aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

Panasonic Fz50 İlk İzlenimlerim

Merhaba arkadaşlar,Aylardır o forum senin bu forum benim,o test bu test dolaştım durdum.Sonunda piyasanın çok altında bir fiyata bulduğum fz50 modelini satın aldım.6500fd ile fz50 arasında kalmıştım ben de fakat fz50 daha ağır bastı.Hemen net fotoğrafa üye olarak izlenimlerimi paylaşmak istedim.Çünki fz50 hakkında çok fazla bilgi bulamamıştım forumlarda. Belki başka arkadaşlara yardımı olur.Öncelikle alet çok şık.Leica lensi ile öne çıkıyor.Elde tutuşu çok rahat ve dengeli.Tüm manuel ayarlara izin vermesi is özelliğinin olması manuel beyaz ayarları vs.vs. makine de yok yok.Yapmış olduğum çekimlerde depireviev larda gördüğüm örnek fz50 çekimlerinden çok daha iyi sonuçlar aldım.Analog makinamda eos3000v de yapamadığım, ''yüksek hızlarda kendi flaşını kullanma gibi''çekimleri 1/2000 enstantene ile kendi flaşını kullanarak fz50 ile çok enteresan şeyler çekebildim.Fz50 nin tabiiki en büyük eksiği objektifine bağlı olarak koymuş oldukları sensörünün ufaklığı.Malesef fotoğrafçılıkta bazı özelliklere sahip olmak isterken birtakım şeylerden taviz verilebiliyor.Gönül isterki daha büyük sensorlü bir makine çok daha keskin fotoğraflar ama o da biraz maddiyata bağlı.Fakat biraz çaba ve dikkat size çok tatminkar fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır fz50modeli ile. Makinanın kullanımı da oldukça kolay ve kullanışlı.Alıştıktan sonra bir iki dokunuşla istediğiniz ayarlara ulaşmanız çok mümkün.Arada kalmış arkadaşlara rahatlıkla önerebilirim.Sorular olursa da cevaplamaya hazırım.Herkeze de forumlarda yapmış olduğunuz yorumlar ve bilgiler için teşekkürlerimi borç bilirim.Sevgiler saygılar.Fotoğraflarınız bol olsun.

Tarih: 20 Şubat 2007, 23:56 - İp: 85.***.**5.101
aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

Selam Tamigo.Tabiki nd ile çekilmiş örnek yollarım.Yarını beklemen gerekecek .Belki de bir çalışma yaparım nd li ve nd siz farkı görürsün. Ayrıca filtreler çok ucuz.10-15 ytl ye sıfırlarını rahatlıkla alıyorsun.Birde kullanılmışlar var eğer çiziği yoksa alınabilir çok daha uygun fiyata.Ben sirkeci taraflarına yolum düştükçe çeşitli filtreler alıp deniyorum.Fz 50 nin ürünlerine bakmaya kalkarsan fiyatlar çılgın.55mm lik her türlü ve marka filtre kullanabilirsin.

Tarih: 6 Mart 2007, 11:13 - İp: 84.***.**0.138
tamigo
tamigo (üye)
İstanbul / Amatör

Merakla bekliyorum aybarsone.Birde raynox dcr 5000 geniş açı ve dcr 250 macro almayı düşünüyorum.Örnek fotoğraflarda FZ50 ile çok iyi sonuçlar veriyor.

Tarih: 6 Mart 2007, 13:55 - İp: 88.***.**7.214
aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

Tamigo dcr 250 ile çekilmiş örneklerin linkini verebilirsen ben de incelemek isterim.Ben hama close-up filtre aldım.3lü bir set.Onunla çektiğim Makro örnekleri de yollayacağım.Fakat süper makro için arayıştayım.o yüzden örnekleri görmek isterim.Geniş açıya çok fazla ihtiyacım yok.çok canım isterse panoramik çekerek programla birleştiririm.istersen 360 derece bak program tek tıklamayla bitiriyor işi.Fz50nin cd sini yüklediysen panaroma maker programını da yüklemişsindir.süper bir program.

Tarih: 6 Mart 2007, 21:38 - İp: 85.***.**7.12
aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

Tamigo şu anda gördüğün fz50 nin normal makrosu ile çektiğim resim.

Tarih: 6 Mart 2007, 22:01 - İp: 85.***.**7.12
aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

Bu da close-up filtre taktıktan sonra .fena sayılmaz herhalde.

Tarih: 6 Mart 2007, 22:07 - İp: 85.***.**7.12
icelikcan
icelikcan (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba. ben de bir hafta kadar önce bir Fz50 aldım. ancak objektifinde leke olduğunu farkettim. yetkili servis de üretim hatası olduğunu belgeledi. ancak aldığım firma, adını vermelimiyim bilmiyorum ama, Yalçınlar, değiştirme yapmayı reddediyor. böyle bir arızanın giderilmesi mümkün müdür, giderilmesi halinde ileride bir sorun yaratır mı? ya da değiştirmek için yapabileceğim bir şey önerebilir misiniz? konu hakkında teknik bilgisi olan arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim.

Tarih: 6 Mart 2007, 22:45 - İp: 85.***.**9.168
tamigo
tamigo (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafların gayet iyi olmuş aybarsone bende de
close-up +4 var.Buda benden close-up ile çekilmiş bir macro.Daha yaklaşamadım kaçmasın diye birde mecburen ters açıdan pozlama yaptım
Macrolar burada
ama ben yanlış hatırlamışım fotolar fz30 a aitmiş.Yine de eşdeğer sonuçlar verecektir.Ayrıca forumda pazarbey adlı üyenin Raynox lenslerle ilgili testleri BURADA

#tamigo' tarafından 06.03.2007 23:07:46 tarihinde düzenlendi.

#tamigo' tarafından 06.03.2007 23:09:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mart 2007, 22:49 - İp: 88.***.**1.185
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

İyi adam lafının üstüne gelirmiş. Yadaaaa...
Neyse arkadaşlar öncelikle belirtmek isterim ki makro lens almak isteyenler başka hiçbir marka ile vakit kaybetmesinler.Pekçok arkadaş +4 +10 falan diye kalitesiz markalara para veriyor ve sonra pişman oluyor.
Ben raynox dcr 150 yi tavsiye ederim. 250 daha fazla büyütüyor ama 150 ideal.Yeterli büyütmede sunuyor bence. 250 de alan derinliğinde büyük sorun yaşarsınız. durun size örneklerde sunayım.

Tarih: 6 Mart 2007, 23:05 - İp: 88.***.**1.192
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bu raynoks msn 505 ile. Bu mikroskop sayılır.Bu görülen şeyler papatyanın ortasındaki sarı kısmındakı minik minik çiçekler. Yarı yarıya küçültüşmüş hali. Tamamını siz düşünün.

Tarih: 6 Mart 2007, 23:13 - İp: 88.***.**1.192
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bu dcr 250 ile karasinek gözleri. Büyütmesi hakkında fikir verir umarım.

Tarih: 6 Mart 2007, 23:15 - İp: 88.***.**1.192