kaisersose
kaisersose (üye)
Balıkesir / Amatör

9600 Da Netlemede Sorun Yaşıyorum

herkese merhabalar. dün 9600 aldım. iki gündür kurcalıyorum fakat pek çözdüm denilemez. daha çok yeniyim bu yüzden sorunum sizin için basit olabilir netlemede sorun yaşıyorum. netleme yapadığımda ekranda kırmızı renkte AF yazısı çıkıyor. bunun anlamı nedir? nasıl çözebilirim. teşekkür ederim.

Tarih: 5 Ağustos 2007, 18:06 - İp: 88.***.**7.98
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

galeiye atmayı dene.hem herkes görsün

Tarih: 10 Ağustos 2007, 23:21 - İp: 81.***.**6.247
fuji-cem
fuji-cem (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba kaisersose;
Bir örnek fotoğraf gönderirsen ve hiç bir şekilde oynama yapmazsan sevinirim.Bir bakalım nasıl ortamda çekilmiş fotoğraf ve ayarları neler veya nasıl bir ayarda çektiniz.

Tarih: 13 Ağustos 2007, 17:34 - İp: 85.***.**3.97
kaisersose
kaisersose (üye)
Balıkesir / Amatör

merhaba fuji-cem tabiki gönderebilirim. bir tane galeriye gönderdim bir makro (ilk fotolarımdan biri) ismi kahve çekirdekleri diye.. aratırsanız ulaşabilirsiniz. birkaçtane de manzara çekimim vardı ama pek bi sanatsal değeri olduğunu düşünmediğim için koymadım. şimdide yine iki adet galeriye yerleştiriyorum. akşamüstü saat 19.30 civarı çekildiler..saygılarımla..

Tarih: 13 Ağustos 2007, 22:11 - İp: 88.***.**1.241
fuji-cem
fuji-cem (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba Kaisersose;
Benim mail adresime yollarsanız sevinirim burada kendi pc'im de incelemek isterim.

Tarih: 14 Ağustos 2007, 13:26 - İp: 81.***.**2.84
dermann01
dermann01 (üye)
Yurtdışı / Meraklı

400asa Diyorki
merhaba

şimdi farzedelim çok güneşli bir plajdasın.ışık çok fazla var.makine diyorki ben kapağımı çok az açayım, zaten yeterli ışık var, fotograf oluşur.

veya çok karanık be yerdesin, makina diyor ki ışık az, kapağımı uzunca açayım, bolca ışık dolsun içime ki fotoğraf oluşsun.

auto'da makina bunları kendi yapar ama o tekerlekte gördüğün a,s,m modları ile makinanın içine ne kadar ışık dolacağını sen belirlersin.

mesela senin çekmek isterdiğin yerde çok ışıklı ve çok karanlık yerler var.e peki makina içine ne kadar ne kadar ışık gireceğini nereden bilecek?

mesela sen diyorsun ki, benim çektiğim fotografta sadece aydınlık bölgeler net çıksın, karanlık yerlerden detay istemiyorum, ekranda gördüğün ortadaki o artıyı aydınlık bölgeye getirip ael tuşuna basılı tutuyosun ve fotoğrafında öğelerin yerleşimini istediğin şekilde ayarlayıp çekiyorsun.

veya dedinki makinaya öle bi fotoğraf çek ki, hem aydınlık, hem koyu yerler hemen hemen net çıksın, veya sadece bir nokta net çıksın, veya fotoğrafın ortaları net çıksın dersen, işte o zaman o ael tuşunun dışındaki tırtırlı halkayı kullanıyrsun.

umarım yardımcı oldum.

başka aklına takılan birşey varsa sorabilirsin...

bol fotoğraflar.

cyaxar diyorki

bak ben sana daha kolay izah edeyim.makineyi göz olarak düşün karanlıkta gözünü hem çok az kırparsın hemde gözbebeğin çok açılır.aksine fazla ışıktaysan gözbebeğin kısılır gözünü çok kırparsın.bu da öle bişiy makineye diosunki ortamda çok ışık var göz bebeğini kıs yani f değerini büyük rakama çıkar ve gözünü çok çabuk kırp buda 1/1000 ifade edişlen değerdir.aksine karanlıktaysan f değerindeki rakamı küçült ve 1/1000 ifade edilen değeri 1-2-3 saniyelere, ışığa göre daha yuıkarılara çıkarabilirsin.ha bu iki ayarın kombinasyonunu elle yapıcam diosan makineyi "m" moduna getir ha yapamıcam diosan o zaman "s" moduna getir sadece gözün kırpılma zaman aralığını deiştir ona göre gözbebeğinin büyüklüğünü makine belirler

Konuyu acan arkadasa ve sizlere cok cok tesekkür ederim makina alacam kullanamam 400 Euroluk mal bosa gider diye alamiyorum ama biraz daha sizlerden bilgi almak ve takip etmekden sonra alacagim hayirlisi ile

Tarih: 15 Ağustos 2007, 23:52 - İp: 84.***.**3.239
kaisersose
kaisersose (üye)
Balıkesir / Amatör

bende senin gibi çok tedirgin olmuştum ama yavaş yavaş kullanmasını öğreniyorum.kurcalaya kurcalaya

Tarih: 17 Ağustos 2007, 21:51 - İp: 88.***.**4.204
kaisersose
kaisersose (üye)
Balıkesir / Amatör

herkese iyi akşamlar haftalardır makinemi dağda bayırda kullanıyorum. ama sakin zannetmeyin ustalaştım sadece auto modumda malum toz vs makineyi biraz kirletti. açıkçası nasıl bir temizleme yoluna gitmeliyim bilmiyorum. hem makinenin dış temizliği hemde objektif gibi hassas parçaların temizliğini nasıl yapmalıyım? şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

#kaisersose' tarafından 19.08.2007 20:29:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ağustos 2007, 20:15 - İp: 88.***.**6.97
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba,

saatçilerin falan kulladığı ucu tüylü hava pompaları var.Çok ucuza alabilirsin.Bunlar zarar vermeden temizler.

bir de sakın tozunu havayla uzaklaştırmadan silmeye felan girişme, çizebilirsin.

fotoğraflarını merakla bekliyorum.

Tarih: 19 Ağustos 2007, 22:50 - İp: 85.***.**1.144
kaisersose
kaisersose (üye)
Balıkesir / Amatör

400asa çok teşekkür ederim. birkaç tane makro çekimimi galeriye kaydettim. ilk ikisi açıkçası pek birşeye benzemiyordu. cumartesi arazide dolaşırken bir böcek yakaladım onu da az önce galeriye kaydettim. en azından diğerlerinden daha iyi burada öyle çok manzaralık yerler olmadığı için mecburen makro çalışıyorum neyse.. eylülde tatile çıkmayı düşünüyorum. antep urfa dolaşıcam oralardan güzel konular yakalayabilirim sanırım.

Tarih: 20 Ağustos 2007, 22:11 - İp: 88.***.**7.206
kaisersose
kaisersose (üye)
Balıkesir / Amatör

sayın 400asa bu temizleme işi zormuş çünkü objektifte parmak izleri var bunları nasıl gidereceğim? kimyasal birşey sürmem sorun yaratırmı?

Tarih: 26 Ağustos 2007, 22:03 - İp: 88.***.**3.131