt dışından siparişe göre sipariş vermeleri mi oluyor?

@mirachlesevim

valla karıştırıyorum.her şeye bakıyorum. www.dpreview.com diye bir site buldum.burada çok açıklayıcı veriler ve karşılaştırmalar var.şuanda kafamda kurguladıklarımı burada karşılaştırıyorum.büyük ihtimalle pazartesi siparişi vereceğim. nikon d90 alma şansım doğarsa eğer al der misiniz?

Tarih: 3 Aralık 2010, 21:26 - İp: 95.***.**7.254
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Dışardan getirttikleri kesinde ama nasıl yaptıklarını ve garanti şartlarını bilmiyorum. Bildiğim tek şey sıkıntı yaşatır teknik servis hizmetinde.

Tarih: 3 Aralık 2010, 21:48 - İp: 78.***.**7.170
bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

anladım.çok teşekkür ederim

Tarih: 3 Aralık 2010, 22:00 - İp: 95.***.**7.254
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

Paralel ithalatta firmanın garantisi kapsamında olmaz makineniz. Aldığınız mağaza size bir garanti verir. 1 yıl, 6ay, 3ay vs. Onu alcağınız mağaza sahibiyle veya internetten vericekseniz siparişi verceğiniz kişi ile konuşabilirsiniz.

D90 çok iyi bir makinedir. Fiyat aralığınız sanırım 1800'dü İstanbulda Spot (paralel ithalat yani) kendim 1725TL'ye almıştım. Ağustos ayının başında. Fiyatlar dahada ucuzlamıştır (Sürekli Rusyada yaşamadığınızı varsaydım gelip alabilmeniz gibisinden. Eğer yaşıyorsanız ordaki fiyatlardan hiçbir haberim yok.)
Eğer bulabiliyorsanız ve karşısına D3100 veya D5000'i koyuyosanız. Tabikide D90 diyorum size.

Tarih: 3 Aralık 2010, 22:02 - İp: 78.***.**5.242