aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

Panasonic Fz50 İlk İzlenimlerim

Merhaba arkadaşlar,Aylardır o forum senin bu forum benim,o test bu test dolaştım durdum.Sonunda piyasanın çok altında bir fiyata bulduğum fz50 modelini satın aldım.6500fd ile fz50 arasında kalmıştım ben de fakat fz50 daha ağır bastı.Hemen net fotoğrafa üye olarak izlenimlerimi paylaşmak istedim.Çünki fz50 hakkında çok fazla bilgi bulamamıştım forumlarda. Belki başka arkadaşlara yardımı olur.Öncelikle alet çok şık.Leica lensi ile öne çıkıyor.Elde tutuşu çok rahat ve dengeli.Tüm manuel ayarlara izin vermesi is özelliğinin olması manuel beyaz ayarları vs.vs. makine de yok yok.Yapmış olduğum çekimlerde depireviev larda gördüğüm örnek fz50 çekimlerinden çok daha iyi sonuçlar aldım.Analog makinamda eos3000v de yapamadığım, ''yüksek hızlarda kendi flaşını kullanma gibi''çekimleri 1/2000 enstantene ile kendi flaşını kullanarak fz50 ile çok enteresan şeyler çekebildim.Fz50 nin tabiiki en büyük eksiği objektifine bağlı olarak koymuş oldukları sensörünün ufaklığı.Malesef fotoğrafçılıkta bazı özelliklere sahip olmak isterken birtakım şeylerden taviz verilebiliyor.Gönül isterki daha büyük sensorlü bir makine çok daha keskin fotoğraflar ama o da biraz maddiyata bağlı.Fakat biraz çaba ve dikkat size çok tatminkar fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır fz50modeli ile. Makinanın kullanımı da oldukça kolay ve kullanışlı.Alıştıktan sonra bir iki dokunuşla istediğiniz ayarlara ulaşmanız çok mümkün.Arada kalmış arkadaşlara rahatlıkla önerebilirim.Sorular olursa da cevaplamaya hazırım.Herkeze de forumlarda yapmış olduğunuz yorumlar ve bilgiler için teşekkürlerimi borç bilirim.Sevgiler saygılar.Fotoğraflarınız bol olsun.

Tarih: 20 Şubat 2007, 23:56 - İp: 85.***.**5.101
aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

Bu da arkadaşlar fz50 yi ilk aldığım günün gecesi cektiğim acemi fotom.800 iso tripotsuz elde.bir deneme.

Tarih: 3 Mart 2007, 02:52 - İp: 85.***.**7.237
aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

Bu da 1/1000 hızda çektiğim bir martı.Zek olsun diye koydum

Tarih: 3 Mart 2007, 03:10 - İp: 85.***.**7.237
aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

Bir jonhathan daha.

Tarih: 3 Mart 2007, 03:16 - İp: 85.***.**7.237
aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

Bu da arkadaşlar Aybars Tansel in Yani benim, Fz50 ile topkapı sarayına bakışım.Fotoların hiç birinde en ufak oynama yapılmamıştır.Tamamen ham halleri ile koyuyorum fikir olun diye.

Tarih: 3 Mart 2007, 03:26 - İp: 85.***.**7.237
aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

Tamamen ışıksız ortam.Uzaktaki küçük televizyondan yansıyan ışıkla çektiğim yeşil elmalar.

Tarih: 3 Mart 2007, 03:47 - İp: 85.***.**7.237
aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

üçüncü sayfadan beri eklediğim fz50 fotolarının sonuncusu arkadaşlar.Biraz makina hakkında bunlar fikir vermeye herhalde yardımcı olmuştur.Bundan sonrası sizin hayal gücünüze bağlı, bir de makinayı tanıyıp nerelerde ne tepkiler veriyor iyi analiz etmeniz gerekiyor.ona göre varyasyon yaratmak ve güzel fotolar çekmek size kalıyor.

Tarih: 3 Mart 2007, 04:34 - İp: 85.***.**7.237
s_mavus
s_mavus (üye)
Kocaeli / Amatör

Aybars, martı resmini çok beğendim. Denizfenerinin hemen ucunda keskin bir bakışı yakalamışsınız. Manuel ayarlardaki başarınızı Tebrik ederim.

Tarih: 3 Mart 2007, 13:12 - İp: 88.***.**4.168
tamigo
tamigo (üye)
İstanbul / Amatör

aybarsone scn modundaki starry sky da 60sn pozlama denedinmi sıfır ışıkta bile mükemmel sonuç veriyor.

Tarih: 3 Mart 2007, 22:15 - İp: 88.***.**5.150
aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

Çok haklısın Tamigo muhakkak ki iyi sonuçlar veriyordur.Ben hiç scn modlarını denemedim ama kitapçığını okudum.Özellikle bazı modlarda, starry sky modu dahil iso 80 e kadar düşürülüp sabitlenmiş.Bu yüzden de uzun pozlamalarda ve 3ayak kullanarak çok iyi sonuçlar almak mümkün.Başından beri bahsetmeye çalıştığım da bu zaten.Aynı sonuçları manuelde 100 iso da tam kısık diyafram uzun pozlamalarda da deneyerek alabilirsin.Noise istemiyorsak bu böyle.Pozlamayı daha da uzatmak istersen nd filtreler çok işe yarıyor.Gün ışığı olsun eviçi ortamlarda olsun nd filtreler enteresan sonuçlar veriyor.Lokal aydınlatmalarda çok artistik şeyler yakalanıyor.Bir dene istersen.

Tarih: 4 Mart 2007, 13:19 - İp: 88.***.**6.180
tamigo
tamigo (üye)
İstanbul / Amatör

aybarsone ND filtre ile çekimlerin varsa fikir edinmek açısından paylaşabilirmisin çıkacak sonuca göre tatmin edici ise ND filtre almak isterim.

Tarih: 5 Mart 2007, 22:45 - İp: 88.***.**7.82