sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Usta-kalfa-çırak Herkes Baksın

Bu fotoğrafların exif bilgileri nasıldır sizce bunlar analog makine ile çekilmiştir yani öyle tahmin ediyorum tarama gibi gözüküyor

#Sarucabey' tarafından 23.02.2006 18:57:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Şubat 2006, 08:32 - İp: yok
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Fotoğraflar ve kullanılan teknik çok enteresan.Ama ben mermi hakkında bişi demek istiyorum."Hata" haklı bknz: Full Metal Jacket.

Tarih: 16 Ekim 2007, 18:56 - İp: 81.***.**8.210
jackalls
jackalls (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

mrb arkadaşlar evet bende arkadaşa katılıyorum bu kesinlikle bir fotoğraf makinasından değil bir kameradan alınmış görüntüdür... tabiki bunu çeken kamerada sıradan bir kamera değil çok profesyonel kameralar var bu işler için çok yüksek kalitede görüntüleri alabiliyorlar... ve ayrıca bunun nasıl çekildiğini daha geçen günlerde belgeselde izlemiştim

Tarih: 17 Ekim 2007, 01:08 - İp: 88.***.**7.64
doganbatur
doganbatur (üye)
Antalya / Reklam Fotoğrafçısı

Sevgili kardeşim, örnek fotoğraflar kesinlikle analog makine ile çekilmiştir.

Burada çekimi yapan fotoğraf makinesi değildir, yani çay kutusundan basit bi karanlık kutu yapıp içine karanlık odada film koy, kutuya bir iğne deliği aç, deliğin önünü ışık geçirmez bir kağıt ile kapat, çok az ışıklı bir ortamda çekim öncesi deliğin önüne koyduğun kağıdı çıkart, flaşların çakması için düzenek kur ve bu fotoğrafı çekebilirsiniz.

Ancak çok iyi ışık hesabi gereklidir,

1- ışık kesinlikle flaş olacaktır, bunların GN (rehber numaraları) küçük olmalıdır, yani 100 iso film ile 1 metreden 5,6 veya 8 diyafram verebilme gücünde olanlardan seçmelisiniz,

2- kullanılan sialhın balistik bilgilerine ihtiyaç var, yani kullanılan merminin imla hakkı, saniyedeki hızı, ateşlemeden kaç mili saniye sonra namluyu terk edecek,

3- namluyu terk eden çekirdeğin belirlediğimiz meyveye ne kadar uazakta, yani kaç mili saniye sonra hedefi bulacak,

4- bu bilgiler doğrultusunda ışığın hızı ile hesap edilip eşlenir, tetiklemeyi takip eden kaç mili saniye sonra flaşların çakması gerekiyor hesabını yapıp, buna göre düzenek hazırlanmlıdır. Yani flaşların yeri ve çaktırma düzemeği,

5- hangi makine olursa olsun çekimde obtüratör hızı b (bulb) konomunda olmalıdır,

6- bu çekimin yapılacağı yerde çok az ışık ( 2,8 diyafram için 10 dakikalık paoz ölçümünün yapılması) gereklidir,

7- çekim için makina, tripot, hedef, flaş ölçer, silahı çok sğlam tutacak düzenek, flaşları çaktıracak sesli veya lazerli düzenek hazırlanacak....

çekmek çok kolay

kolay gelsin

Not: bu fotoğraflar çekildi, onca masrafa değmez bil ama uygulama zira bunun için polisten, valilikten özel izin alman gerekiyor.

Tarih: 31 Ekim 2007, 13:04 - İp: 88.***.**4.173
hellboy666
hellboy666 (üye)
Adana / Amatör

Soruyu soran arkadaşın gösterdiği kareler videodan alınmıştır;çünkü bu görüntüyü çekebilecek hiçbir makine bu kadar görüntü hatası vermez.

Tarih: 13 Kasım 2007, 12:27 - İp: 81.***.**1.164
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ne güzel bi topik..
son günlerde okumaktan zevk aldığım nadir tartışmalardan..

- bu fotoğraf nası çekilir ?
- çok kolay.. video kamerası
- hayır hayır fotoğraf makinası
- ne fotoğrafı yav basbayı yüksek hızlı video
- video deeeeğiiill.. filmli kamera dijital değil..
- feyk bunlar feyt poşotop..
- kardeşim ne feyki bildiğin dijital kamera..
- hayır hepiniz yanılıyorsunuz dijital filaş
- ne filaşı kardeşim.. çaydanlığın dibini del onla bile çekersin
- yok artık..
- bence çekirdek hileli.. sakız leblebi falan olması lazım
- hadi ordan bie.. ben belgeselde izledim. dijital video..
- ne videosu film film kardeşim iso 100
- iso kadar taşına baş düşsün
- allah bel... dıkşııın dıkşıın
- aaaahhh yandım anaaam..

Tarih: 13 Kasım 2007, 12:59 - İp: 88.***.**3.152