kaisersose
kaisersose (üye)
Balıkesir / Amatör

9600 da Netlemede Sorun Yaşıyorum

herkese merhabalar. dün 9600 aldım. iki gündür kurcalıyorum fakat pek çözdüm denilemez. daha çok yeniyim bu yüzden sorunum sizin için basit olabilir netlemede sorun yaşıyorum. netleme yapadığımda ekranda kırmızı renkte AF yazısı çıkıyor. bunun anlamı nedir? nasıl çözebilirim. teşekkür ederim.

Tarih: 5 Ağustos 2007, 18:06 - İp: 88.***.**7.98
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba,

solda çıkan kırmızı AF yazısı, makinanın netlemeyi yapmakta zorlandığını ifade ediyor.

deklanşöre yarım basp netleme yapmak istediğin nesne çok uzakta veya çok yakında olabilir.ya da çok karnlıktasındır.

sol kısımda bulunan çiçek simgeine basarak çok yakındaki objelere netleme sağlayabilirsin.buna makro modu deniyor.

umarım yardımcı oldum.

çekinmene gerek yok çünkü burada kimse kimsenin bilgisini ölçmüyor.amaç yardımlaşak.

sevgilerimle...

 

Tarih: 5 Ağustos 2007, 22:52 - İp: 85.***.**6.33
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

bence bu makinelerde af modunu kullanma mf modunu kullanman sana daha yardımcı olur.mf: manual netleme.af-mf kadranını mf 'e çevirirsen bu kadranın ortasında bi tuş vardır o aktif olacaktır ve her fotoğraf çekmeden önce netleme yapacaın görüntüye bu tuşa basarak yapabilirsin.bide netleme halkası var mf modunda bunlada yapabilirisin ama pratik olmaz.ama af modunda kullancam dersen hem pili çabuk yer hemde geç netleme yapar 5cm yakınlıktaki bi cisme netleme yapacaksan makro modu seçeceksin ama çok uzaktaki bi cisme netleme yapacaksan onda da manzara modunu seçeceksin.benden tavsiye mf modunu kullan daha yaratıcı oluor.bende s6500fd kullanıorum ordan biliorum.

 

Tarih: 6 Ağustos 2007, 15:03 - İp: 85.***.**1.18
kaisersose
kaisersose (üye)
Balıkesir / Amatör

sayın 400asa ve cyaxar sizlere verdiğiniz bu bilgiler için çok teşekkür ederim. hala kurcalıyorum dediklerinizi uyguladım ve sorunumu çözdüm. ışık kullanımı konusunda bana yardımcı olabilirmisiniz. yani ortam ışığı az ise ve çok ise makinemde ne gibi ayarlar yapmalıyım? ışığı genel olarak arkamda tutmalıyım diye biliyorum sizlerin tavsiyeleri nelerdir? teşekkür ederim.

 

Tarih: 6 Ağustos 2007, 21:03 - İp: 88.***.**5.136
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Şimdilik auto modunu kullan.Bırak makina halletsin bir süre.

 

Tarih: 6 Ağustos 2007, 21:50 - İp: 88.***.**3.166
kaisersose
kaisersose (üye)
Balıkesir / Amatör

Tamam sayın pazarbey bir müddet auto da çalışıyım bakalım. makineyi tanımak adına bir sorum daha olacak kılavuzda anlatmış ama tam olarak anlayadım makinen vizörünün yanında AE-L tuşu ve çevresinde dönerli bir halka mevcut. bunu da ilerleyen zamanlarda mı öğrenmeliyim. kusura bakmayın makineye birşey yapıcam diye korkarak kurcalıyorum da bir süre sonra çektiklerimi gönderirim. böylelikle hatalarımı ve işin ustalıklarını daha iyi anlayabilirim bu forumdan.

 

Tarih: 6 Ağustos 2007, 22:14 - İp: 88.***.**5.136
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba

şimdi farzedelim çok güneşli bir plajdasın.ışık çok fazla var.makine diyorki ben kapağımı çok az açayım, zaten yeterli ışık var, fotograf oluşur.

veya çok karanık be yerdesin, makina diyor ki ışık az, kapağımı uzunca açayım, bolca ışık dolsun içime ki fotoğraf oluşsun.

auto'da makina bunları kendi yapar ama o tekerlekte gördüğün a,s,m modları ile makinanın içine ne kadar ışık dolacağını sen belirlersin.

mesela senin çekmek isterdiğin yerde çok ışıklı ve çok karanlık yerler var.e peki makina içine ne kadar ne kadar ışık gireceğini nereden bilecek?

mesela sen diyorsun ki, benim çektiğim fotografta sadece aydınlık bölgeler net çıksın, karanlık yerlerden detay istemiyorum, ekranda gördüğün ortadaki o artıyı aydınlık bölgeye getirip ael tuşuna basılı tutuyosun ve fotoğrafında öğelerin yerleşimini istediğin şekilde ayarlayıp çekiyorsun.

veya dedinki makinaya öle bi fotoğraf çek ki, hem aydınlık, hem koyu yerler hemen hemen net çıksın, veya sadece bir nokta net çıksın, veya fotoğrafın ortaları net çıksın dersen, işte o zaman o ael tuşunun dışındaki tırtırlı halkayı kullanıyrsun.

umarım yardımcı oldum.

başka aklına takılan birşey varsa sorabilirsin...

bol fotoğraflar.

 

Tarih: 6 Ağustos 2007, 23:23 - İp: 85.***.**2.186
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

bak ben sana daha kolay izah edeyim.makineyi göz olarak düşün karanlıkta gözünü hem çok az kırparsın hemde gözbebeğin çok açılır.aksine fazla ışıktaysan gözbebeğin kısılır gözünü çok kırparsın.bu da öle bişiy makineye diosunki ortamda çok ışık var göz bebeğini kıs yani f değerini büyük rakama çıkar ve gözünü çok çabuk kırp buda 1/1000 ifade edişlen değerdir.aksine karanlıktaysan f değerindeki rakamı küçült ve 1/1000 ifade edilen değeri 1-2-3 saniyelere, ışığa göre daha yuıkarılara çıkarabilirsin.ha bu iki ayarın kombinasyonunu elle yapıcam diosan makineyi "m" moduna getir ha yapamıcam diosan o zaman "s" moduna getir sadece gözün kırpılma zaman aralığını deiştir ona göre gözbebeğinin büyüklüğünü makine belirler.

 

Tarih: 7 Ağustos 2007, 17:58 - İp: 88.***.**0.144
kaisersose
kaisersose (üye)
Balıkesir / Amatör

sizlere çok teşekkür ediyorum okadar net anlattınız ki inanın eşimle birlikte yazdıklarınızı ders kitabı gibi okuduk tekrar teşekkürler..iyi günler..

 

Tarih: 7 Ağustos 2007, 18:07 - İp: 88.***.**0.125
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

ışığın bol olsun !

 

Tarih: 7 Ağustos 2007, 23:05 - İp: 81.***.**7.129
kaisersose
kaisersose (üye)
Balıkesir / Amatör

sizlere birkaç tane 9600 ile çektiğim fotografları göndermek istiyorum. Fakat resim ekle seçeneğine bastığımda resmin web uzantısını istiyor. bilgisayarımdan gönderemiyormuyum?

 

Tarih: 8 Ağustos 2007, 23:13 - İp: 88.***.**7.104