bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

D3100 Mü? D5000 Mi?

merhaba.ben profesyonel olarak fotoğraf çekmeye yeni başlayacağım.gazetecilik öğrencisiyim.bundan önce profesyonel çekim yapmadım ama makinayı aldıktan sonra dersler ve kurslarla bu noksanlığımı gidermek istiyorum.yaklaşık 1 aydır makina araştırıyorum ama bir türlü karar veremedim.en sonunda bu iki model arasında kaldım.sizlerin değerli fikirlerine ihtiyacım var.eğer daha başka model tavsiye edeceksiniz aynı ekonomik değer bünyesinde modeller verebilirsiniz.şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 2 Aralık 2010, 17:19 - İp: 95.***.**5.221
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

peki sizin tavsiyeniz hangi marka model?

Başlıkta sormasanız bile konu içersinde az önce bahsi geçmişti.

Kafanızdaki kuruntular nedir ? Neye takıldınız iki makine arasında bahsederseniz.

Tarih: 2 Aralık 2010, 18:55 - İp: 88.***.**5.37
bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

kendimle ilgili bilgiyi konuyu açtığımda vermiştim.bu özelliklerime hangi makina gider, hangisiyle daha da verim alırım, profesyonel fotoğrafçıların yapmak istediği herşeyi olmasa yapabileceklerinin en fazlasını hangi makinayla yapabilirim.bunlar hakkında tam bir bilgi birikimim olmadığı için buraya yazdım.sizin de d90 ve 550d arasında kaldığınızla ilgili konunuzu okudum.ben de düşünüyorum canon 550d yi ama canon için çok hafif olması ve obejktifinin plastikimsi olmasını eleştirdiler. canon konusunda ciddiydim ama soğuttular resmen

Tarih: 2 Aralık 2010, 19:11 - İp: 95.***.**5.221
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bak arkadasım.
istersen gider su arıtma cihazı alırsın o benim için problem degil.
ama burada yorum yapan "cogu" insan boş konuşmaktansa insanlara az biraz faydalı olmaya calısıyorlar. az degil 1500-2000 lira para harcayacaksın.
sen 1800 lira parayı yatıracagın makine digerlerinden eksik olsun kabul ediyorsan bize susmak duser.

ama o makinenin eksik oldugunu bil, sana nikon nikon diyenler o eksiklerden bahsetmedilerse otur bir düşün ben ne yapıyorum diye.
sen sana faydalı olacak birseymi duymak istiyorsun, yoksa duymak istedigin seyimi duymak istiyorsun????
duymak istedigin seyi duymaya geldiysen git nikon nikon diyenlerle az daha konuş.
yok faydalı birseyler duymak için buradaysan onyargılarını bir kenara at.

aslında aptallık bizde, isteyen atsın parasını sokaga bize ne.

Tarih: 2 Aralık 2010, 19:52 - İp: 88.***.**8.140
silzey
silzey (üye)
Şırnak / Amatör

bende canon 550d aldım hatta çok çokta memnunum makinada hemde çok sıcak, sizin gibi canonu kötüleyip ön yargılı olarak konuşuyorsunuz makina çok soğukmuş yok efendim plastikmiş görüp inceledinmi makinayı peşinen konuşuyorsunuz cahilliğinize ve ukala tavırlarınıza bağlıyorum ozaman gidin 3 yıl önce çıkan magnezyum nikon d90 alın neden bu kadar üzülüyorsunuz.alın hemde türkçe menüde yok iyi bir ingilizcenizde olması lazım sizde öğrenmek için konuyu nasıl başladınız nerelere gitti zaten muğladasınız o paraya 550d makinada alamassınız orada, anlayabildiyseniz ne hala...

#zeysil' tarafından 02.12.2010 20:03:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Aralık 2010, 20:01 - İp: 78.***.**3.75
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yahu nikonun bu iki modelide EKSİK makineler. bildigin eksik.
adamlar 30 yıldır govdede olan af motorunu sırf maliyeti azaltıp kar etmek için cıkarmışlar govdeden.
bu seni nikondan sogutmuyor ama plastik gibiymiş deyince canondan soguyorsan senin aklın zaten nikonda demektir.
konuyuda 3100 mü 5000 mi diye acarsın olur biter.

başka model tavsiye edeceksiniz aynı ekonomik değer bünyesinde modeller verebilirsiniz

nikon mu alayım yoksa başka bir marka mı diye de bir konu başlığı açmadım.gördüğünüz gibi D3100 mü yoksa D5000 mi alayım diye sordum

bunları diyen sensin, şimdi karar ver, hangisi?

verdigin tek fikir verebilecek bilgi ogrenci oldugun,
ogrenciysen eksik bir makine alıp, ileride af motorlu lens alacagım diye boşuna para vermek istemezsin sanırım?

zeysil ne demek istedigini ben bile anlamadım. noktalama işareti kullan ara sıra.

gittigidiyordan istedigi makineyi 1500 lira civarında alabilir arkadas. agrıda hakkaride de olsa.

Tarih: 2 Aralık 2010, 20:18 - İp: 88.***.**8.140
bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

zeysil hitap ettiğin kişiyi bilmeden tanımadan bu samimilik nedir anlamadım.kullandığın kelimelere dikkat et bence.akıl vermek için ilk önce aklı başında biri olmak lazım.muğlalıyım ama şuan rusyadayım.fotoğraf makinasını da istediğim yerden istediğim şekilde çok rahat bulabilirim.global bir dünyada yaşıyoruz.sen nerde yaşıyorsun bilemedim.

Tarih: 2 Aralık 2010, 20:45 - İp: 95.***.**5.221
bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

gaijin sanırım anlatmak istediğimi anlatamadım ve yanlış anlaşılma oldu.ben sadece doğruları ve gerçekleri öğrenmeye çalışıyorum.duyduklarım bunlar, sizin görüşleriniz nedir peki dedim.ve eğer güveniyorsanız makinanıza ve modelinize beni bir şekilde ikna etmenizi istedim.haa çok şey istediysem kusura bakmayın.burda kimseye ahkam kesmeye niyetim yok.kaldi ki ahkam kesecek adam olsam sizin bilgilerinize danışmaz, gider onun bunun açtığı konulara saçma sapan yorumlar yazardım.ben şimdiye kadar çevremdeki, staj yaptığım yerde, fotoğrafla uğraşan arkadaşlarımda sony görmedim.ve marka model tavsiyleri de hep nikon ve canon çevresinde oluyordu.tabi konuya tam hakim olmayınca bildiğini düşündüğünüz insanların yorumları sizi bir anda soğutabiliyor.sıkıntım da buydu.yoksa keseme uygun ve özelliklerime uygun makina için burdayım. ilginizi esirgemediğiniz için de teşekkür ederim

Tarih: 2 Aralık 2010, 20:50 - İp: 95.***.**5.221
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

Valla gidin bi bakın. Canon gövde için öyle diyolar tamam. Ben gidip bakmıştım hiçte o konuşulduğu kadar kötü bi gövde değil. Sadece abartı şeyler. Türkiye malum zaten. Marka fanatizmi muhteşem bi şekilde var. İnsanlar bilmeden körü körüne bile sırf üstünde markası olduğu için öneriyolar. Sizse almak istediğiniz özelliğe değil, markasına para ödüyorsunuz. D5000'de AF motoru yok. Öğrenciymişsiniz. Yurtdışındasınız (Rusya fiyatlarından haberim yok.) İlerde lens alırken AF motoruna para verceğinize, AF motorsuz ucuzunu alırsınız. Ayrıca Sonylerde gövde üzerinde AF motorunun yanında Titreşim Önleme mekanizmasıda bulunuyor.

Sonyler pek yaygın değil. Bunuda kabul etmiyo değilim. Ancak Nikon ve Canon'a göre daha uygun fiyatlılar.

Tarih: 2 Aralık 2010, 21:18 - İp: 88.***.**5.37
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

eğer tek marka ve iki makine ise konu NİKON d5000 alın...iyi günler...

Tarih: 2 Aralık 2010, 21:53 - İp: 78.***.**2.91
bortecine87
bortecine87 (üye)
Muğla / Amatör

@mirachlesevim AF motoru tam olarak ne işe yarıyor? yani olmasının ya da olmamasının artılarını ve eksilerini alabilir miyim zahmet olmazsa? canon 500D'de veya 550'de de böyle bir sorun var mı? AF motoru var mı yani? Sony'de AF motoru olan ve söylediğim gibi 1800 lira limitine kadar olan modellerden hangilerini önerebilirsin? ilgin için de teşekkür ederim

Tarih: 2 Aralık 2010, 22:30 - İp: 95.***.**5.221