bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

D3100 Mü? D5000 Mi?

merhaba.ben profesyonel olarak fotoğraf çekmeye yeni başlayacağım.gazetecilik öğrencisiyim.bundan önce profesyonel çekim yapmadım ama makinayı aldıktan sonra dersler ve kurslarla bu noksanlığımı gidermek istiyorum.yaklaşık 1 aydır makina araştırıyorum ama bir türlü karar veremedim.en sonunda bu iki model arasında kaldım.sizlerin değerli fikirlerine ihtiyacım var.eğer daha başka model tavsiye edeceksiniz aynı ekonomik değer bünyesinde modeller verebilirsiniz.şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 2 Aralık 2010, 17:19 - İp: 95.***.**5.221
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yahu ne türkce merakıymış arkadas.
türkce olsun diye 1000 lira fazladan ver diyeceksin neredeyse.
alma arkadasım turkce falan.
kitapmı alıyorsun, filmmi alıyorsun, olsa olsa uc bes tane kısaltma olacak menude. turkce olsa ne olur olmasa ne olur.

nikon onermiyorum degil.
aksine, uygun fiyata bulabilirsen bir d90 alabilirsin. 1800 liraya turkiyede spotta 18-105 ile bulunabiliyor, rusyadada bulunur sanırım.

ama nikonun d3000 d5000 gibi modellerini onermiyorum. eksik makinelere para verilmesine de karsıyım. nikon kullanıcılarını bu sekilde sömürmeye devam ettigi sürece de karsı olacagım.(gerci hiiiç sorun yasamıyorlar somurulmekle ama neyse)

bu fiyata alınabilecek eksik olmayan makineler varken plastigi soyle boyle diye makine almak sacmalıktır. biz af motoru diyoruz adam plastigi şöyle böyle diyor.
hiçkimse cıkıp bahane üretmesin...

üst modeller neyse, mesela bir 5d yerine d700 neden olmasın
bir 60d yerine d7000 neden olmasın.

ama bir 500d varken d3100 falan almak paraya yazıktır.

Tarih: 3 Aralık 2010, 00:19 - İp: 88.***.**8.140
mithra
mithra (üye)
Yurtdışı / Amatör

ben d 3100 tavsiye edebilirim bende . amatør olarak yeni basladim ve banada tavsiye edildi nikon d3100 yasadigim sehirdeki magazalarin cogu d3100 tavsiye etti . dil konusuna gelince rusca, turkce ve ingizlice senin bildigin uc dilin her ucude var yani dil konusunda sikinti cekmezsin , eger amatør olarak baslayacaksan nikon isini goror ama onunda bazi eksik yanlari var mesela af mototu ama sen onu alacagin lenslen o eksikligi kapata bilirsin , bi de gicik kaptigim bi isigi var onuda kapatmasini ogrene bilsem karanlikta sorunsuz millete caktirmadan resim cekebilirsin .

nikon d3100 ve tamron 18-270mm lik objektiflen suana kadar sorun yasamadim ve resim cekmekte bayaga kolay ve egelenceli ama yinede sen arastir iyice cunku eger ekonomik ariyorsan alacagin objektifler ekonomini bayaga sarsar , yasadigim yerde fiyatlar biraz ucuk rusyada nasil bilmem

Tarih: 3 Aralık 2010, 04:56 - İp: 80.***.**3.130
bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

teşekkür ederim gaijin.bu açıklamanla beraber seni çok iyi anladım.zahmet oldu sana da o kadar uğraştırdım.kararımı vermek üzereyim

Tarih: 3 Aralık 2010, 09:58 - İp: 95.***.**9.118
bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

teşekkürler elmiha.çok açıklayıcı bir yorum olmuş.tavsiyen için tekrar teşekkür ederim

Tarih: 3 Aralık 2010, 09:59 - İp: 95.***.**9.118
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

estafurullah zahmet degil, bizde burada para harcayacak insanlar en az paraya en iyisini alsın diye ugrasıyoruz.
ben birine tavsiye veriyorsam, yarın oburgun; "bu adamın sozunu dınleyip makine aldım şimdi lenslere 300-400 lira fazla veriyorum,istedigim her lensi kullanamıyorum" diye kulaklarımı cınlatsın istemem.
ne sıkıntısını cekmek isterim ne vicdanım elverir.

ayıp ya, eksik makineleri cok matah bişeymişler gibi kat kat iyi makinelere yeğliyorlar. insanları bunları almaya yonlendiriyorlar,üstelik digerlerinden ucuz olacagına aksine birde pahalı...
üstünde nikon yazıyor diye bu kadar körü körüne savunmak sacmalıktır.
hep dedim tekrar diyorum,

nikon d3000-d5000 üzerinde pentax slx sony abc yazsa yerin dibine sokardılar, pentax ne anlar makine yapmaktan,sony gitsin video yapsın derdiler..
üstünde nikon yazıyor diye neredeyse göklere cıkaracaklar.

af motoru yok
*makine sırf nikon amca kar etmek istiyor diye eksik (madem cok faydalı birsey neden üst modellerde var af motoru?)
*alacagın lensler aynı lensin motorsuzuna gore 300-400 lira pahalı
*sigma tamron alırken bile bu farkı vereceksin
*her lens için acaba uyarmı uyamazmı arastırıp uste para vereceksin

diyoruz,
karsılıgında canonun plastigi kalitesiz diyorlar. ben daha ne diyeyim.

Tarih: 3 Aralık 2010, 10:08 - İp: 88.***.**8.140
bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

tamam gaijin.çok doğru söylüyorsun.şimdi dediğin gibi diğer marka ve modellere bakıyorum.kafamdaki bütün kuruntuları sildiğin için teşekkür ederim

Tarih: 3 Aralık 2010, 12:46 - İp: 95.***.**9.118
baki.s
baki.s (üye)
Eskişehir / Amatör

makine öneremem ama d5000 kullanıcısıyın lens konusunda sıkıntı yaşıyorum.
Bir öğrenci olarak AF motorlu lensler pahalı geliyor. Makinede AF motorunun eksikliğini çekiyorum. Şimdi olsa kesinlikle af motorlu makine tercih ederdim.

Tarih: 3 Aralık 2010, 13:25 - İp: 95.***.**8.99
bep
bep (üye)
Yurtdışı / Amatör

ayıp ya, eksik makineleri cok matah bişeymişler gibi kat kat iyi makinelere yeğliyorlar. insanları bunları almaya yonlendiriyorlar,üstelik digerlerinden ucuz olacagına aksine birde pahalı...
üstünde nikon yazıyor diye bu kadar körü körüne savunmak sacmalıktır.
hep dedim tekrar diyorum,

Peki Nikon neden bu iki modele gövdeye AF motoru yerleştirmiyo ve eğer bu iki modelede AF motoru yerleştirirse tüm modellerinde AF motoru gövdeden olucak yanılmıyosam. lenslerin üzerinden motorları tamamen kaldırıp lenslerdeki maliyeti düşürüp ucuz lenslerdende daha fazla satarak o parayı pekala kazanabilir bunu neden yapmıyor? burada bi tuhaflık var.

#bep' tarafından 03.12.2010 15:42:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Aralık 2010, 15:40 - İp: 88.***.**8.28
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

daha çok lens mi satılıyordur yoksa body mi? body satış adedi daha fazladır kanımca, yurtdışını bilmiyorum ama türkiyede bu makinaları sadece iyi çekiyor diye alan ve bir daha lens falan bakmayan çok insan var. sürümden kazanıyordur.

Tarih: 3 Aralık 2010, 16:05 - İp: 217.***.**3.141
bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

baki.s nedir peki yaşadığın sorunlar? bilmek istiyorum da

Tarih: 3 Aralık 2010, 17:47 - İp: 95.***.**7.254